У межах проведення довгострокового проєкту з арттерапії Запорізький Центр журналістської солідарності організував для журналістів-переселенців з тимчасово окупованих і прифронтових територій України та місцевих медійників культпохід до музично-драматичного театру ім. Володимира Магара на виставу «Думи» за мотивами творчості Тараса Шевченка.
Запрошуючи журналістів на захід, організатори розповіли, що саме цей спектакль запорізькі майстри сцени представили на цьогорічному українському театральному фестивалі «Мельпомена Таврії», який 25 років поспіль проводився в Херсоні. Торік, коли місто перебувало під окупацією, фестиваль відбувся на різних сценах у всьому світі.
Гасло нинішнього фестивалю – «Ми вдома». Його приймають на своїх домашніх сценах 25 театрів, які не приїздять до Херсона.
Вистава «Думи» (авторка сценарію Ольга Лещова) – це сучасне трактування творів Шевченка, де він виступає символом України – письменник, поет, мислитель, пророк, художник. митець, академік, національний герой. Вірші Кобзаря виконували діти, молодь та метри театру. Сучасність текстів та їхнє перетинання з сьогоденням були надзвичайно щирими та емоційними.
– Вистава викликала в душі кожного з нас цілий вир почуттів – і сум, і біль від горя, яке випало на долю нашого народу у цій жорстокій війні, і гордість за його силу і незламність, зміцнив віру в нашу перемогу. Невмируще Тарасове слово воює за свободу України разом з нами, – зазначила після перегляду вистави Вікторія Горбатко, журналістка-переселенка з Бердянська.
Всі глядачі реагували на дійство не менш емоційно, ніж журналісти. Вигуки «Браво», «Слава Україні» майже весь час лунали в залі.
Саме за театральний спектакль «Думи» театр імені Володимира Магара отримав нагороду Гран-прі на Міжнародному проєкті-конкурсі «Тарас Шевченко єднає народи 2023» в номінації «Мій Шевченко: музично-театральний».
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Світлана Костюк
Фото автора