Про те, як працює Чернівецька обласна організація НСЖУ в умовах воєнного часу, розповідає голова обласної журналістської спілки Володимир БОБЕР.
Традиційно в пріоритеті залишаються підтримка редакцій газет та працівників ЗМІ.
Від початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну Чернівецька обласна організація НСЖУ, що працює в порівняно спокійному регіоні, не припиняла своєї діяльності. Пріоритетами в роботі в період воєнного стану традиційно залишаються підтримка редакцій газет і первинних журналістських організацій та працівників ЗМІ.
Ми відстоюємо свободу слова, підтримуємо журналістську ініціативу та творчість, співпрацюємо з іншими громадськими організаціями, кафедрою журналістики Чернівецького Національного університету ім. Ю. Федьковича. Дбаємо про згуртування та поповнення спілчанських рядів і допомагаємо журналістам – вимушеним переселенцям.
Попри складний історичний для спілчан і НСЖУ час, до наших лав упродовж 2023 року було прийнято 5 місцевих журналістів віком від 27 до 53 років.
Звичайно, дається взнаки, що вже другий рік обласна організація працює в умовах воєнного стану. Зокрема, це видно з переліку розглядуваних на засіданнях Секретаріату Чернівецької ОО НСЖУ питань, як от – «Про навчання журналістів під час війни, участь у вебінарах та онлайн-семінарах НСЖУ», «Про роботу секретаріату та первинних організацій під час війни», «Про передплату періодичних друкованих видань області у зв’язку з дією воєнного стану».
Не менш важливими були питання стосовно роботи «Укрпошти» та про ситуацію, яка склалася в області з доставкою газет до передплатників, про прийом до лав Спілки нових членів.
Місцеві медіа тримаються з останніх сил.
Регулярно виходять у світ кілька обласних газет («Молодий буковинець», «Погляд», «Буковина» і періодично – «Час»), працюють десять колишніх районних газет, діють майже всі первинні осередки обласної організації НСЖУ. На жаль, засновники взагалі припинили вихід широко відомих обласних газет «Чернівці» та «Золіле Буковіней», усі газети дещо скоротили кількість полос порівняно з попередніми роками.
Постійно працюють декілька місцевих сайтів. Журналісти наповнюють їх як загальноукраїнською інформацією про події у світі, яка зараз є неабияк актуальною, так і місцевою. Розповідають про те, як працюють волонтерські центри, соціальні служби, заклади освіти, охорони здоров’я, підприємства критичної інфраструктури, релоковані підприємства.
Особлива увага – правдивому висвітленню подій, неприпустимість фейків, публікації позитивних матеріалів про наших військових і корисної інформації для переселенців, висвітленню роботи волонтерських центрів та організацій, що безпосередньо допомагають біженцям.
Редакціям друкованих видань працювати все складніше.
З кожною передплатною кампанією суттєво скорочуються тиражі газет. Через скрутний фінансовий стан – мізерна передплата, яка постійно зменшується, відсутність реклами та зменшення роздрібних продажів –виживати редакціям стає дедалі важче. Є наміри стосовно закриття газет, і часто про це задумуються редактори колишніх районок.
Хоча сьогодні ще констатуємо, що жодна серед колишніх районних газет на Буковині не припинила існування, в них є великі проблеми з фінансами, передплатою, кадрами тощо. Відбувається масове старіння кадрів, постійно триває скорочення штатної чисельності в редакціях. Навіть, зважаючи на те, що низка редакцій працюють ще й на онлайн платформах, фінансове становище це не поліпшило.
Зважаючи на вищеозначене, перед обласною організацією постало актуальне питання щодо переформатування первинних організацій, які базуються в діючих редакціях газет, ТРК та онлайн медіа. Остаточно рішення з цього питання будемо ухвалювати на обласній конференції Чернівецької ОО НСЖУ в межах чинного Статуту обласної організації.
Стають на захист України на фронті, допомагають біженцям.
П’ятеро журналістів – членів НСЖУ нині є військовослубовцями ЗСУ, семеро колег служать бійцями територіальної оборони. Первинні організації перебувають з ними на постійному зв’язку. Із сумом сприйняли звістку про загибель на війні з окупантами члена НСЖУ Максима Шварцмана.
Багато наших колег сьогодні беруть участь у волонтерських проєктах, допомагають біженцям. Активно долучається до спілчанських акцій первинна організація Чернівецького Національного університету ім. Ю. Федьковича, відбувається дієва допомога журналістам як в межах області, так і на передовій. Колегам, які воюють, надсилається гуманітарна допомога, а для місцевих журналістів і журналістів-переселенців проводяться тренінги, круглі столи тощо.
Центр журналістської солідарності – центр підтримки і навчання.
Нинішня наша робота тісно пов’язана з роботою Центру журналістської солідарності, який було створено в Чернівцях на базі обласної спілчанської організації. В результаті роботи майже дворічної роботи через Центр отримали і отримують допомогу сотні журналістів. Серед них як ті, що переїхали до Чернівців з інших областей, ті, що працюють на прифронтових територіях, місцеві журналісти, з якими також співпрацюємо і допомагаємо чим можемо.
На базі ЦЖС НСЖУ в Чернівцях діє пункт прокату захисного спорядження. Місцеві журналісти та працівники медіа з інших регіонів чи іноземні журналісти можуть отримати в тимчасове користування бронежилет, шолом і тактичну аптечку.
Журналісти-переселенці та місцеві працівники медіа досить часто відвідують коворкінг ЦЖС. Працювати тут можна щоденно, без вихідних, зручний час завжди можна узгодити з координаторами. Заходять сюди й іноземні журналісти. В грудні до Центру журналістської солідарності завітав турецький журналіст Деніз Берктай, де мав цікаву розмову з головою Чернівецької ОО НСЖУ Володимиром Бобером.
Пан Деніз отримав акредитацію Міністерства оборони України та готує матеріали про події в Україні, зокрема, про війну і наших військових, які героїчно б’ються з російськими окупантами. До Чернівців приїхав у справах, і в ЦЖС йому забезпечили обладнане робоче місце.
До Всесвітнього дня свободи преси, що відзначається в травні, відбувся спільний захід Чернівецької ОО НСЖУ та ЦЖС – офлайн-тренінг: «Закон «Про медіа»: основні зміни, небезпеки та застереження для роботи різних медіа платформ».
Наші заходи активності – зустрічі, тренінги, вебінари.
Голова обласної журналістської спілки Володимир Бобер взяв участь у низці радіопередач на місцевому FM-радіо «Радіо-10» з актуальних питань роботи Чернівецького ЦЖС: фінансова, технічна, юридична, психологічна допомога журналістам, які потрапили у складну життєву ситуацію через війну
Упродовж всього 2023 року обласна організація спільно з партнерськими організаціями та Центром журналістської солідарності організовувала і проводила зустрічі, тренінги, круглі столи. Працювали і онлайн, і офлайн.
Зокрема, в січні проведено психологічний тренінг-адаптацію журналістів-переселенців, які перебувають на Буковині, його учасники відвідали Природничий музей Чернівецького університету імені Ю. Федьковича. Взяли участь у онлайн вебінарі «Розлука з близькими через війну…». Провели офлайн тренінг «Робота медіа із соціальними мережами».
Продовжили роботу, порушуючи актуальні проблеми, в лютому. Відбувся офлайн тренінг: «Поїздки до гарячих точок: як поводитися журналісту під час відрядження в район ведення бойових дій». Взяли участь у зустрічі з прес-офіцерами/офіцерками ЗСУ і тероборони, які перебували у Чернівцях. Провели засідання круглого столу з економічної спроможності жінок-журналісток, офлайн тренінг: «Як ефективно користуватися захисним спорядженням (бронежилет, шолом) та безпека журналістів під час роботи у «гарячих точках». До роковини початку повномасштабного вторгнення. організували зустрічі з журналістами-переселенцями та представниками місцевих медіа.
У березні – квітні провели офлайн тренінги на теми «Як не давати оціночних суджень в матеріалах про війну. Як залишатися об’єктивним у висвітленні подій війни і окупації», «Пошук гранту для медіа (журналістів) та порядок подання грантової заявки», «Як зберегти аудиторію медіа в умовах війни». Організували участь місцевих журналістів у вебінарах «Моя травма – моя сила. Як журналістові знаходити внутрішні опори під час війни», «Виживання локального медіабізнесу в умовах війни».
Відбувся актуальний у наш час психологічний тренінг-адаптація журналістів-переселенців, які перебувають на Буковині, в ході якого відвідали виставку «Буковинські художники під час війни. Під час ще одного такого тренінгу знайомилися з виготовленням Великодніх писанок.
Під час зустрічі видавців, редакторів медіа з представницею Національної ради з питань телебачення і радіомовлення в Чернівецькій області Любов’ю Нечипорук говорили про новий Закон «Про медіа».
Літні місяці були не менш активними. Так, у День журналіста для місцевих працівників медіа, журналістів-переселенців та студентів провели в університеті спільний захід (ЧОО НСЖУ, Чернівецький ЦЖС, кафедра журналістики ЧНУ ім. Ю. Федьковича та військові пресофіцери). Йшлося про роботу журналістів у гарячих точках та про вшанування тих, хто загинув на війні з агресором.
Провели офлайн тренінг на тему: «Гендерна рівність: права та обов’язки жінок і чоловіків у журналістській професії». В ході навчання також було проаналізовано, як війна вплинула на гендерні аспекти в місцевих медіа.
Також відбувся безпековий офлайн тренінг: «Тактична медицина: ефективне використання аптечки у складних і небезпечних умовах». Ця тема завжди актуальна як на прифронтових територіях, так і на тих куди не часто прилітає. Адже на всій території України часто лунають сигнали тривоги, є постійна загроза чергового нападу.
Вересень відзначився організованою обласною організацією НСЖУ
зустріччю з мешканцями села Ленківці Дністровського району з приводу скорочення листонош та закриття поштового відділення. Запит надійшов на «гарячу лінію» НСЖУ. До зустрічі було долучено журналістів сайту «ІСС», ТРК «ТВА», газет «Буковина» та «Погляд».
Володимир. Бобер взяв участь у нараді редакторів місцевих медіа, що відбулася в Коломиї за участі голови НСЖУ Сергія Томіленка.
15 вересня було організовано поминальне богослужіння за всіма загиблими українськими журналістами та традиційно вшанували пам’ять Георгія Гонгадзе і всіх загиблих журналістів. І в цей же день провели засідання «круглого столу» на тему: «Роль друкованої преси в ідентифікації української нації на прикладі газети української діаспори США «Свобода».
Відбулася зустріч зі студентами-першокурсниками кафедри журналістики Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича.
Жовтень продовжив зустрічі і наради. До Дня захисників і захисниць України відбулося засідання круглого столу на тему: «Роль медіа під час війни з росією за визволення України». Організували нараду за підсумками «Гарячої лінії» НСЖУ за участю голови Чернівецької облради Олексія Бойка, голів Чернівецької, Дністровської і Вижницької районних рад та директора з розвитку мережі «Укрпошти» в Чернівцях Василя Дубовінського. Говорили про катастрофічне становище з передплатою на місцеві газети та бездіяльність пошти.
27 жовтня відбулася зустріч журналістів-переселенців, працівників місцевих ЗМІ з колективом релокованої редакції сайту 6262.com.ua зі Слов’янська на тему: «Практика релокації медіа та організація роботи в нових умовах перебування».
Листопад відзначився спільною з АТ «Укрпошта» нарадою за участі редакторів та видавців місцевих друкованих медіа з питань передплати на 2024 рік та доставки періодичних видань. А також спільним з Центром громадської активності «Синергія» тренінгом на тему: «Порядок ефективного започаткування підприємницької діяльності».
Голова Чернівецької ОО НСЖУ зустрівся в листопаді з директоркою центру «яМаріуполь» Іриною Борейшою щодо організації спільних з ЦЖС заходів для журналістів. Під час зустрічі членкині НСЖУ – журналістці з Маріуполя Світлані Обедінській було вручено відзнаку «Хрест громадянських заслуг».
Голова обласної спілки взяв участь у RE: Cover Campus 2023 – Voices Amplified «Об’єднання українських журналістів заради впливу» в Кракові (Польща).
У грудні Чернівецька ОО НСЖУ стала співорганізаторкою круглого столу з нагоди Міжнародного дня прав людини – «Права людини та журналіста під час війни». Журналісти почерпнули знання щодо гарантування прав журналістів на інформацію та професію, як відстоювати свої права щоб читач, слухач та користувач онлайн ресурсами отримував якісну інформацію.
Проведено офлайн тренінг «Особливості роботи журналіста в «гарячих точках». В ході тренінгу досвідчена військова – прес-секретариня частини Національної гвардії підполковниця Тетяна Бузюрова розповіла присутнім журналістам про важливість ретельної підготовки до поїздки у «гарячі точки»; про порядок отримання акредитації; важливість наявності певного спорядження; про дотримання всіх вказівок офіцера, що супроводжує журналіста.