Одинадцятого листопада Україна відзначила річницю дня визволення Херсона. Місто перебувало в окупації понад вісім місяців. За цей час у Херсоні був обмежений доступ до проукраїнського контенту та українських медіа. З цієї нагоди у Львівській спілці журналістів Центрі журналістської солідарності відбулось експертне обговорення на тему «Інформаційна деокупація». Поговорили про важливість поширення інформації на окуповані території та діяльність там українських медіа.
Модерувала зустріч перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ. Серед присутніх керівниця львіського осердку Центру журналістської солідарності Наталія Войтович, голова Львівської обласної організації Національна спілка журналістів України Ярослав Климович, головний редактор газети «Новий день» Анаталій Жупина, міський голова Скадовська Олександр Яковлєв, правозахисниця, громадянська журналістка, директорка з комунікацій ГО СЕМА Україна Людмила Гусейнова та завідувач кафедри української преси факультету журналістики Львівського університету Ігор Паславський.
На зустрічі йшлося про інформаційну війну та шляхи її ведення під час повномасштабного вторгнення. Також поговорили про продовження роботи українських журналістів-пересленців, відновлення роботи медіа на деокупованих територіях та відновлення роботи журналістів на територіях, які є прифронтовими.
«Де зникають місцеві медіа – там відразу з’являється російська пропаганда. Щойно зникає український сигнал телебачення – з’являється російський. Саме тому дуже важливо підтримувати комунікацію з прифронтовими і фронтовими містами та селами, аби люди, які там проживають знали правду.
Перед тим, як з’являються російські танки, територія обстрілюється снарядами російської пропаганди. Коли територія стає окупованою – росія прагне змінити мислення суспільства, встановити чіткі правила «своєї правди». Важливо не дати це зробити! Сьогодні друкована преса, яку видають за підтримки Національної спілки журналістів України та міжнародних партнерів є чи не єдиним достовірним джерелом інформації на окупованих територія», – зазначила Ліна Кущ.
Про діяльність херсонської газети «Новий день» розповів головний редактор Анатолій Жупина. Також, він закцентував увагу на проблемах, які сьогодні постали перед українськими регіональними медіа.
«Держава мусить повернутися обличчям до проблем прифронтової і фронтової місцевої преси і підтримувати її, аби журналісти могли інформувати суспільство. Дуже важко видавати газету і передавати її на окуповані і деокуповані території, щоб поширювати правдиву інформацію. Це важко, але дуже потрібно! Ми намагаємось усіма можливими способами передавати нашу газету «Новий день» у рідний Херсон. Друзям і знайомим, які досі під окупацією надсилаємо електронні примірники, але це дуже небезпечно, адже їх телефон у будь-який момент можуть перевірити, і тоді наслідки, на жаль, будуть дуже поганими», – розповідає Анатолій Жупина.
Окрім цього, подискутували про інформаційні потреби людей на окупованих та на деокупованих територіях. Також, окреслили основні проблеми, які були і є в українському медіапросторі.
«Інформаційна війна почалася далеко не в 2014 році, росія не хоче нас відпускати ще з 1991 року. І триває вона не лише у медіа – інформаційна війна значно ширша і глобальніша. Література, культура, фільми та серіали, музика – це усе шляхи ведення інформаційної війни, яку почала росія. Сьогодні нам дуже важливо відроджувати і створювати якісне та цікаве усе своє. Теж стосується і медіа – нам важливо розвивати нашу пресу, радіо і телебачення», – зауважила Наталія Войтович.
Міський голова Скадовська Олександр Яковлєв розповів про особливості поширення інформації на окупованих територіях, зокрема як це відбувалось і відбувається у Скадовську.
«В українців, які знаходяться на окупованих територіях повністю обмежений доступ до україно орієнтованого контенту. Весь інтернет під контролем починаючи з літа минулого року, відповідно діють російські обмеження. Немає українського мобільного зв’язку – лише російський. Єдиний спосіб отримати інформацію від українських медіа – це інтернет, але потрібно встановлювати спеціальні програми, а також супутникове телебачення. Хоча з початку літа минулого року росіяни запустили кампанію по безкоштовній роздачі тюнерів Т2. Зрозуміло, що ці тюнери були налаштовані на проросійський контент», – зазначив Олександр Яковлєв.
Наприкінці зустрічі секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ подарувала книгу «Телепланетяни» Павла Куща коодинаторці львівського Центру журналістської солідарності Наталії Войтович та головному редакторові газети «Новий день» Анатолію Жупині.
Важливо пам’ятати про цінність правдивої інформації та поширювати її на території, які перебувають в окупації, аби люди знали правду!
Аліна Штемпель