Українських журналістів і журналісток, які перебувають у Приштині за програмою професійного захисту «Резиденція в Косові», гуртує прагнення допомогти своїй країні. Вони використовують для цього будь-яку можливість: виступають у медіа, зустрічаються з політиками, студентами й дипломатами, беруть участь у різноманітних заходах тощо. Наприклад, минулого тижня медійниці з України взяли участь у благодійній акції зі збору коштів, який організували Місія Європейського Союзу з питань верховенства права в Косові (EULEX) та Міжнародний Червоний Хрест.
Цей традиційний захід відбувається напередодні різдвяних і новорічних свят. До його проведення залучені співробітники місії EULEX та Європейського Союзу в Косові, а також члени їхніх родин та зовнішні партнери. Представники різних країн облаштовують у холі столи з презентаціями страв національної кухні та продають свої вибори за символічною ціною. Зібрані кошти передають Косовському Червоному Хресту, який розподіляє їх серед тих, хто потребує.
І хоча Україна ще не має повноправного членства в Європейському Союзі, серед учасників благодійного ярмарку була й делегація українок. Їх запросила дружина іспанського дипломата Маргарита Левченко, з якою ми познайомились минулого літа завдяки мистецьким проектам. Маргарита народилась і виросла в Казахстані, а Україну вважає своєю історичною батьківщиною через те, що її дід був українцем. Повномасштабне російське вторгнення молода жінка сприймає як особистий біль і всіляко прагне підтримувати українців. Так усі ми опинились у потрібному місці в потрібний час і дуже старанно підготувалися до ярмарку.
Наліпили, напекли, насмажили, наварили. Кореспондентка «Кременчуцької газети» Тетяна Красельникова накрутила вергунів, тележурналістка з Кропивницького Оксана Чиканчі та її подруга-психологиня Алла Корчакова – налисників із сиром, їхня знайома з Дніпра Яна Долгополова приготувала пиріжки з картоплею, зрази та інші смаколики. Чоловік Маргарити, Хуан, частував гостей справжньою іспанською паельєю та сангрією. Та роздинкою вечора були українські вареники з капустою, які за старовинним рецептом зготувала авторка цих рядків.
Українсько-іспанську локацію можна було впізнати за прапорами обох країн, а також виставкою-продажем моїх малюнків у техніці петриківського розпису.
Поруч розташувались представництва Португалії, Швеції, Румунії, Німеччини, Італії, Косова та інших країн. Сусідами українок виявились польські поліцейські, які служать у найгарячішій точці Косова, місті Мітровіца. На їхньому столі також були вареники, а також холодець, польський борщ, бігос, тертий пиріг із яблуками і навіть горілка. Звісно, ми пригостили один одного своїми стравами.
Ніде правди діти, польські вареники (пирОги) з м’ясом були смачні. Але такого ніжного тіста, як у наших вареничків зі шкварками, не було ні в кого. Деякі гості навіть приходили за добавкою, а поляки записали рецепт.
Президент Місії ЄС у Косові Томас Шуньог також поласував українськими варениками. Він поклав у благодійну скриньку солідну купюру і сказав, що бажає Україні перемоги. Інші гості щедро платили за смачні українські страви, розуміючи, що всі зароблені кошти підуть на доброчинність.
До речі, гості розкупили не лише всі вареники, а й петриківські мальовки.
Після закінчення благодійного заходу в українській скриньці було 115 євро. Ці гроші перевели на рахунок благодійного фонду «Разом ми – сила!», який використає їх для потреб українських військових на передовій.
Людмила Макей, Приштина