Попри незначну кількість працівників, обстріли та близький фронт, редакції друкованих газет «Вісті» (Слов’янськ, Донеччина) і «Південна зоря» (Нікополь, Дніпропетровщина) продовжують виходити друком й розвивають цифрові платформи. Завдяки міжнародним партнерам Національна спілка журналістів України підтримує ці видання: зокрема, нещодавно спільно з нідерландською організацією Free Press Unlimited переказала редакціям кошти на придбання смартфону.
– Уже використовуємо новий смартфон в роботі: публікуємо якісні фото на сайті «Карачун» та в газеті, знімаємо репортажі, — розповідає головний редактор газети «Вісті» з прифронтового Словʼянська Олександр Кульбака.
Коли у 2014-му році росіяни розпочали війну на Донбасі, колектив мусив припинити випуск газети. Після визволення міста відновлене видання тривалий час набирало довоєнний тираж. З початку повномасштабного вторгнення росії історія повторилася: редакція призупинила роботу і виїхала в тиловий регіон України. Попри складнощі з випуском газети, цифрова платформа «Вістей» — сайт «Карачун» — жодного дня не припиняв роботу. Завдяки цьому команда газети безперервно інформувала своїх читачів.
Із червня 2023-го року, після майже півторарічної перерви, за сприяння НСЖУ та її міжнародних партнерів редакція змогла відновити друковану версію видання. Згодом газету фінансово підтримала ГО «Лабораторія журналістики суспільного інтересу», а нині видання підтримують Фундація «Ірондель» (Швейцарія), Фонд «Швейцарська солідарність» (Swiss Solidarity) та Інститут регіональної преси та інформації (Україна). Наразі усі співробітники газети працюють дистанційно з різних міст та мають статус внутрішньо переміщених осіб.
– Читачі газети «Вісті» радісно сприйняли відновлення друку. Особливо ті з них, що проживають на прифронтових територіях у сільській місцевості, де відсутній Інтернет. Було також немало читачів, які телефонували до редакції з питаннями, коли знову матимуть змогу передплачувати газету, – згадує Олександр Кульбака.
До великої війни «Вісті» розповсюджувалися передусім за передплатою. Через незадовільну роботу «Укрпошти» редакція вирішила відмовитися від цього способу реалізації газети та наразі опрацьовує питання продажу видання в роздріб через відділення поштового зв’язку Краматорського району. Тираж становить 2000 примірників обсягом 4 сторінки, які читачі Слов’янської громади отримують двічі на місяць.
– Словʼянськ — місто у 30 км від лінії фронту, тож часто доводиться знімати фото і відео в різних ситуаціях. Ось тут і відчуваються переваги смартфону: він компактний і зручний у користуванні, що надважливо для журналістів прифронтових територій, — зазначає головний редактор. Каже, що використовуватиме смартфон для створення кращого мультимедійного контенту: коротких сюжетів для сайту, репортажів та поширення в соцмережах. До того ж, така річ замінюватиме фотоапарат, який не завжди вдається брати з собою.
Колега пана Олександра редакторка нікопольської газети «Південна зоря» Інна Швидка технічне посилення редакції використає для розвитку цифрових платформ видання.
– Придбаний смартфон у поєднанні з набором блогера-початківця покращить адміністрування соцмереж та сайту. Ми навіть вже задумуємося над тим, щоб вести свій блог, знімати короткі відео. Поки що вивчаємо питання. А технічна можливість вже є! Дякуємо за це НСЖУ та Free Press Unlimited! – подякувала редакція на своєму сайті.
Нині друкована газета реалізується на території всього Нікопольського району Дніпропетровщини. До того ж, щотижня публікується й електронна версія газети: на думку головної редакторки Інни Швидкої, це є правильним підходом до поширення інформації в умовах війни. Майже повністю відмовились від послуг Укрпошти. Тепер редакція співпрацює із Покровською сільрадою, котра передплатила 500 примірників газети для своїх жителів.
— Сільрада передплатила газету для представників переважно старшого покоління: вони дуже задоволені. Надаємо видання в лікарні та органи місцевого самоврядування. Читають та дякують. Редакція робить усе, що в наших силах, аби охопити інформацією якомога більше людей, — ділиться Інна Швидка. — Якщо така співпраця пройде нормально, намагатимемося поширюватися й на інші територіальні громади. Самі доставляємо видання по Нікополю. Шукаємо шляхи організації передплати й донорську допомогу.
Колектив видання працює у кабінеті із закритим пливкою та ОСБ-плитою єдиним вікном, що пошкодила вибухова хвиля. За словами пані Інни, поки що вставляти скло не бачать сенсу, бо Нікополь знаходиться під щоденними обстрілами. Через ці обстріли впала майже до мінімуму активність бізнесу (і великого, і малого). Тож на доходи від реклами газета не розраховує.
Та крім економічних проблемредакторка видання говорить про відчутні психосоматичні проблеми у працівників, бо доводиться жити й працювати в умовах постійного стресу та виробничого навантаження.
— Сьогодні доводиться мріяти про щонайменше нормальний сон, не кажучи вже про відпустку… З іншого боку, ми ж розуміємо, що йде війна та вчимося гідно долати наявні виклики, напрацьовуємо корисний досвід, яким, можливо, колись поділимося з тими, кому це буде потрібно, – розповідає пані Інна.
Нині видання зосередилося на втіленні знань, отриманих торік у навчальному проєкті НСЖУ «Кроки до сталого розвитку», застосовує менторські поради. Приміром, створило й активно розвиває сайт, друкує QR-коди, щоб читачі легко знаходили сайт видання в Інтернеті. В нагоді стають знання, отримані від медіатренера з цифровізації Андрія Юричка, розповідає Інна Швидка. Каже, колектив зацікавлений у продовженні навчання за цим напрямком.
— Сьогодні у Нікопольському районі (на 3 міських, 3 сільських і 2 селищних об’єднаних територіальних громад) залишається одна газета — «Південна зоря». Інші просто перестали виходити. Для жителів Нікопольщини важливо, що ми продовжуємо друк, — підсумовує редакторка. — Газетаа є не тільки джерелом достовірної інформації, а й символом того, що Нікопольський район живе в українському інформаційному просторі. І неодмінно наближає Перемогу, яка обов’язково буде за Україною.
__________________________________________
Національна спілка журналістів України за підтримки Free Press Unlimited в партнерстві з порталом Gazeta.ua та журналом «Країна» ініціювала пілотний проєкт «Близько до «нуля»: життя прифронтових громад», в межах якого 13 українських медіа з прифронтових та деокупованих територій отримають допомогу на створення контенту та технічне посилення редакцій. В контентному проєкті беруть участь 5 друкованих медіа: «Рідне місто» (Мирноград, Донецька обл.), «Путивльські відомості» (Путивль, Сумська обл.), «Весть» (Чернігів), «Голос Гуляйпілля» (Гуляйпілля, Запорізька обл.), «Зоря» (Золочів, Харківська обл.). Технічну допомогу (смартфони) отримали 8 видань: «Південна зоря» (Нікополь, Дніпропетровська обл.), «Вісті Барвінківщини» (Барвінкове, Харківська обл.), «Дворічанський край» (Дворічна, Харківська обл.), «Трудова слава» (Оріхів, Запорізька обл.), «Вісті» (Слов’янськ, Донецька обл.),«Обрії Ізюмщини» (Ізюм, Харківська обл.), «Зміївський кур’єр» (Зміїв, Харківська обл.), «Технополіс» (Краматорськ, Донецька обл.).
Інформаційна служба НСЖУ