Журналістка «5 каналу» Валентина Пестушко разом із чоловіком-оператором Владиславом Радковським не зрадили себе й професію навіть в окупованому Херсоні – ризикуючи життям, не припиняли там журналістську діяльність. Навіть влаштували фотосесію у вишиванках! Вирішили виїхати аж у жовтні 2022-го: залишатися дальше в окупованому Херсоні було вкрай небезпечно. Знайшли тимчасовий прихисток в Івано-Франківську. Тісно співпрацювали з місцевим Центром журналістської солідарності НСЖУ, майже одразу по приїзді почали працювали на телеканалі «402».
– Дуже мріяла зняти репортаж, як наші військові заходять у Херсоні. Й через тиждень після нашого приїзду в Івано-Франківськ, Херсон звільнили! Якби я знала, то я б розвернулась і поїхала назад!, – розповідала Валентина в Івано-Франківському Центрі журналістської солідарності НСЖУ.
Щойно Валентина дізналася про звільнення, то одразу подалася на акредитацію ЗСУ. Через два місяці отримала акредитацію й разом із чоловіком-оператором поїхала в Херсон. «В Івано-Франківську колеги поставилися до мене з розумінням. А Центр журналістської солідарності екіпірував нас із оператором бронежилетами, шоломами, надав тактичну аптечку».
Із Херсона впродовж місяця їхня знімальна група оперативно передавала матеріали на «5-й канал», виходила також у прямі включення. Там Валентина і Влад зрозуміли: ця поїдка не буде останньою, вони продовжуватимуть розповідати про наслідки окупації в Херсоні. Тому щойно повернувшись в Івано-Франківськ, відразу почали збиратися знову у відрядження, значно триваліше, ніж попереднє.
Під час першої поїздки до рідного міста знімали про наслідки окупації в місті, під час другої – про руйнування, яких Херсонщина зазнала через підрив рашистами Каховської ГЕС.
А вже на початку літа журналістка й оператор звільнилися з роботи на Івано-франківському телеканалі й почали підготовку до повернення в рідне місто.
– Я знаю, що нині моє місце там, а не деінде, – пояснювала своє рішення Валентина. – До роботи в деокупованому Херсоні ми готуємося ретельно: маємо захисне спорядження, яке надав Івано-Франківський Центр журналістської солідарності, відвідали тренінг із домедичної підготовки, покращили знання на воркшопі «Школа воєнного сторітелінгу» від Фундації Суспільність. Навіть перевірила себе, провівши в Центрі тренінг із фактчекінгу для студентів – майбутніх журналістів.
Уже майже півроку Валентина й Влад перебувають у рідному місті, готують інформацію для «5 каналу». А віднедавна журналістка спробувала себе ще й у ролі радійниці, адже в Херсоні, на річницю звільнення міста від окупантів, запрацювало радіо X-ON.
Валентина Пестушко дотепер підтримує зв’язок з Івано-Франківським Центром журналістської солідарності, охоче ділиться з ним інформацією із рідного міста Херсон.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За інформацією Івано-Франківського ЦЖС