Лауреат Нобелівської премії Джозеф Стігліц розповів про те, як журналістиці та демократії вижити в інформаційній екосистемі, створеній технологічними платформами.
Це інтерв’ю з Марією Ресса для видання «Rappler» є частиною циклу, опублікованого «Репортерами без кордонів» (RSF), з нагоди запуску Всесвітнього індексу свободи преси 2020 року (2020 World Press Freedom Index), а також Всесвітнього дня свободи преси. Інтерв’ю було присвячено темі «Журналістика в кризі: вирішальне десятиліття». НСЖУ публікує адаптований виклад інтерв’ю.
Розширення питань свободи преси в нових медійних реаліях
Джозеф Стігліц заявив, що сьогодні свобода преси означає більше, ніж просто класичне право розповідати та публікувати. Воно охоплює й інші, більш складні питання, такі як дезінформація, доступ до інформації та стійкі бізнес-моделі, що захищають журналістську незалежність.
У звіті RSF було виділено п’ять загроз майбутньому журналістики. У світі спостерігається розквіт авторитарних режимів, які придушують інформацію, плюралізм та незалежну журналістику. Але навіть демократії перебувають у кризі — політика стає більш поляризованою, а демократично обрані лідери заохочують ворожість та ненависть до журналістів.
Криза довіри до ЗМІ ще більше підриває журналістику та новини, а відсутність чітких правил для глобальних цифрових комунікаційних платформ призвела до технологічної кризи, яка сприяє розповсюдження дезінформації та «фейкових новин».
ЗМІ та журналістика також стикаються з екзистенційною економічною кризою, яка загрожує існуванню навіть великих, відомих ЗМІ.
«Нова медійна реальність» з домінуванням соціальних медіа та інших цифрових комунікаційних платформ спочатку широко відзначалася своїми демократизаційними особливостями. Але в міру консолідації технологічних платформ медійна реальність стала більш асиметричною та неспроможною збалансувати зловживання в майже нерегульованій галузі.
«Існує багато варіантів як ті, хто має більше грошей, можуть спотворити цей ринок», – сказав пан Стігліц. «Надаючи об’єктивну інформацію про ту чи іншу подію, як ви зможете змагатися з людьми, які мають можливість найняти ботів для поширення дезінформації? Виходить, що ми створили своєрідний дикий Захід — нерегульований ринок інформації. І це не просто ринок, це мафіозний ринок — де гроші та бандитизм грають занадто велику роль».
Регулювання, підзвітність та державна підтримка
Для розв’язання проблем, з якими стикаються сьогодні засоби масової інформації та журналісти, Стігліц наголосив на необхідності чіткого регулювання технологічних та цифрових комунікаційних платформ, які служать місцем поширення дезінформації та цькування журналістів.
Зазвичай, уряди з усіх сил намагаються регулювати та притягати до відповідальності Інтернет- і технологічних гігантів, в основному через темпи змін і зростання технологічної індустрії.
«Навіть якщо конституція говорить про свободу слова, свободу преси, там немає про право на віральність (вірусність) чи право на участь у цих соціальних негараздах», – сказав Джозеф Стігліц. «І як ми збалансуємо переваги та витрати — це питання, яке необхідно буде обговорювати нашим демократіям. Точно зрозуміло те, що ми ще не зробили це як треба».
На додаток до покращення нормативної бази, пан Стігліц також виступає за державну підтримку незалежних ЗМІ. Зараз, державна підтримка засобів масової інформації може виражатися у формі сплати за ліцензійних зборів за медіа, як наприклад у Великобританії, Швейцарії, Данії та Німеччині, непрямих та прямих субсидій для преси.
«Я вважаю, що доступ до достовірних новин, до інформації, до знань — це основне суспільне благо», – зазначив Стігліц. «І як суспільне благо, воно має підтримуватися державою».
Для забезпечення державного фінансування підтримки засобів масової інформації Джозеф Стігліц також запропонував податок для Інтернет- та технологічних компаній.
«Платформи генерують величезний дохід при низькому обсязі витрат, високу здатність до отримання доходу, руйнівний вплив на ЗМІ», – сказав він. «Якщо ми оподаткуємо їх, то зможемо використати частину цих доходів для створення кращих умов для інформації/навичок, я думаю, ми зможемо досягти успіху, намагаючись відтворити своєрідний свідомий ринок ідей».