Серед історій наших колег, які через повномасштабне вторгнення росії в Україну вимушено замешкали на Прикарпатті й тісно співпрацюють з Івано-Франківським Центром журналістської солідарності – історія вимушено переселеної медійниці Ганни Водницької, членкині Національної спілки журналістів України із 2005 року. Ганна Водницька працювала в новотроїцькому виданні «Трудова слава». Пів року разом із дітьми прожила в окупації. Працювала навіть тоді, коли російські окупанти намагалися потрапити до приміщення редакції. Згодом Ганні вдалося виїхати з окупованої Херсонщини і знайти прихисток та роботу в Івано-Франківську.
Ось що розповіла Ганна Водницька:
– Мій журналістський шлях розпочався 2001 року в Херсонській обласній телерадіокомпанії «Скіфія». Там я працювала редакторкою новин, вела прямі ефіри на FM-каналі «Таврія», співпрацювала з телевізійниками – виїжджала на зйомки, писала й монтувала сюжети на новини.
2010-го повернулася на батьківщину, в селище Новотроїцьке. Працювала журналісткою у районній газеті «Трудова слава» аж до початку повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого 2022 року.
Через пів року війни газета припинила свою діяльність: працювати в умовах окупації було неможливо. Хоча вже й з наступного дня, коли колони російської техніки прямували у бік Херсона, виходити в звичайному режимі ми не мали змоги, оскільки було ніде друкуватися. Свою творчу діяльність ми продовжили у соцмережах. Та тривало це недовго. Відсутність Інтернету й зв’язку змусили нас закритися.
До серпня 2022 року я ще залишалася вдома, сподіваючись, що незабаром усе минеться, треба лише набратися терпіння й трішки зачекати. Однак, коли військові рф та їхні прибічники – місцеві колаборанти, почали погрожувати забрати дітей, якщо не погоджуся на їхні умови, вирішила таки виїхати.
17 серпня 2022 року я приїхала до Івано-Франківська – прекрасного міста із щирими, привітними, принаймні для мене, людьми. Чотири місяці перебувала на обліку в центрі зайнятості, аби знайти роботу за фахом. Однак фахівці центру запропонувати мені нічого не змогли – говорили, потреби в журналістах тут немає.
Адаптуватися до нових умов життя, в новому місті допомагали в Івано-Франківському Центрі журналістської солідарності НСЖУ, який очолює відповідальна секретариня обласної спілки журналістів НСЖУ Вікторія Плахта. Завдяки їй та підтримці інших небайдужих людей вдалося влаштувати та зібрати дітей до школи, забезпечити їх необхідним шкільним приладдям та канцелярію. Також неодноразово допомагали матеріально, продуктами харчування, ліками. Така підтримка Центру журналістської солідарності – важлива, адже на початку в зовсім незнайомому місті було дуже складно.
Певний час я підробляла як фрилансерка. А в середині грудня 2022 року мені запропонували роботу на «Суспільному. Івано-Франківськ». Відтоді я працюю там на платформі діджитал журналісткою-фахівчинею з наповнення контенту в соцмережах.
Готую кепшн-відео на Facebook, відео-історії та шортци для YouTube, Instagram про місцевих жителів, переселенців, військових та їхніх рідних. Також пишу статті на сайт «Суспільне. Івано-Франківськ», що стають Топ-новинами на Суспільному, адаптую новинні сюжети на соцмережі.
Я – постійно в роботі, бо вважаю, що постійний рух – це, зокрема, можливість втекти від того, що трапилося, що довелося покинути. Нова робота допомагає адаптуватися до нового життя на новому місці.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, о реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За інформацією Івано-Франківського ЦЖС