У лютому виповнилося 10 років з того часу, як російські окупанти вторглися в Україну і тимчасово захопили частину території. А 24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабну війну проти України
Про це та можливий подальший розвиток подій йшлося на засіданні круглого столу «10 років окупації та два роки повномасштабної війни за визволення від російських окупантів». Участь в ньому взяли буковинські журналісти, науковці та місцеві активісти. Долучився до проведення заходу і об’єднаний Західноукраїнський Центр журналістської солідарності НСЖУ.
– Війна українців проти територіально ненаситної росії триває упродовж століть. Тому зараз важливо донести світові про злочини, скоєні московією проти української нації, – каже спікер заходу, кандидат історичних наук, асистент кафедри всесвітньої історії Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича Микола Глібіщук.
Упродовж десяти років війни мільйони українців стали заручниками російської агресії. 2022 року росія спробувала за короткий час окупувати більшість території України, включно із захопленням столиці – міста Києва. Коли це не вдалося зробити, і Сили оборони дали відсіч загарбникам, окупанти збільшили використання методів ведення терористичної війни, якими послуговувалася з перших днів – катування, сексуальне насильство, вбивства, залякування, депортації, пограбування та створення нестерпних умов життя в першу чергу для цивільних людей.
– Пам’ять про цю війну обов’язково мусить бути збережена. Зазвичай світові практики вшанування й осмислення війни починаються вже після її завершення, припинення бойових дій. Однак, події нинішньої війни відбуваються дуже стрімко, і щоби запобігти забуванню багатьох з них – маємо вже фіксувати всі злочини росії. Ось в цьому своє вагоме слово мають сказати журналісти, – вважає ветеран журналістики, очільник Чернівецької міської організації НСЖУ Юхим Гусар.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За матеріалами об’єднаного Західноукраїнського ЦЖС