Чотири наймасштабніших своїх проєкти представники Школи робототехніки презентували медійному загалу в Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ.
Один з них – проєкт захисту України – робот-розмінувальник власної розробки, створений для допомоги ДСНС та ЗСУ. Також з метою енергетичної безпеки України та розвитку зеленої енергетики запропоновано екологічний проєкт – встановлення сонячної електростанції (сонячних панелей) на стіні греблі електростанції. Ще два проєкти стосуються урбанізації та декомунізації, відновлення та розвитку культури у м. Запоріжжя, відновлення культурної спадщини в регіоні. Ці творчі здобутки винахідники мають намір представити на 2-й Міжнародній виставці та конференції Rebuild Ukraine, яка відбудеться 14-15 листопада 2023 року у Польщі.
Про них журналістам докладніше розповіли голова ГО «Школа робототехніки «Вперед у майбутнє» Денис Кабаненко, волонтерка Крістіна Сапожнікова та 14-річна вихованка Школи робототехніки – восьмикласниця Запорізької гімназії №2 Олександра Маслєннікова.
Найбільше зацікавив медійників робот-розмінувальник. Також журналісти дізналися, як він працює. Зараз цей робот проходить випробування, а першу його серійну модель розробники передали до відділу вибухотехнічної служби ГУ Національної поліції у Херсонській області, завдяки фінансовій підтримці херсонської волонтерської організації «А що зробив ти?».
– Ми отримали оцінку нашого винаходу від Міністерства оборони, – ділиться Денис Кабаненко, – хоча наш робот дещо поступається світовим аналогам і комплектацією обладнання, утім, і його ціна в десять разів менша.
Зараз збирається модель такого робота-розмінувальника для передачі його службі ДСНС у Запоріжжі. Керівники школи шукають фінансування, пишуть листи-звернення до Міноборони, різних фондів та волонтерських організацій і сподіваються на їхню підтримку, бо ж цей винахід для підвозу та дистанційного підриву боєприпасів може ефективно працювати і під час деокупації територій нашої області.
Школярка Саша Масленнікова продемонструвала присутнім ще одну діючу машину, яку зібрала сама, – керований гелікоптер, який літав в приміщенні пресцентру, та на майданчику перед ним. Вона також розповіла про ще один проект, в якому безпосередньо брала участь.
– Ми провели попередні дослідження і виявили, що на стінці греблі Дніпрогєсу та дахах машинних залів з гідротурбінами можна встановити біля 18700 сонячних панелей, площею 38000 м2, з можливою генерацією близько 9,5 ГВт годин на рік зеленої електроенергії, – розповідає Олександра Масленікова. – Ця розробка може бути великим освітнім проєктом з учнями і студентами, а також великим екологічними проєктом та другим прикладом в світі. Крім того, цей проєкт економить земельні ділянки, бо використовує звичайну бетонну стіну.
Щодо культурних проєктів, то вони стосуються розвитку міста Запоріжжя і області. Реконструкція площі Запорізької – будівництво культурно туристичного центру «Соборний» з найбільшим у Європі годинником «Єднання», діаметром 12 метрів. Філософія будівлі поєднує життєдайні складові – воду та зелене листя, надає друге дихання таким визначним історичним пам’яткам міста, як Запорізький Дуб, могутня течія р. Дніпро і «міста за порогами» – Запоріжжя, а сучасні технології роблять проект живим та таким, що постійно змінюється. Вільний простір – 8 поверхів, 12 000 м2, оглядовий майданчик, кольорові водограї та інтерактивне зовнішнє освітлення, великі світлові екрани, роботи, музей міста та музей символів боротьби за Незалежність України. Планується розміщення у будівлі безлічі майстерень, студій, хабів для митців зі сфери культурних індустрій та розвитку дітей.
Відновлення вітряного млина німців-менонітів 1888 р. та відкриття музею в Запорізькій області – ще одна ідея, яку розробляють винахідники. Цей великий освітній та міжнародний проєкт, що вже отримав дві грантові відзнаки від ЄС.
– Творча робота, яку представила команда, просто вражає масштабністю та користю для суспільства, – каже Тамара Борт, журналістка з Гуляйпілля, – бажаємо юним винахідникам натхнення та успіхів у діяльності.
ДОВІДКА. Школа робототехніки «Вперед у майбутнє» для дітей віком від 7 до 16+ років, які цікавляться сучасними інженерними технологіями, була заснована у 2018 році. Відтоді юні винахідники разом з викладачами школи реалізували більше 10 грантових проєктів. Учні зі своїми винаходами не раз посідали призові місця на змаганнях з робототехніки, брали участь у виставкових заходах, фестивалях та інвестиційних конкурсах з різними винаходами.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Людмила Долженко, Наталія Кузьменко
Фото Сергія Біжка