У Приштині вперше показали фільм про програму професійного прихистку під час війни «Резиденція для журналістів у Косові». Його створила команда косовських медійників: Агрон Бериша, Арбер Динарама та голова Асоціації журналістів Косова (AGK) Джемайль Реджа. Прем’єру приурочили до Дня незалежності України.
Зйомки відбувались у Косові та в Україні. Головні герої – журналісти та журналістки, які беруть участь у проєкті. Також до участі запросили генерального секретаря Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєрреса, голову Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка, першу секретаря НСЖУ Ліну Кущ, виконавчу директорку AGK Гетоарбе Муллічі та інших лідерів європейських професійних спільнот.
Показ відбувся у кінотеатрі «Армата», одній із перших будівель у місті, зведених після Другої світової війни. Тут колись крутили кіно для військових Югославської армії, а після розпаду Югославії та війни в Косові споруда понад 30 років стояла в забутті. У 2017 році за підтримки Місії Європейського Союзу з питань верховенства права в Косові EULEX Кіно Армата отримав нове життя. Відтоді тут проходять культурні та громадські заходи.
Нинішній показ документальної стрічки приурочили 32-ій річниці незалежності України. У фойє експонувалися світлини, які Джемайль Реджа та його знімальна група зробили в лютому нинішнього року під час відрядження до Києва, та картини з циклу «Квіти проти війни» авторки цих рядків. Гості заходу були вбрані в синьо-жовті кашне, які символізували солідарність із народом України.
У залі було понад 300 запрошених учасників, включно з президенткою Косова Вйосою Османі та очільниками дипломатичних місій у Косові від Європейського Союзу, США, Німеччини, Італії, Франції та Великобританії. Приємно було бачити серед глядачів колег і друзів з Асоціації журналістів Косова, керуючого директора Європейського центру преси та свободи медіа (ECPMF) Луца Кінкеля, координатора проєктів «Голосу України» Сергія Медведєва, а також медіаюристку Флютуру Кусарі, яка є натхненницею проєкту «Резиденція для журналістів у Косові».
Під час вітальної промови президентка Вйоса Османі оголосила, що Косово беззаперечно підтримує Україну, пам’ятаючи про жертовність українців та їхню рішучість боротися за визволення. Вона зазначила, що український народ є прикладом для всього світу.
– Косово, на жаль, було використане наративом російського керівництва для виправдання свого нападу на Україну. Військова агресія путінської Росії проти України – це не тільки жорстока агресія проти держави. Це агресія проти правил і світового правопорядку, які Косово завжди поважало. Будь-які спроби Росії, навіть на окупованих частинах України, є маніпулятивними і мають бути відкинуті всіма демократіями світу, – сказала пані президентка.
Журналістка, членкиня НСЖУ Людмила Макей у своїй промові нагадала про надзвичайно високу ціну, яку Україна платить за свою незалежність.
– Щодня на фронті та у мирних містах і селах гинуть жінки, чоловіки, діти, літні люди. Гинуть, у тому числі, журналісти. За рік повномасштабного вторгнення в Україні російські окупанти вбили, щонайменше, 70 медійників, 15 із них – під час виконання професійних обов’язків, – сказала вона.
Програма «Резиденція в Косові» дає можливість її учасникам та учасницям залишатись у журналістиці й продовжувати працювати для українських та європейських медіа. Адже під час війни кожне слово правди дорожче за золото.
Нагадаємо, програма «Резиденція для журналістів у Косові» ініційована Європейським центром свободи преси та медіа ECPMF, виконується AGK, фінансується Урядом Республіки Косово, Місією ОБСЄ в Косово, а також ініціативою Ханни Арендт (уряд Німеччини). Проєктом скористалися 18 журналістів з України, шестеро з яких успішно пройшли шестимісячну програму резиденції в Косово. Станом на сьогодні в Приштині живуть і працюють 14 українських медійників.
Людмила Макей, Приштина