«Безпека журналістів, які працюють на передовій, – зона відповідальності бойових командирів, у яких роботи там не бракує», – начальник пресслужби Чернівецького прикордонного загону Ігор Заруднєв
Робота репортерів на передовій під час війни – одне із найскладніших завдань, яке може виконувати журналіст. На це звернув увагу під час зустрічі із журналістами у Чернівцях начальник пресслужби Чернівецького прикордонного загону, підполковник Ігор Заруднєв.
Він зауважив, що перед тим, як вирушати до зони активних бойових дій, кожен кореспондент повинен мати певну підготовку до роботи, навички надання першої медичної допомоги, та відповідні засоби безпеки (шолом, бронежилет, тактичну аптечку). Також дуже важливо, щоби журналісти на етапі підготовки до відрядження, бодай ознайомилися із наказом №73 Головнокомандувача ЗСУ, яким регламентовано порядок роботи на передовій як журналістів, так і осіб, які їх супроводжують.
Також підполковник Ігор Заруднєв поділився рекомендаціями, які знижують ризики перебування в зоні активних бойових дій, якщо їх дотримуватися:
– отримати акредитацію від ЗСУ. Взяти з собою також акредитації різних органів і відомств, якщо такі в наявності;
– взяти й інші документи, що посвідчують особу: український і закордонний паспорти, дані про реєстрацію (для власників паспортів-карток), свідоцтво про народження, посвідку переселенця тощо;
– перевірити своє спорядження та пройти попередню підготовку з користування засобами захисту і тактичною аптечкою;
– разом з військовими, які будуть супроводжувати журналістів, докладно оцінити ризики та загрози, переглянути протоколи безпеки для кожної із можливих ситуацій;
– під час підготовки до відрядження скласти особистий план публікації та погодити її з військовими;
– тримати редакцію в курсі свого перебування у відрядженні;
– поводитися спокійно та не конфліктувати з військовими;
– виконувати те, що кажуть військові чи правоохоронці;
– не публікувати новини про обстріл чи загибель людей, якщо цього не повідомили офіційні джерела;
– не знімати позиції та місця обстрілу так, аби можна було ідентифікувати геолокацію;
– військових знімати лише з їхнього дозволу. Якщо військові просять видалити фото, виконувати;
– до публікації матеріалу, який було напрацьовано під час відрядження до «гарячої точки», погодити його з військовими. Основний тут меседж: «Не нашкодити!»;
– завжди бути в бронежилеті й шоломі з написом «Преса» чи інших засобах захисту за порадою військових;
– варто розмовляти українською – це відрізняє нас від ворога;
– не братися за роботу фіксера, якщо немає спеціальної підготовки. Фіксер – не лише перекладач, він несе відповідальність за своїх підопічних.
Також Ігор Заруднєв пообіцяв надавати будь-яку допомогу, коли йдеться про об’єктивне висвітлення того, як українці захищають свободу і незалежність України.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За матеріалами об’єднаного Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці