Журналістські матеріали із зони, наближеної до бойових дій, та унікальні фотографії з російсько-української війни, які стали надбанням світових медіа, – це значною мірою заслуга пресофіцерів Сил оборони України. Саме вони опікуються доступом журналістів на передові позиції та їхньою безпекою. Важливим інструментом для цього є правильно підібраний фронтовий автомобіль.
Національна спілка журналістів України, прагнучи допомогти покращити умови роботи журналістів на фронті, оголосила збір коштів на автомобіль для пресгрупи оперативно-тактичного угрупування «Соледар» ЗСУ.
– Лише в нас на напрямку Бахмут-Горлівка щодня працює від 3 до 4 десятків журналістських груп – це близько сотні медійників, – розповідає керівник пресгрупи Влад Волошин. – Більшість із них – представники іноземних медіа: інформаційних агентств, відомих світових телеканалів, видань. У кожної групи завдання різні. Але, як правило, група приїжджає на тиждень чи на десять днів, щоб за цей час відвідати близько п’яти підрозділів. Щоб супроводити кожну групу, мені потрібно 4-5 годин роботи.
Зйомки на передовій – це завжди дуже небезпечно. Нерідкісними є поранення, а то й загибель журналістів.
– Журналістська робота на передовій – дуже небезпечна, як би ви не дотримувалися заходів безпеки і «умов безпечного перебування». Це війна… – наголошує Влад Волошин. – І, ясна річ, без правильно підібраного транспорту тут – ніяк. Автомобіль на війні не лише допомагає журналістам працювати, а й рятує життя. Без потужного позашляховика, «бойової машини» – ані дістатися до потрібних позицій, ані терміново виїхати з-під обстрілу. Щоб ви розуміли, коли по дорозі пройшла броньована техніка – дороги вже немає. Крім того, шляхи сполучення постійно обстрілюються, і тут скрізь вирви. Поблизу фронту – суцільне бездоріжжя. Я вже не кажу, що ворог цілеспрямовано обстрілює транспорт, у тому числі цивільний, який рухається дорогами. Як результат – машина тут живе дуже мало…
Влад Волошин розповідає, що деякі потужні інформаційні агентства присилають журналістів на броньованих позашляховиках, але й такі машини тримаються недовго. А медійники приїжджають на звичайних легковиках, а той й узагалі без автівок, і перевозити таких журналістів має військова пресгрупа.
Український цивільний воєнний журналіст, виконавчий директор Академії Української Преси Андрій Коваленко наголошує на важливості громадської підтримки пресофіцерів шляхом придбання автомобілів.
– По-перше, правильно підібраний позашляховик – це питання безпеки, – каже журналіст. – По-друге, це – підтримка роботи пресофіцерів, яка надзвичайно важлива для цивільних журналістів. Пресофіцер не лише має повноваження супроводжувати журналістів у «жовтій» прифронтовій зоні, а й добре орієнтується на місцевості, оперативно отримує інформацію про те, де відносно безпечно, а де ні. Журналісти не можуть орієнтуватися на власну інформацію щодо цього, оскільки ситуація змінюється щохвилини. Тож робота в гарячих точок без пресофіцерів – цілком неможлива. Ну і, по-третє, журналісти, які пересуваються по фронтових дорогах на власних автівках, дуже швидко їх втрачають або мусять ремонтувати – це суттєво гальмує їхню роботу.
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко звертається до колег із закликом підтримати пресгрупу досвідченого пресофіцера, полковника Влада Волошина придбанням для неї автомобіля-позашляховика, оскільки зараз цей підрозділ залишився без власного засобу пересування.
– Робота цивільних журналістів на передовій великою мірою залежить від пресофіцерів, і зараз є потреба підтримати їх придбанням позашляховика, – каже голова Спілки. – Журналісти важливі! Разом до Перемоги!
НСЖУ закликає долучатися до збору, аби вже незабаром можна було передати автомобіль для пресгрупи угруповання «Соледар» на Донеччину.
Мета – 240 тис грн.
Збір проводиться разом із БФ «Українська душа».
Реквізити:
https://send.monobank.ua/jar/8UHaU2hq1b – Монобанк
Інформаційна служба НСЖУ