Національна спілка журналістів України доєдналася до ініціативи Глобального форуму розвитку медіа (GFMD), Міжнародної громадської організації з питань безпеки журналістів (ICSO SoJ Coalition) та численних ГО-партнерів і підтримала екстрене звернення з приводу необхідності підтримки журналістики та медіа через кризу COVID-19.
Ця заява — це заклик до урядів; донорів та фондів; журналістських та медіа-організацій; технологічних, телекомунікаційних та інтернет-компаній; рекламодавців та всіх, хто покладається на журналістику та засоби масової інформації, як джерело отримання інформації.
Екстрена заява з приводу необхідності підтримки журналістики та медіа
У цей Всесвітній день свободи преси нижчезазначені організації вшановують тих, хто невтомно працює, щоб інформувати громадськість, та закликають до міцної підтримки незалежної журналістики.
Мільйони людей у всьому світі шукають надійну, підтверджену фактами та ґендерно чутливу журналістику, яка допоможе їм прийняти найбільший спільний виклик нашого життя. Потреба у правдивій інформації ніколи не була більшою та такою нагальною, ніж під час цієї пандемії. Доступ до своєчасної, якісної інформації є необхідним під час глобальної кризи у сфері охорони здоров’я; це один із ключових стовпів, необхідний для уповільнення розповсюдження цього вірусу, пом’якшення його впливу та підтримки колективних реакцій суспільства. Журналістика також є найкращою протиотрутою для боротьби з дезінформацією, яка розпалює пандемію.
Але в цей вирішальний момент незалежні ЗМІ стикаються з безпрецедентним життєво критичним викликом. Журналістика та ЗМІ постають перед жахливою ситуацією, яка посилюється ідеальним середовищем для дезінформації, придушенням критичних думок у багатьох країнах та перебоями, що спричинені кризою COVID-19.
Доходи медіа падають, а фінансування зменшується саме тоді, коли ми найбільше його потребуємо.
У відповідь на ці виклики, ми, спільноти з питань свободи преси, розвитку ЗМІ та журналістики підтримуємо невідкладне звернення до всіх, хто в змозі підтримати журналістські організації та незалежні ЗМІ, особливо ті, які надають професійну й важливу інформацію та репортажі під час кризи COVID-19.
1. Ми закликаємо уряди:
- Поважайте основні права людини: Повністю поважайте, захищайте та втілюйте права на свободу преси та свободу вираження поглядів, верховенство закону, доступ до інформації, конфіденційність та цифрові права і обмежуйте їх лише відповідно до міжнародних стандартів [1]. Не займайтеся практикою, яка підриває такі свободи — зокрема, стеження та моніторинг за журналістами та їх джерелами. Люди потребують незалежної інформації, якій вони можуть довіряти, і дії під час цієї кризи будуть більш ефективними та матимуть більшу підтримку громадськості, якщо вони будуть відкриті, прозорі та підлягати незалежному контролю [2].
- Забезпечте доступ до інформації: Дозволити журналістам, які висвітлюють цю пандемію, безперешкодно шукати, отримувати та передавати інформацію, не зазнаючи цькування, залякування чи нападу [3]. Забезпечити, де це потрібно, визнання журналістів та працівників ЗМІ як ключових чи найважливіших працівників [4]. Відповідальні органи повинні також забезпечувати журналістів точною інформацією про цю глобальну пандемію та реакціями держави на неї для подальшого полегшення права громадян на доступ до інформації. Це включає проведення відкритих прес-конференцій, що забезпечить доступ для всіх ЗМІ до державних службовців та інших джерел інформації.
- Звільніть з в’язниць заарештованих журналістів: Критично важливо, щоб будь-яка держава, яка продовжує криміналізувати журналістику [5], звільнила всіх ув’язнених журналістів, у тому числі затриманих чи засуджених під виглядом заборони наклепу чи протидії тероризму, і не давати хід таким справам під час пандемії з огляду на додаткові ризики, пов’язані з затриманням [6].
- Надайте фінансову підтримку: Співпрацюйте із журналістськими, медійними та громадськими організаціями, щоб дослідити шкоду, яку COVID-19 завдає журналістським та медіа організаціям й процесу надання суспільству життєво важливої інформації. Необхідно розробити відповідні механізми для термінового надання фінансової підтримки ЗМІ, які виробляють інформацію, яка становить суспільний інтерес. Це дозволить їм наймати чи зберігати репортерів, редакторів та продюсерів, які висвітлюють питання COVID-19 та пов’язані з цим проблеми, та покривають недостатньо охоплену аудиторію. Особливо важливою є підтримка місцевої журналістики, журналістики у сфері охорони здоров’я та розслідувань. Слідкуйте за тим, щоб ця підтримка була справедливою та прозорою, здійснювалася без фаворитизму, не загрожуючи редакційній незалежності та не спотворюючи ринок. Приклади включають звільнення від сплати ПДВ, податкову пільгу [7], спрощені процеси державних закупівель, надійні схеми соціального захисту журналістів-фрілансерів та працівників ЗМІ [8], видачу неприбуткового податкового статусу журналістським та медіа організаціям й інші форми підтримки, що можуть полегшити фінансовий тягар журналістським організаціям та незалежним ЗМІ [9].
- Справедливо розподіліть державну рекламу: продовжуйте публікувати та транслювати рекламні кампанії з охорони здоров’я та оголошення державних служб за допомогою реклами. Але, як і при будь-якому використанні бюджетних коштів, будьте прозорі та уникайте конфлікту інтересів – як наприклад, надання переваги своїм союзникам та прихильникам.
2. Ми закликаємо донорів та фонди розвитку журналістики та ЗМІ:
- Збільшити фінансування та гнучкість: збільшити та виділити фінансування журналістським організаціям та незалежним ЗМІ чи організаціям, які найкраще підходять для фінансової підтримки незалежних ЗМІ, особливо в умовах, де обмежені ресурси, (хоча подібні проблеми стосуються ЗМІ скрізь). Розгляньте можливість посилення підтримки наявних грантодавців та посередницьких організацій, а також тих, хто має потенціал та системи для швидкого розширення масштабів надання субсидій на журналістику та ЗМІ. Окрім збільшення обсягів фінансування засобів масової інформації за допомогою своїх чинних інструментів, донори повинні намагатися створити надзвичайний фонд, який допоможе медіа, що висвітлюють суспільно-важливі теми, вижити в кризовий час, а також закласти основи майбутнього реагування на кризи. Донори повинні координувати та об’єднувати надзвичайні ресурси для досягнення максимальної ефективності, спритності та пріоритетності. Також слідкуйте за тим, щоб представники журналістики та медіа-сектору, організації з підтримки та розвитку медіа й журналістики були включені в усі системи координації допомоги, створені донорами.
- Забезпечити повагу до редакційної незалежності: Донори, що зосереджуються на гуманітарних програмах та програмах охорони здоров’я, повинні розглянути можливість надання підтримки місцевим ЗМІ, які можуть взаємодіяти з громадами та можуть надати відповідні формати та мову для інформування та залучення громад. Майте на увазі, що програмне фінансування може ненавмисно формувати порядок денний редакції. Поважайте та розумійте цінність незалежності редакції та враховуйте довгострокові потреби та стабільність засобів масової інформації, які ви підтримуєте.
- Додайте підтримку засобів масової інформації до переліку заходів боротьби з COVID-19: Посильте своє визнання важливості засобів масової інформації, журналістики та якісної інформації для всіх громадян, рішуче підтримуючи сектор в рамках загального фінансування, пов’язаного з COVID-19. Однак не забувайте досвід та помилки попередніх криз – підтримуйте медіа не лише в контексті комунікації щодо питань охорони здоров’я в кризових ситуаціях.
- Вирішити структурні довгострокові потреби: плануйте виділити значні ресурси на журналістику та підтримку засобів масової інформації при розробці програм та бюджетів на найближчі роки. Нинішня кризам спричинить довготривалі проблеми. Просимо вас збільшити та розподілити основне і гнучке довгострокове фінансування, а також забезпечити сприяння розвитку журналістським організаціям та незалежним засобам масової інформації або організаціям, які найкраще зможуть надавати фінансову підтримку незалежним засобам масової інформації [10]. Це включає посилення підтримки наявних грантодавців та посередницьких організацій й посилення підтримки для тих, хто має потенціал та системи для розширення масштабів надання субсидій для ЗМІ, таких як об’єднані або надзвичайні фонди [11], та нещодавно запропонований фонд «International Fund for Public Interest Media».
3. Ми закликаємо журналістські та медіа-організації:
- Забезпечте безпечні умови для своїх підлеглих: Працівники та позаштатні працівники повинні мати захисні засоби, чіткі правила безпеки та відповідні тренінги. COVID-19 підкреслює відповідальність медіа-організацій перед усіма журналістами та працівниками ЗМІ, а також іншими учасниками процесу. Безпека на першому місці.
- Збережіть робочі місця та адаптуйте робоче середовище: співпрацюйте з профспілками та іншими організаціями, щоб знайти шляхи уникнення звільнення працівників через втрату доходів. Якщо це можливо, то скористайтеся заходами із використанням відпусток [12] чи та іншою підтримкою, щоб уникнути втрати робочих місць. Адаптуйте ньюзруми, щоб вони могли працювати з дому, коли це можливо, особливо, коли уряди встановлюють протоколи перебування вдома або фізичної дистанції. Враховуйте також гендерні норми при трансформації робочих місць. Жінки, головним чином, є основними доглядачами у своїх оселях і, швидше за все, вони доглядають за дітьми та літніми людьми, які або хворіють, або залишають вдома, а не у школах, чи перебувають в ізоляції. Визнайте, що робота з дому, праця в умовах підвищеного ризику або ризик потрапляння інфекції можуть викликати відчуття ізоляції та відчудження. Таким чином, працюйте над тим, щоб працівники та фрілансери мали змогу отримати відповідну психічну допомогу чи психосоціальну підтримку.
- Працюйте для своєї аудиторії: продовжуйте шукати нові способи, як ви можете бути релевантними та корисними для громадськості. Повідомляйте практичні рекомендації разом із новинами та висвітлюйте як шляхи розв’язання проблем, так і самі проблеми. Будьте на передовій у боротьбі з дезінформацією. Організуйте колективні дії та об’єднуйте ресурси, якщо це найефективніший спосіб реагування та протидії. Зараз час співпрацювати, а не конкурувати.
- Визнайте різноманітність: Обслуговуйте всі верстви своєї громади, визнаючи, що, хоча COVID-19 впливає на всіх, але особливо згубно позначається на маргіналізованих громадах та загострює соціально-економічні нерівності (часто пов’язані з етнічною приналежністю та статтю), що передують пандемії. Слід оперувати фактами та оскаржувати оманливі розповіді про те, що криза однаково впливає на суспільство [13]. Забезпечте, щоб ваші матеріали охоплювали точки зору і думки жінок й маргіналізованих груп; щоб ви наймали журналістів з різних верств населення і фахівців, які зможуть точно повідомляти про те, як хвороби й економічні негаразди непропорційно впливають на людей в залежності від кольору шкіри, робітничий клас, іммігрантів та інші маргінальні громади. Створіть базу даних жінок-експерток у сферах охорони здоров’я та економіки, щоб уникнути гендерної упередженості у джерелах.
4. Ми закликаємо технологічні, телекомунікаційні та Інтернет-компанії:
- Поважайте основоположні та цифрові права: гарантуйте та захищайте основні цифрові свободи, включаючи конфіденційність, захист даних та кібербезпеку, і не вступайте у практику, яка підриває такі свободи — зокрема, стеження та моніторинг за журналістами та їх джерелами. Зробіть усе можливе, щоб забезпечити вільний, безпечний та захищений цифровий простір для журналістів, журналістських організацій та незалежних ЗМІ.
- Переробіть алгоритми та практики модерації: переконайтесь, що ваші алгоритми та модератори розпізнають надійні джерела інформації, зокрема незалежні, правдиві засоби масової інформації та журналістські організації. Запобігайте автоматизованому вилученню журналістського контенту, пов’язаного з COVID-19, зокрема алгоритмічними процесами. Такі вилучення руйнують можливість громадськості отримувати доступ до інформації та завдають шкоди журналістській діяльності та медіа-організаціям, які повинні витрачати дорогоцінні ресурси для вирішення суперечок, пов’язаних зі змістом, замість того, щоб продовжувати робити матеріали. Покращити прозорість та процедури попередження, а також прискорити процедури оскарження та правового захисту.
- Відповідально керуйте технологією чорного списку: Попрацюйте з рекламодавцями, щодо запобігання блокування реклами поруч із правдивими статтями про пандемію COVID-19 та іншими критичними проблемами в галузі охорони здоров’я та соціальної сфери.
- Підтримайте журналістику: у разі необхідності, ініціюйте або зробіть більшим фінансування незалежної, суспільно цікавої журналістики, організацій, які займаються факт-чекінгом та іншими заходами для протидії дезінформації, а також пришвидшіть процедури видачі грантів для новинних та інформаційних медіа, що працюють у напрямку боротьби зі світовою кризою охорони здоров’я.
- Скасуйте комерційні ініціативи, які дискримінують журналістику: Створіть механізми для підтвердження правдивості в мережі та скасуйте наявні заходи, щоб дозволити ЗМІ монетизувати суспільно цікаву інформацію та високоякісний контент. Розгляньте фундаментальні зміни у політиках, такі як вкладення коштів у виявлення та демонетизацію зловмисників та недопущення використання зловмисними суб’єктами цифрових та програмних оголошень для фінансування поширення дезінформації[14].
- Забезпечте доступ до Інтернету для всіх: надайте пріоритет підтримці доступності та зв’язку з Інтернетом, а також просувайте право на доступ до інформації. Ми закликаємо провайдерів телекомунікаційних послуг знизити вартість підключення до Інтернету — особливо на ринках, що розвиваються, та найбільше постраждали, та громад з низьким рівнем доходу — дозволити користувачам отримувати доступ до новин та інформації незалежно від їх економічного стану, а також дати можливість журналістам мати можливість працювати вдома.
5. Ми закликаємо рекламодавців:
- Відповідально керуйте технологією чорного списку: співпрацюйте з медіакомпаніями та рекламними агенціями, щоб знайти рішення щодо застування технологій чорного списку у новинах про COVID-19 або іншого новинного контенту, і припинити використання технології чорного списку для блокування реклами поруч із правдивими статтями про пандемію COVID-19 та іншими критичними проблемами в галузі охорони здоров’я та соціальної сфери.. Це відповідає нашому аналогічному заклику до технологічних платформ і телекомунікаційних компаній (див. 4.3 вище).
- Змініть спосіб вимірювання та оцінки залучення: Створіть довгострокову репутацію вашого бренду, відмовившись від програмної, click/view-based та/чи cookie-driven таргетованої реклами. Журналістика повинна представляти цінність для брендів не тільки як трафік, а і як безпечне середовище для висвітлення брендів і комерційного, і соціального напряму.
- Реклама у правдивих засобах масової інформації: Встановіть собі за правило, включити у свої витрати на цифрову рекламу якомога більше якісних ЗМІ, особливо на місцевому рівні. Працюйте з United for News, Journalist Trust Initiative або місцевими журналістськими асоціаціями на кожному ринку, щоб додати авторитетні місцеві видання до вашої бази даних [15]. Розширюйте чинні співпраці з якісними засобами масової інформації та перегляньте свої програмні «чорні списки», щоб розробити тонкий підхід до питань безпеки вашого бренду, який буде гарантувати те, що ви взагалі не будете блокувати новинні ресурси. Це час, коли підтримка засобів масової інформації є вищою від комерційних інтересів та імперативів.
І, насамкінець, звертаємося до людей, які читають, переглядають, слухають правдиві медіа — великі та малі, місцеві та міжнародні, друковані чи цифрові, теле- та радіомовники:
Ми просимо вас внести максимально можливу пожертву для журналістів або медіа, які ви регулярно читаєте, дивитесь або слухаєте, або будь-яким неприбутковим медіа організаціям, від яких ви отримуєте інформацію під час цієї глобальної кризи в галузі охорони здоров’я. Збір новин навіть у звичайний час важкий і дорогий, а зараз це ще складніше і дорожче. Ми знаємо, що зараз не кращий час аби просити такої підтримки. Пандемія залишила десятки мільйонів людей без доходів у той час, коли існує гостра потреба в безпечному житлі, харчуванні та — для багатьох – медичному лікуванні. Плата за новини зараз може здатися недоступною розкішшю, але нам потрібні ці журналісти та служби новин як ніколи — і вони потребують нас.
Оригінал тексту англійською доступний за цим посиланням.
Звернення підтримали понад 150 організацій з усього світу, зокрема, і Європейська федерація журналістів. Серед підписантів від України – Національна спілка журналістів України, Центр демократії і верховенства права, Інститут масової інформації, Інтерньюз-Україна, Інститут розвитку регіональної преси.