Європейський центр свободи преси та засобів масової інформації (The European Centre for Press and Media Freedom, ECPMF) має змогу розглянути ще кілька заявок з України на участь у Програмі «Проживання журналістів у Косові» (Journalists-in-Residence Kosovo, JiR Kosovo).
Програма, яку фінансує уряд Республіки Косово, дає змогу журналістам і працівникам ЗМІ з України переїхати працювати до столиці Косова Приштини на період до 6 місяців (з можливістю продовження, залежно від подій в Україні). Журналісти, які приїдуть до Косова, матимуть статус захисту осіб за міжнародним законодавством.
Щоб подати документи на цю Програму, журналісти або працівники ЗМІ повинні:
проживати в Україні станом на лютий 2022 року,
мати дійсний український паспорт,
працювати професійними журналістами не менш як три роки,
володіти англійською мовою принаймні на базовому рівні.
Кандидатам, які успішно пройдуть до Програми, організатори власним коштом забезпечать: приїзд учасника до Косова (зазвичай з авіаперельотом); щомісячну стипендію в розмірі 500 євро; оренду житла (одно- або двокімнатна квартира). Також українські журналісти і працівники ЗМІ мають доступ до офісу Асоціації журналістів Косова, працівники якого і координатор Програми всіляко сприяють адаптації приїжджих колег. Учасникам Програми запропонують інтеграційні курси й курси з вивчення та вдосконалення іноземної мови (англійської, албанської). За бажанням також може бути надана психологічна підтримка.
Участь у Програмі – це на ділі дистанційна журналістська діяльність, співпраця зі ЗМІ в Україні. Програма допомагає також залишатися в професії тим медійникам, які через війну втратили в Україні роботу, житло чи інші умови для активної творчої праці. Для тих українських журналістів, які стали ВПО і які можуть спілкуватися англійською мовою, цю міжнародну Програму можна рекомендувати як певну підтримку й допомогу.
Для ефективної професійної діяльності журналісти-учасники в орендованих організаторами квартирах оплачують самостійно Інтернет (домашній, у разі потреби й мобільний), користуються власними ноутбуком, смартфоном чи іншими гаджетами.
Медичні послуги в Косові не безплатні (за винятком лише деяких, що надаються коштом організації, яка опікується біженцями). Оплата за комунальні послуги й використану електроенергію – також коштом учасника Програми.
Асоціація журналістів Косова пропонує українським журналістам професійні тренінги, зустрічі з урядовцями, участь у конференціях, подіях, які можуть становити суспільний інтерес.
Учасником Програми може бути й особа з України, яка приїде до Приштини з членом сім’ї, приміром, журналістка з дитиною (у кожному конкретному випадку рішення – за організаторами).
Серед учасників Програми є троє колег з Луганської області, які мусили виїхати з тимчасово окупованих територій, є дві медійниці з Полтавщини, які мають синів-підлітків (діти мають змогу навчатися в школі з англійською мовою викладання), є журналісти з Києва, Чернігівської, Волинської, Кіровоградської областей. З різних особистих причин п’ять учасниць (переважно з Києва й Одещини) у 2022–2023 роках вирішили не продовжувати своє перебування в Програмі й повернулися туди, де живуть їхні рідні.
Щоб подати заявку на участь у Програмі, надсилайте відповідний пакет документів на електронну адресу [email protected]
a) Заповнену форму заявки та анкету (можна буде завантажити тут)
б) Резюме
в) Копію паспорта
г) Рекомендаційний лист від Національної спілки журналістів України (НСЖУ).
Партнери Програми:
Європейський центр свободи преси та засобів масової інформації (ECPMF)
Європейська федерація журналістів (EFJ)
Асоціація журналістів Косова (AJK)
Національна спілка журналістів України (НСЖУ)