Про ключову роль незалежних медіа у підтриманні демократії та безпеки йшлося 22 листопада під час конференції «Формуючи майбутнє: свобода ЗМІ та безпека у світі, що змінюється», організованої Офісом Представниці ОБСЄ з питань свободи ЗМІ (ПЗМІ) Терези Рібейро.
Про це НСЖУ повідомив директор Департаменту міжнародних організацій МЗС України Валентин Скуратовський.
Відкриваючи захід, пані Рібейро окреслила пріоритетні напрямки діяльності своєї інституції впродовж 2023 р., спрямовані на боротьбу з цензурою, просування медіаграмотності та медіаплюралізму, захист безпеки журналістів, зокрема жінок-журналісток онлайн і офлайн. Вчергове наголошувалося на тісному взаємозв’язку між свободою ЗМІ і безпекою журналістів, а також на ключовій ролі вільних, незалежних та плюралістичних ЗМІ у забезпеченні демократії та колективної безпеки.
Запрошені учасники дискусії – юридичні експерти та журналісти – К.Егінсу, К.Кадвалладр, А.Гейбулла, Е.Зіятдінова та С.Дойчинович у своїх презентаціях привернули увагу до переслідування журналістів в Інтернеті та позовів проти них в судах за їхню професійну діяльність, важливості захисту безпеки журналістів під час війни, необхідності застосування міжсекторального ґендерного підходу, а також – до зміни характеру медіаландшафту та взаємозв’язку між різноманітними викликами свободі ЗМІ, включно з впливом технологій, що постійно трансформуються.
Е.Зіятдінова, кримськотатарська фотограф-документаліст і співзасновниця «Ukraine Warchive» – цифрового фотоархіву російського вторгнення, привернула окрему увагу до придушення свободи слова та переслідувань журналістів, зокрема кримськотатарських громадянських журналістів та їхніх сімей, в тимчасово окупованому росією Криму.
В рамках Конференції ПЗМІ представила нові інноваційні ресурси, які мають на меті сприяти зміцненню свободи та ролі вільних ЗМІ для демократії і безпеки, серед яких:
– інструментарій «Безпека журналістів» (The Safety of Journalists Toolbox), який розроблено за підсумками першого етапу впровадження започаткованого у 2022 р. однойменного Проєкту Офісу ПЗМІ. Очікується, що згаданий інструментарій стане важливим механізмом у сприянні виконанню державами-учасницями своїх зобов’язань щодо забезпечення захисту та безпеки журналістів, зокрема тих, що працюють у зонах збройних конфліктів;
– «Керівні принципи ОБСЄ щодо моніторингу насильства проти жінок-журналісток в Інтернеті» (The Guidelines for monitoring online violence against female journalists), які, мають на меті забезпечити систематичний моніторинг та попередження насильства щодо жінок-журналісток в Інтернеті;
– комплексний «Ресурсний центр з питань штучного інтелекту та свободи вираження поглядів» (The SAIFE Resource Hub), який являє собою інтерактивну добірку інформації, рекомендацій і ресурсів, розроблених за останні три роки в рамках проєкту з вивчення впливу штучного інтелекту на свободу вираження поглядів.