Центр моніторингу свободи преси Асоціації журналістів Польщі рішуче протестує проти запланованого різкого скорочення бюджету телеканалу «Белсат» у 2024 році Міністерством закордонних справ і TVP S.A. та звертається до всіх відповідальних осіб та установ з проханням вжити заходів щодо утримання цієї станції
За 14 років існування телеканал «Белсат» завоював значне місце в системі преси країн Східної Європи, насамперед Білорусі, Росії та України. Він також став важливим інструментом реалізації принципу свободи слова, незалежності та плюралізму ЗМІ в цій частині Європи. Спроби послабити це значення зараз надзвичайно тривожні та небезпечні.
«Белсат» — єдиний незалежний білоруськомовний телеканал. Канал був заснований у 2007 році з ініціативи редактора Агнешки Ромашевської-Гузи та групи білоруських і польських журналістів, як невід’ємна частина польського громадського мовника – Telewizja Polska S.A. Від початку його співфінансує Міністерство закордонних справ Польщі за підтримки урядів кількох європейських країн та ряду фундацій.
7 березня 2024 року у своєму профілі у Facebook директорка телеканалу «Белсат» Агнешка Ромашевська-Гузи повідомила, що Міністерство закордонних справ планує скоротити цьогорічний бюджет «Белсату» майже на 50%. Жоден заклад не витримає скорочення бюджету майже вдвічі. Минулорічний бюджет «Белсату» становив 74 мільйони злотих (у тому числі 63 мільйони злотих від Міністерства закордонних справ та 11 мільйонів злотих від TVP). У 2024 році це буде 40 мільйонів злотих від Міністерства закордонних справ, а TVP нічого не дасть, бо цього не має, – написав директор Biełsat TV. Для станції це практично означає початок ліквідації, оскільки вищезазначеного бюджету не вистачить на підтримку нинішньої телевізійної діяльності в традиційних та соціальних медіа.
На даний момент «Белсат» (англ. Belsat) — це мультимедійна платформа, яка складається з білоруського телебачення і російськомовного каналу «Вот так», а також 13 YouTube-каналів і інтернет-порталів на 4 мовах (білоруською, російською, польською, англійською) і ряд профілів у соціальних мережах, таких як Facebook, Instagram або X (раніше Twitter). Загалом станція транслює близько 21 години програм на добу білоруською, російською та українською мовами. Оригінальні програми станції готується майже 300 співавторами – журналістами, які проживають у пострадянських країнах, а також видавцями, менеджерами та технічними працівниками в Польщі. Додаткові матеріали надають кореспонденти, які працюють у великих європейських столицях. Станція створила майже 200 документальних фільмів, а її постановки отримали близько 80 нагород на міжнародних фестивалях. Від початку існування телеканалу журналісти «Белсату» створюють свої програми білоруською мовою, що є важливою відмінною рисою каналу в медіапросторі Білорусі. Як повідомляє «Белсат» на своєму сайті, у той час як державна влада вороже ставиться до проявів білоруськості в суспільному житті, «Белсат» послідовно працює над популяризацією цієї мови не лише через її постійну присутність в ефірі, а й через популяризацію білоруської літератури та підтримку освітніх ініціатив. Проте запрошеним до студії гостям дозволено обирати між білоруською та все ще домінуючою російською мовою.
Залучення «Белсату» до боротьби з білоруською та російською пропагандою в пострадянських країнах викликало жорстокі репресії щодо його журналістів. Зараз у в’язницях Білорусі перебуває 28 журналістів, деякі з них є співробітниками телеканалу «Белсат».
Центр моніторингу свободи преси Асоціації журналістів Польщі рішуче звертається до прем’єр-міністра та міністра закордонних справ та інших представників нинішнього уряду Республіки Польща відновити фінансування телеканалу «Бєлсат» принаймні на нинішньому рівні.
Доктор Йоланта Гайдаш, директор Центр моніторингу свободи преси Асоціації журналістів Польщі
Варшава, 16 лютого 2024 року