«Ви – герой!» – такі слова підтримки сказав виконувач обов’язків голови парламентського комітету з питань захисту свободи слова Євгеній Брагар запорізькому журналістові і локальному продюсеру міжнародних медіа, членові НСЖУ Олександрові Павлову. 19 вересня в прифронтовому Степногірську його разом із групою шведських журналістів було цілеспрямовано атаковано російським ударним безпілотником.
Експертна зустріч представників правозахисних організацій та міжнародних моніторингових місій із постраждалим журналістом пройшла на майданчику Центру журналістської солідарності в Києві.
– Шведи розташувалися біля 9-поверхового будинку й почали знімати стендапи… – розповів Олександр Павлов. – Росіяни тим часом шмаляли з міномету 120 калібру. Все вибухало за 500-600 метрів від нас… Раптом досвідчений поліцейський Андрій Хоменко, який був з нами, закричав «Дрон летить!..» Я побачив цю штуку, яка летіла мені прямо в лоб. Побачив на дроні кожний гвинтик… Спрацював якийсь внутрішній ресурс – я встиг відскочити метрів на 7-8 і повалитися на асфальт. Оператор дрону, який цілився в нашу групу, в останній момент повернув дрон у нашу машину, яка потім за 1,5-2 хвилини згоріла вщент. Другий поліцейський (якому, до речі, осколки дрона поранили стегно), скомандував: «У машину!» Ми вскочили в поліцейську машину і поїхали. З’ясувалося, що я при падінні досить серйозно пошкодив руку, і вже в поліцейському відділку в центрі міста добрі жінки-поліцейські перебинтували її та завели мене в медпункт… Нам дуже пощастило, що ми не сіли в автівку на десять секунд раніше. Бо наслідки були б значно страшнішими, – додав Олександр Павлов.
За словами шведського журналіста Йохана Фредрікссона, який поспілкувався з учасниками зустрічі по телефону, він щасливий, що залишився живим після атаки дрона 19 вересня.
– Я залишаюся з Україною і далі висвітлюватиму події цієї війни, цієї незаконної російської агресії проти України. Це мій обов’язок як іноземного новинного журналіста – інформувати про цю найважливішу війну в Європі після Другої світової війни. Звісно, нам не пощастило. Але це – лише епізод безжалісної брутальної агресії, яку щодня росія здійснює проти цивільних людей в Україні, – сказав журналіст і додав, що воєнні злочини, які нападники чинять в Україні, має бути покарано.
Олександр Павлов наголосив, що всі журналісти були в бронежилетах цивільних кольорів (синього і чорного) з написами «Press», біля них стояла на тринозі відеокамера.
Євгеній Брагар, коментуючи цю історію, наголосив, що вважає журналістів, які працюють на передовій, є справжніми героями.
– Немає сумнівів, що росіяни свідомо вчинили цей напад, бо журналісти розповідають світові правду про війну в Україні, – сказав депутат.
Євгеній Брагар зазначив, що має уявлення про безпілотники, які застосовує росія, і вважає, що по журналістах, найімовірніше, вдарив дрон «Ланцет». Ударні дрони спрямовує на ціль дрон «Орлан». І оператор «Орлана» не міг не бачити, що біля дев’ятиповерхівки стоять цивільні, які приїхали на цивільному автомобілі. Тож росіяни абсолютно свідомо вдарили по цивільному об’єкту, і їх має бути притягнуто до відповідальності.
«У машині згоріло обладнання шведського телебачення та особисті речі журналістів, – наголосив Олександр Павлов у письмовій заяві, поданій до НСЖУ. – Також у машині згоріли мій айфон та ноутбук, куртка з важливими особистими документами, ключами від квартири, банківськими картами, готівкою, USB-картами, довіреністю на машину. Вартість мого втраченого майна, якщо взяти до уваги інтелектуальну власність, становить близько 10 000 євро (у комп’ютері та телефоні була майже закінчена книга про війну в Україні, нариси журналістських матеріалів та 11 тисяч фотографій, зроблених з початку війни). Через перенесений стрес у мене загострилася серцева недостатність. Лікарі пропонують пройти довгий і дорогий курс лікування у клініці…»
Як наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко, Спілка і її мережа Центрів журналістської солідарності постійно акцентують на журналістській солідарності й необхідності надавати підтримку колегам, які постраждали внаслідок російської агресії. Тож один із ноутбуків, отриманих від Уряду ФРН за сприяння Академії української преси, НСЖУ передала Олександрові Павлову.
Інформаційна служба НСЖУ