Якщо сказати коротко.
Сумська обласна журналістська організація в 2023 році збільшилася на чотирнадцять нових членів Національної спілки журналістів України.
П’ятеро журналістів Сумської області минулого року нагороджені Грамотами Верховної Ради України, троє отримали подяки голови Верховної Ради України, п’ятеро – Подяки народних депутатів.
Члени правління та секретаріату обласної спілки підтримують постійний зв’язок з усіма первинними журналістськими організаціями та з усіма редакціями місцевих засобів масової інформації Сумщини. І попри всі труднощі воєнного часу, жахливі обстріли і загрози ДРГ медіа області тримають інформаційний фронт, борються за виживання своїх газет, радіо, телебачення. А обласна організація НСЖУ активно співпрацює, проводить спільні заходи з факультетом іноземної філології та соціальних комунікацій Сумського державного університету, Сумським прес-клубом, з Національною спілкою журналістів України, іншими інституціями.
На електронні адреси всіх редакційних колективів Сумщини постійно розсилаються важливі повідомлення щодо функціонування медіа під час війни, про наради керівників місцевих видань, про Фонди, про грантові програми, про акції підтримки журналістів, про діяльність НСЖУ тощо.
На Фейсбук сторінці «Сумські журналісти» https://www.facebook.com/groups/1378777195705100 постійно розміщуються повідомлення про ініціативи Національної спілки журналістів України, про значимі події в журналістському середовищі і в Житті Сумщини, привітання місцевих газет з ювілейними датами тощо.
Чим запам’ятається рік 2023 в журналістському житті.
Допомагали переходити на українську, тренінги для прес-офіцерів.
Спільно з Національною спілкою журналістів України, Сумською обласною універсальною науковою бібліотекою та кафедрою журналістики та філології факультету іноземної філології та соціальних комунікацій Сумського державного університету обласна організація НСЖУ започаткувала роботу клубу «Мовне коло». Головна мета проєкту – мотивувати, зацікавити, допомогти вже дорослим людям перейти на українську мову в роботі, навчанні, спілкуванні з друзями та в сім’ї. Протягом року провели 15 зібрань, де учасники покращували розмовні навички, ознайомлювалися з ресурсами, які можна використовувати для переходу на українську тощо.
А в травні на базі кафедри журналістики та філології факультету іноземної філології та соціальних комунікацій Сумського державного університету організовано і проведено серію тренінгів для прес-офіцерів оперативного командування «Північ».
Фестиваль «Медіа світ веде у всесвіт»: підсумки і новий старт.
У червні підбивали підсумки чергового етапу фестивалю «Медіа світ веде у всесвіт», який проводить кафедра журналістики та філології факультету іноземної філології та соціальних комунікацій Сумського державного університету в партнерстві з «Сумським прес-клубом» та Сумською обласною організацією НСЖУ.
Найактивнішими учасниками цього року стали учні Конотопської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату і Стецьківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Сумської міської ради. Тому саме до цих навчальних закладів завітали голова оргкомітету фестивалю – голова Сумського обласного осередку НСЖУ Володимир Садівничий, голова журі – членкиня секретаріату обласної організації НСЖУ Алла Федорина, журналісти.
Переможці всіх конкурсів фестивалю отримали дипломи, грамоти, сертифікати, подарунки. Грамотою обласної організації НСЖУ «За причетність до розвитку дитячої творчості» відзначені керівники навчальних закладів-переможців.
У листопаді 2023 року організатори оголосили про старт фестивалю на 2023/2024 навчальний рік, що триватимуть до червня 2024 року. У його рамках заплановано уроки медіаграмотності для школярів області, конкурс шкільних медіа, конкурс юних авторів, конкурс реклами «Восьма барва».
«Сумська журналістика – в особах» у співпраці студентів і фахових журналістів.
Два роки поспіль триває проєкт «Сумська журналістика – в особах». Започаткований у 2021 році членами правління та секретаріату обласної журналістської організації проєкт за участі студентів-журналістів продовжувався і в 2022 та 2023 роках. У ході його реалізації студенти вивчають журналістику регіону через своїх старших колег, а ще здобувають практичні навички інтерв’ювання та знайомляться зі специфікою фахового середовища.
«Сумська журналістика – в особах» – це зібрані розповіді про ветеранів, про людей, які творили журналісти ку Сумщини в різні роки. Слід сказати, що матеріали готують не тільки студенти, а й працюючі журналісти.
Також у 2023 році Сумський пресклуб за дієвої участі членів НСЖУ Сумщини започаткував і реалізовує проєкт «Герой (героїня, герої) мого часу».
Колеги презентують свої книжки, оцінюють роботи юних.
25 липня в конгрес-центрі Сумського державного університету відбулась презентація книжки членкині НСЖУ Оксани Ковальової «Мамо, я хочу жити…» – першого на Сумщині документального книжкового видання про війну. До збірки увійшли документальні воєнні історії з прикордоння Сумщини, що протягом року були опубліковані у Великописарівській газеті «Ворскла». За підтримки Сумського державного університету і кафедри журналістики та філології презентацію організували Національна спілка журналістів України та Сумська обласна журналістська організація.
В лютому минулого року членкині НСЖУ Ірина Жиленко, Тетяна Ковальова, Алла Федорина взяли участь в оцінюванні робіт ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту наукового-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України. Працювали у двох секціях: журналістика та зарубіжна література.
Не оминули в обласній організації НСЖУ і теми роботи «Укрпошти».
В період з 15 липня до 30 серпня в газетах Сумщини опубліковано 23 матеріали, що стосуються роботи «Укрпошти». Це перш за все Звернення НСЖУ, матеріали про роботу поштових відділень безпосередньо в області.
Було прийнято Звернення Великописарівської селищної ради до Асоціації міст України, текст якого підготовлено членами правління обласної організації НСЖУ. Воно опубліковане в газеті «Ворскла» та поширене в соціальних мережах.
Голова Сумської обласної організації НСЖУ Володимир Садівничий спільно з представником Нацради з питань телебачення і радіомовлення України в Сумській Ларисою Якубенко провели ефір на Охтирському міському радіо, де йшлося про проблеми в співпраці з поштовиками та про діяльність НСЖУ щодо їх вирішення. Також сюжет про роботу «Укрпошти» з коментарями Володимира Садівничого та редактора газети «Перемога» Олександра Моцного вийшов на телеканалі СТС.
Досвідченим редакторам є про що розповісти майбутнім колегам-першокурсникам. Ветерани завжди в строю.
8 вересня – в Міжнародний день солідарності журналістів – на кафедрі журналістики та філології факультету іноземної філології та соціальних комунікацій Сумського державного університету відзначено традиційний День першокурсника. На зустріч зі студентами – майбутніми колегами в цей день приїхали досвідчені медійники – редактор Великописарівської газети «Ворскла» Олексій Пасюга та редактор Краснопільської газети «Перемога» Олександр Моцний.
Запросили їх на цю зустріч не випадково, адже Олексій Пасюга і Олександр Моцний за свою активну і плідну роботу за поданням Національної спілки журналістів України відзначені запровадженою Всеукраїнським об’єднанням «Країна» нагородою «Знак народної пошани «Хрест громадянських заслуг». Редактори ділилися з першокурсниками своїм великим досвідом, розповіли про специфіку роботи їхніх газет в умовах війни.
Варто сказати, що на Сумщині є з кого брати приклад і студентам, і досвідченим редакторам. Наші ветерани журналістики ніколи не стояли осторонь громадського життя, залишаються активними учасниками значимих подій, готують матеріали для публікацій в місцевих виданнях. І тепер, в умовах широкомасштабної війни, коли Сумщину ворог нещадно обстрілює, не припиняє своєї діяльності гільдія редакторів-ветеранів. Наразі її очолює Олександр Козир.
«Інформаційна політика та безпека прикордоння: дієвість і виклики» – важлива тема для обговорення в умовах війни.
В листопаді минулого року в конгрес-центрі Сумського державного університету Сумська обласна організація НСЖУ за підтримки Сумського державного університету організувала круглий стіл «Інформаційна політика та безпека прикордоння: дієвість і виклики». Журналісти, медіаменеджери, науковці, представники медійних організацій, громадські діячі, народні депутати України, держслужбовці, студенти-журналісти дискутували на актуальні теми сьогодення, такі, як «Інформування без інформації чи інформація без інформування», «Влада – Медіа – Держава – Інформування. Чи є тут зайві», «Підтримати/знищити місцеві медіа – обери правильний варіант», «Гаваріт і паказиваєт Масква»… А ми тут споживаємо», «Наративи поствоєнної України: коли до них готуватися».
В обговоренні проблем місцевих медіа активну участь взяли медіаменеджери видань Олександр Моцний з Краснопілля, Тетяна Каушан з Путивля, Людмила Мазнова з Бурині, Ігор Скрипченко з Не дригайлова, Наталія Шутько з Липової Долини, Олександр Соломко з Ямполя, а також журналісти Віталій Кохан і Алла Федорина, Раїса Вороненко й Борис Чикало, Раїса Стоян і Оксана Ковальова, Тетяна Голуб та інші.
Їхні виступи засвідчили, що однією з найболючіших для місцевої преси є проблема роботи «Укрпошти». На запитання журналістів відповідав директор Сумської філії АТ «Укрпошта» В’ячеслав Маринич, який водночас говорив і про позицію «Укрпошти» в співпраці з газетярами.
Про роботу місцевого радіо і телебачення, а також про інформаційну окупацію прикордонних громад говорила представниця Нацради України з питань телебачення та радіомовлення в Сумській області – заслужена журналістка України Лариса Якубенко.
«Сумська журналістика – в особах» – це для молоді про досвід старших поколінь.
Два роки поспіль триває проєкт «Сумська журналістика – в особах». Започаткований у 2021році членами правління та секретаріату обласної журналістської організації проєкт за участі студентів-журналістів продовжувався і в 2022 та 2023 роках. У ході його реалізації студенти вивчають історію журналістики регіону через біографії і досвід старших колег, а ще знайомляться зі специфікою фахового середовища та здобувають практичні навички в справі інтерв’ювання.
«Сумська журналістика – в особах» – це зібрані розповіді про ветеранів, про людей, які творили журналісти ку Сумщини в різні роки. Притому слід сказати, що матеріали готують не тільки студенти, а й працюючі журналісти.
Проєкт про героїв нашого часу і співпраця з Сумською ОВА.
Сумський прес клуб за дієвої участі членів НСЖУ Сумщини започаткував і реалізовує проєкт «Герой (героїня, герої) мого часу».
Продовжується дієва співпраця з центром підвищення кваліфікації Сумської обласної військової адміністрації. Членкиня секретаріату обласної організації НСЖУ Алла Федорина розробила курс і проводить заняття для дерслужбовців та посадових осіб місцевого самоврядування області за темою «Meдiaгpaмoтнicть та критичне мислення як інструмент протидії інформаційній агресії в медіапросторі. Обpaз вopoгa. Moвa во рожнечі». Такі заняття заплановані й на 2024 рік.
Моніториться контент і – «Привіт з України!».
Упродовж року проведено чотири моніторинги місцевих ЗМІ щодо контенту, тематичної складової, дотримання журналістських стандартів. Було з’ясовано, що найактивніше в умовах воєнного стану працюють онлайн медіа «Данкор», «Голос Конотопа», «Шостка city», «Ямпіль.INFO», а також друковані видання – газети «Білопіль щина», «Путивльські відомості», «Наш край», «Перемога». За підсумками моніторингу готуються звіти, в редакції надсилаються рекомендації стосовно подальшої їхньої діяльності.
Триває організована Сумською обласною організацією НСЖУ, Сумським пресклубом та факультетом іноземної філології і соціальних комунікацій Сумського державного університету акція «Привіт з України!», що передбачає створення в школах європейських держав українських інформаційних куточків. До журналістської ініціативи долучилися місцеві художники і письменники, майстри народної творчості і дизайнери.
Маємо дві мети. Перша – підтримка дітей, котрі через повномасштабне вторгнення рф в Україну змушені виїхати за кордон. Друга – боротьба з російською інформаційною пропагандою в навчальних закладах Європи. У 2023 році куточки «Привіт з України!» створені в десяти школах Польщі.
Продуктовий набір був на часі. Люди раділи, що про них не забуваютьі їх підтримують.
У серпні завдяки співпраці Національної спілки журналістів України та Української федерації банків продовольства сорок журналістів і ветеранів журналістики нашої області, які потребують підтримки, отримали продуктові набори, вагою десь 16 кілограмів кожен. Найперше такі набори отримували колеги, які опинилися в скрутному матеріальному становищі, люди з інвалідністю і, безперечно, журналісти-ветерани, серед яких є й такі, що досягли майже 90-річного віку. Передали продуктовий пакет і рідним загиблого на війні телеоператора з Шостки Андрія Реви.
Судячи з реакції тих, хто отримав продукти, цей пакет був дуже на часі, люди раділи, що про них не забувають, стараються підтримати.