Як працюють, чим живуть і переймаються медійники Черкаської області розповідає голова правління обласної організації журналістів Тетяна КАЛИНОВСЬКА.
Пріоритети.
Черкаська обласна організація журналістів у 2023 році об’єднувала 588 осіб, серед яких 96 спілчан – віком до 30 років. Упродовж року прийнято до лав НСЖУ четверо нових членів.
Відповідно до плану дій в умовах воєнного стану в 2023 році на засіданнях секретаріату розглянуто питання про участь обласної спілки в заходах і проєктах НСЖУ, про і безпеку діяльності медіа, про прийом журналістів у члени НСЖУ, клопотання про нагородження спілчан державними та галузевими відзнаками, подання книг журналістів на здобуття літературно-мистецьких премій.
Працює оперативна робоча група з координації роботи обласної організації та місцевих осередків в умовах воєнного стану та з підтримки контактів із центральним офісом НСЖУ, яку очолює голова правління обласної організації Тетяна Калиновська. Керівникам і працівникам редакцій медіа надаються консультації з питань діяльності підприємств в умовах воєнного стану, трудових відносин у колективах.
Акцентується увага на поширенні в черкаських ЗМІ об’єктивної інформації з офіційних джерел, на спільній протидії дезінформації та фейкам. Надається юридична та практична допомога в реєстрації друкованих видань відповідно до вимог Закону України «Про медіа».
Більшість медіа організацій працюють в нинішніх особливих умовах поєднують основну роботу з волонтерською діяльністю. Телевізійники і радійники з перших днів повномасштабного вторгнення долучилися до оповіщення населення про сигнали тривоги. Редакції регіональних газет виготовляють додаткові тиражі й передають їх землякам на фронт.
За сприяння офісу НСЖУ власкори всеукраїнських телеканалів, працівники черкаських ТРК, інтернет видань, газет, які виїжджають на тривожні території Сходу та Півдня, отримують у користування бронежилети PRESS, польові й тактичні аптечки стандарту IFAK, що передані від шведської правозахисної організації Civil Rights Defenders. За сприяння обласної організації журналістам, які постраждали від війни, надається необхідна допомога й підтримка — юридична, інформаційна, матеріальна, психологічна тощо.
На захисті України.
Під час російсько-української війни черкаські медійники стали на захист України в лавах ЗСУ, наближають Перемогу зі зброєю в руках, демонструючи мужність і сміливість.
Спілчани активно долучаються до зборів коштів на допомогу мобілізованим медійникам. Не залишаються поза увагою і демобілізовані, які потребують лікування і реабілітації. Підтримуємо родини загиблих.
На жаль, у 2023 році ми втратили трьох наших колег – захисників України, з якими в мирний час працювали, будували мирні плани. Поповнили небесне воїнство черкаський оператор телеканалу «Інтер» Павло Тимошенко, який загинув 5 лютого 2023 року на передовій під Вугледаром; Володимир Мукан, який до війни працював у «Газеті по-українськи», журналі «Країна», інтернет-порталі «Gazeta.ua», загинув 29 квітня 2023 року під час виконання бойового завдання в Бахмуті; фоторепортер, багаторічний співробітник редакції газети «Наша віра». Роман Чорномаз 20 лютого 2014 року зафіксував на камеру масові розстріли на Інститутській. Від першого дня війни Роман став снайпером і приєднався до батальйону «Свобода». Воював у лавах бригади швидкого реагування Національної гвардії України «Рубіж». Загинув 13 червня 2023 року в бою на Бахмутському напрямку поблизу Курдюмівки.
2022 року на фронті ми втратили також трьох журналістів. Це – студент Черкаського національного університету Олександр Куцоконь («Арс»), працював у прес-службі сталевого полку «Азов», загинув 22 березня 2022 року, захищаючи Маріуполь; екс-менеджер філії Суспільне Черкаси Євген Старинець, загинув 30 квітня 2022 року в боях за Попасну на Луганщині; Сергій Моренко тривалий час працював у Корсунь-Шевченківській редакції газети «Надросся». 20 серпня 2022 року під час проходження військової служби раптова смерть загасила свічку його життя.
Нагороди.
Професійні й громадські заслуги черкаських медійників здобули державне визнання. За поданням НСЖУ з нагоди Дня журналіста-2023 державною нагородою – орденом «За заслуги» ІІІ ступеня – відзначена журналістка Суспільне. Черкаси Вікторія Хамаза, яка разом із колегами зібрала для ЗСУ понад десять мільйонів гривень.
Напередодні професійного свята Грамотою Верховної Ради України нагороджений журналіст газети «Черкаський край» Василь Марченко.
До Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку Грамотою Верховної Ради України нагороджена директорка ТРК «Ільдана», заступниця голови правління Черкаської ОО НСЖУ Валентина Душок,.
Грамотою Командувача Об’єднаних сил ЗСУ Сергія Наєва нагороджено редакторку газети «Черкаський край» Тетяну Калиновську,
Медійники Черкащини, які продовжують роботу в умовах широкомасштабної війни, вносять вагомий особистий вклад на інформаційній передовій України відзначені Подяками Черкаської обласної організації спілки журналістів. Серед них – головний режисер ТРК «Ільдана» Руслан Петренко, режисер телебачення ТРК «Ільдана» Максим Маслак, журналістка газети «Черкаський край» Лариса Соколовська, письменниця, членкиня НСЖУ Лілія Пугач (Блискавиця), члени НСЖУ Андрій Глущенко і Любов Дяченко-Лисенко, голова Смілянської організації НСЖУ – заступниця директора КП «Медіа-центр» Юлія Харченко, директор ПП «Газета «Сміла» Сергій Ваданюк, голова літературно-мистецького об’єднання «Тясмин» Анатолій Горбівненко, директорка КП «Медіа-центр» Людмила Скороход.
Заходи, зустрічі, професійні конкурси.
Впродовж 2023 року спілчанську світлицю Черкаської ОО НСЖУ прикрашають банери зі світлинами фоторепортера Ігоря Єфімова #У_війни_жіноче_обличчя. Вони створені в рамках спільного мистецького проєкту черкаської тероборони і департаменту освіти та гуманітарної політики Черкас. На фотографіях – п’ятнадцять жінок і дівчат, які служать в Збройних силах України. Дванадцять світлин увійшли до настінногохудожнього календаря на 2023 рік.
8 березня на ТРК «Ільдана» відбулася зустріч голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка з активом Черкаської обласної журналістської організації.
На підтримку ініціатив НСЖУ, у Всесвітній день свободи преси, що відзначається 3 травня Черкаська ОО НСЖУ започаткувала регіональний творчий конкурс «Інформаційна передова Черкащини». Під час конкурсу зібрані та відзначені найбільш вдалі творчі знахідки журналістів Черкащини, які в умовах російської агресії зберігають вірність професії, демонструють приклади стійкості, взаємної допомоги.
Розглядалися публікації, вперше оприлюднені в ЗМІ з 24 лютого 2022 року. Всього надійшло 35 подань: з електронних ЗМІ – 7, інтернет видань — 13, друкованих – 13, а також публіцистична книга медійника, виставкові світлини. Медійні проєкти, статті, сюжети, репортажі, фоторепортажі, програми та інші матеріали різних жанрів подавали підприємства черкаських медіа, черкаські власкори центральних видань, місцеві журналісти з усіх регіонів краю.
Загалом розглянуто більше сотні матеріалів. Творчі доробки були спрямовані на підтримку ЗСУ, волонтерського руху, висвітлення звитяги героїв-земляків, відновлення країни. Члени секретаріату, які увійшли до складу журі конкурсу, визначили переможців за номінаціями: друковані ЗМІ, електронні ЗМІ та інтернет ЗМІ.
5 червня з нагоди Дня журналіста України в спілчанській світлиці Черкаської обласної організації НСЖУ відбулася церемонія нагородження авторів кращих робіт. Переможцями конкурсу серед електронних ЗМІ визнані: спеціальний кореспондент товариства «Національні інформаційні системи»Станіслав Кухарчук, ТРК «Ільдана», журналістка Черкаської філії суспільного телебачення Оксана Швед, фоторепортер Ігор Єфімов.
Лауреатами конкурсу серед підприємств телебачення і радіо стали: КП «Медіа-Центр», КП «ТРО «На хвилі Корсуня», ТРК ВІККА.
Переможцями конкурсу серед інтернет ЗМІ визнані журналісти: інтернет-видання «Провінція» Віктор Борисов, ЗМІ.ck.ua Сергій Стасько, «18 000», «Вичерпно», «Прочерк», Золотоноша.City та Сміла.City.
Переможцями конкурсу серед друкованих видань визнані: журналісти газети «Черкаський край» Василь Марченко і Роман Кирей, ПП «Редакція газети «Драбівщина», редакція газети «Шполянські вісті», шеф-редактор газети журналістських розслідувань «РЕПОРТЕР» Володимир Лимаренко-Полянський, ПП «Медіа-центр «Надросся», керівник авторської групи і редактор книги «Село Деньги в українській історії від давнини до сьогодення: люди й події» Григорій Голиш, автор памфлетів, оприлюднених у газетах «Черкаський край» і «Шполянські вісті» Феофан Білецький.
Активних журналісток-волонтерок Юлію Фомічову та Анну Сакун відзначено Подяками Черкаської ОО НСЖУ та пам’ятними подарунками.
Матеріальну підтримку та подарунок надано заслуженій журналістці України, колишній багаторічній редакторці газети «Надросся» Людмилі Моренко – матері загиблого захисника, колишнього медійника Сергія Моренка.
Традиційно вітаємо з ювілейними датами спілчан, ветеранів журналістики.
6 жовтня в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького презентували книгу заслуженої журналістки України Катерини Таран, яка закладала цеглини фундаменту радіо й телебачення Черкащини. Спільно з Черкаським національним університетом, обласною організацією спілки журналістів творчий доробок медійниці презентували колишні однокурсники по факультету журналістики Київського національного університету ім.Тараса Шевченка.
У рамках заходу відбулася прес-конференція «Місцева преса за умов російсько-української війни: виклики, реалії, проблеми» за участю черкаських журналістів і студентів профільних напрямків Черкаського університету.
А в листопаді голова правління Черкаської ОО НСЖУ – головна редакторка газети «Черкаський край» Тетяна Калиновська в складі української делегації взяла участь у навчальному візиті лідерів думок до Варшави, де відбувся форум «Незалежні медіа та їхній вплив на розбудову демократії в перехідний період».
Підтримка проєктів НСЖУ.
Кожне медійне підприємство, журналісти Черкащини активно підтримують проєкти НСЖУ.
Голова правління обласної організації Тетяна Калиновська ввійшла до складу робочої групи НСЖУ з питань врегулювання співпраці з «Укрпоштою». Надані пропозиції до звіту НСЖУ про результати дослідження стану поштової доставки газет, формування тарифів на доставку преси, внесення змін до договорів «Укрпошти» з видавцями.
У листопаді з метою налагодження доставки газет відбулася онлайн зустріч редакторів друкованих медіа Черкащини з директором Черкаської дирекції АТ «Укрпошта».
Журналісти постійно беруть участь у семінарах, тренінгах, онлайн зустрічах та тематичних навчаннях, що організує і проводить центральний офіс НСЖУ. Долучилися до ініціативи НСЖУ в зборі коштів на автомобіль для прес-групи оперативно-тактичного угрупування ЗСУ «Соледар». У липні 2023 року в черкаському готелі «Дніпро» презентували проєкт НСЖУ «Розстріляна свобода слова».
Надана інформаційна підтримка проєкту для дітей з інвалідністю «ДІМ: Дитяча Інклюзивна Медіастудія» набирає обертів.
Передані продуктові набори, організовані НСЖУ для підтримки черкаських медійників, які потребують соціального захисту. Їх отримали як працюючі журналісти, так і такі, що через війну втратили роботу, а також пенсіонери – ветерани журналістики. Є серед них такі, як, наприклад, Ганна Немченко-Шквар, що пропрацювала в журналістиці 50 років.
З нагоди різдвяно-новорічних свят дітям і онукам черкаських журналістів передані розвиваючі настільні ігри, котрі надіслали одеські колеги-спілчани та компанія «Strateg» за підтримки НСЖУ.
Триває видача членам ЧОО НСЖУ прес карт нового зразка.
Матеріали щодо діяльності організації постійно розміщуються на офіційній сторінці Черкаської обласної організації НСЖУ в соцмережі https://www.facebook.com/nsju.ck. У соцмережі створена спеціальна закрита група «Че медіа» для працівників ЗМІ Черкащини, які працюють у медіа або координують їхню діяльність. У цій групі ведеться обміну досвідом, думками, порадами (https://www.facebook.com/groups/5286861084667622).