На початку війни перед українськими журналістами відкрилося вікно можливостей, коли відомі світові діячі були відкриті до спілкування з нами й говорили те, що згодом уже не сказали б.
– Серед численних героїв моєї книги – легендарний польський президент Лех Валенса, відомий українсько-американський музикант Євген Гудзь, прем’єр-міністр Косова Альбін Курті та інші, – розповіла журналістка Олена Солодовнікова під час презентації в НСЖУ свого видання «Тривожні розмови про перемогу».
Ідея книги з’явилася на початку війни, коли важко було щось планувати наперед. Але саме тоді Олена подумала, що саме в критичній ситуації відомі люди будуть відкритішими для українців, а їхні вирази – відвертішими і вільними від «добирання правильних слів». Серед героїв збірки – дипломати, режисери, актори, музиканти, військові…
– Збирання матеріалу тривало півтора року – спочатку в Тернополі, куди ми з чоловіком евакуювалися на початку війни, потім у Києві, а відтак – на Харківщині, біля самого кордону, – розповіла авторка. – Потім ще 9 місяців книжка готувалася до друку.
За словами авторки, робота над виданням стала своєрідними ліками від паніки, яка в перші дні повномасштабної війни охопила багатьох.
Історії, які ввійшли в книгу, журналістка готувала за підтримки свого чоловіка, журналіста й прессекретаря Правого сектору Артема Скоропадського. Його світлій пам’яті (Артем помер у грудні 2022 року) Олена присвятила свою працю.
– Мені запам’яталося інтерв’ю з «Ольгердом», білоруським бійцем полку імені Калиновського, який став на захист України, – розповіла Олена Солодовнікова. – Я скрізь намагаюся наполягати на тому, щоб відокремлювали Білорусь від лукашистів.
За словами журналіста Сергія Прохорова, з яким Олена веде сайт Ukrainian.media, Білорусь часто звинувачують в агресії проти України, що не зовсім справедливо.
– Ситуація в Білорусі з 2020 року – дуже-дуже складна. Білоруські журналісти, які працювали незалежно, сьогодні – або за ґратами, або в екзилі в Україні, Польщі, Литві, інших країнах. Нам дуже важливо продемонструвати різницю між режимом Лукашенка і білоруським народом, показати гарні вчинки білорусів, яких сьогодні в Україні багато і які захищають Україну від рашистського агресора, працюють як незалежні журналісти, блогери.
Сергій Прохоров наголосив, що білоруський народ нині, по суті, є заручником лукашенківського режиму.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко, в свою чергу, наголосив на важливості, виконуючи журналістську роботу, пам’ятати про внесок, який зробили у боротьбу за вільну незалежну Україну і вільну журналістику працівники медіа.
– Коли ми, журналісти, говоримо про війну, то неодмінно згадуємо наших колег, котрі загинули, опинилися в полоні або постраждали внаслідок російської агресії, – наголосив Сергій Томіленко. – Солідарність – ключове слово для нас!
Інформаційна служба НСЖУ