«Селянська газета» видається в Харкові і має передплатників по всій Україні. Нещодавно її засновник і багаторічний редактор – заслужений журналіст України Олександр Голуб опублікував на першій шпальті видання Звернення до Президента України, де містилася вимога навести лад у царині оподаткування фізичних осіб. Тут же читачам пропонувалося газетну вирізку зі Зверненням відправити на адресу Офісу Президента.
У Зверненні, зокрема, сказано:
«Шановний Володимире Олександровичу! У своїй інаугураційній промові Ви сказали, що кожен виборець повинен відчувати себе Президентом держави, який думає, як поліпшити життя українців і підвищити привабливість держави. Однією з найбільших проблем нашої держави я вважаю несправедливий розподіл національних багатств держави і просто безсовісне оподаткування доходів фізичних осіб. У розвинених і соціально орієнтованих державах світу діє прогресивна система оподаткування (більше одержуєш – більший процент сплачуєш). А у нас ставка податку однакова для тих, хто отримує мінімальну зарплату, і для людей з мільйонними доходами. Така «справедливість» веде до ще більшого розриву між багатими і бідними, до постійної напруги в суспільстві і вибухів гніву населення».
Далі в тексті йдеться посилання на публікацію заслуженого журналіста України Олександра Голуба про викривлення в оподаткуванні дивідендів і депозитів, пропозиції щодо прогресивної шкали оподаткування.
На завершення – прохання-заклик до Президента України Володимира Зеленського:
«Створіть спеціальну групу з вчених-економістів, державних і громадських діячів, доручіть їм нову систему оподаткування, внесіть цей розроблений документ на розгляд Верховної Ради України, щоб він став складовою частиною Податкового кодексу України. Це буде одним з важливих досягнень часів Вашого президентства. Успіхів Вам і політичної волі у досягненні поставленої мети – відродження України! ».
Дата, підпис, адреса.
Наскільки відомо, було відправлено приблизно 1500 таких листів-звернень, і на конкретні адреси отримано певну кількість відповідей. Причому, зазначає Олександр Голуб, відповіді прийшли не з Офісу Президента, а з центрального офісу Державної податкової служби України. У відповідях поряд з інформацією, що пропозиції стосовно впорядкування податкового законодавства вже надходили й раніше, було зазначено: «У Верховній Раді України зареєстровано поданий народним депутатом Олександром Дубінським і підписаний низкою інших нардепів законопроект Про встановлення прогресивної шкали оподаткування фізичних осіб».
Чи буде розглянуто і ухвалено законопроект Олександра Дубінського покаже час.
А нині, коментуючи публікацію Звернення в «Селянській газеті», Олекандр Голуб зазначає:
– Вважаю, що на владу можна тиснути не тільки революційним шляхом – виходячи на майдани і підпалюючи шини. Добиватися хороших результатів можна мирним, цивілізованим шляхом.
Якщо люди десь по закуточках щось обговорюють, обурюються владою, але відкрито про це не заявляють, годі чекати змін у суспільстві на краще. А от коли велика кількість людей одночасно публічно подасть аргументовану заяву з вимогою дати відповідь, це стане важливим аргументом, щоб думка була розглянута і взята до уваги. Можливо, не так часто, як хотілося б, але такі звернення спрацьовують, як спрацьовує збір підписів громадян під петиціями до керівних органів держави. Завжди достукається той, хто стукає.
А головне – це мобілізовує активність людей, сприяє створенню громадянського суспільства. З іншого боку, це дисциплінує владу. На жаль, відкрито заявляти про свої думки у нас поки що здатні десь двадцять процентів українців. Щоб залучити до активності інші вісімдесят відсотків, може докласти зусиль і журналістська спільнота.
Та поки що така моя ініціатива не знайшла відгуку серед колег. Зокрема, на Всеукраїнській нараді редакторів, присвяченій стосункам з Укрпоштою, я запропонував видати на перших сторінках часописів Звернення до української влади з вимогою звільнити Ігоря Смілянського і припинити нищення регіональної преси постійними підвищеннями тарифів на доставку.
На жаль, підтримки зібрання я не отримав. А було б по всій Україні одночасно опубліковано і відправлено до керівників держави звернення з вимогою звільнити пана Смілянського і не дати безпідставно підвищувати тарифи, можливо, були б зрушення на краще.
*** Варто сказати.
Такий спосіб впливу на владу редактор «Селянської газети» випробував ще раніше. На початку 2000-х мало резонанс звернення до Генеральної прокуратури щодо безпідставного підвищення тарифів тодішнім керівництвом Укрпошти. Пізніше публікувалися і мали позитивний відгук звернення до місцевої влади. Тому Олександрові Голубу не зрозуміла позиція редакторів, які не вірять у силу впливу своїх читачів на дії влади, що так можна зрушити щось на краще.