Робота журналістів в умовах повномасштабної війни критично важлива для захисту свободи слова, прав людини і документування воєнних злочинів
Про це заявила перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ під час зустрічі з керівництвом і співробітниками правозахисної організації Civil Rights Defenders у Стокгольмі, Швеція. Приводом для зустрічі стало вручення Національної премії за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка за 2023 рік. Рішення про присудження цієї премії ухвалило Правління спілки в січні цього року.
«Для нас велика честь отримати Національну премію України «Захист свободи слова». Відважні українські журналісти стоять на передовій, захищаючи вільне слово — не лише для своєї країни, а й для всіх, хто вірить у відкритий світ. З початку війни Civil Rights Defenders надавали всіляку підтримку, щоб ці відважні захисники демократії могли продовжувати свою важливу роботу. Ми раді отримати цю нагороду, оскільки вона підтверджує, що наші зусилля мають ефект і потрібні», – сказала Ханна Гердес, голова правління Civil Rights Defenders.
НСЖУ наголошує, що Civil Rights Defenders докладає великих зусиль для захисту українських журналістів, а також для документування свідчень журналістів про воєнні злочини. За підтримки Civil Rights Defenders Національна спілка журналістів України документує свідчення журналістів про воєнні злочини, подає звіти про порушення та привертає увагу міжнародної спільноти до злочинів проти працівників ЗМІ під час війни.
Підтримка з боку міжнародних партнерів дозволила українським журналістам виконувати свою роботу в небезпечних умовах. Спілка журналістів надає медійникам захисне спорядження, тактичні аптечки, а також проводить тренінги з безпеки в зоні бойових дій, сказала перша секретар НСЖУ.
“З перших тижнів після російського вторгнення ми зрозуміли: важливо не лише підтримувати роботу журналістів, а й фіксувати те, що відбувається з самими журналістами. Завдяки співпраці з Civil Rights Defenders команда спілки змогла записати і поширити понад 100 відеоісторій українських журналістів, які стали жертвами або очевидцями воєнних злочинів. Ми наполегливо привертаємо увагу до покарання винних у цих злочинах і віримо в справедливість”, – наголосила Ліна Кущ.
«Це не просто визнання нашої роботи, а й важливих зусиль відважних українських журналістів. Я мав честь зустрітися з деякими з цих журналістів у Києві в грудні. Вони роблять неймовірну роботу. Міжнародна спільнота має підтримувати тих, хто відстоює вільне слово, навіть за теперішні екстремальні обставини в Україні», – сказав Андерс Петтерссон, виконавчий директор Civil Rights Defenders.
Національна премія «Захист свободи слова» щорічно присуджується НСЖУ на честь Ігоря Лубченка – багаторічного очільника Національної спілки журналістів України, який зробив величезний внесок у захист свободи слова та розвиток преси в Україні.
Інформаційна служба НСЖУ