Скоротили кількість сторінок і заробітну плату, витратили майже всі заощадження, відкладені із двох передплат – такими зусиллями у період карантину продовжила вихід районна газета «Вісті Марківщини», що на Луганщині.
Як розповідає у коментарі НСЖУ редакторка видання Ірина Бітімєрова, скоротити нікого з працівників не змогли, бо люди працюють у виданні по 15-20 років. Утім, довелося залишити тільки мінімальні заробітні плати.
«Кошти від двох останніх передплат нам вдалося покласти на депозит – завдяки цьому і вижили. Але заощаджень лишилося тільки на травень. А що буде далі – невідомо, передплата на друге півріччя – під питанням, бо ми не товар першої необхідності. Люди так і кажуть: «Вибач, доцю, я не можу виписувати твою газету, бо не знаю, що буде завтра», – розповідає пані Ірина.
Спершу газета скоротила кількість шпальт – із 12 до 8. Але зараз уже відновлює сторінки, бо не всі читачі поставилися до цього кроку з розумінням. Через подорожчання газети у зв’язку із послугами на доставку Укрпошти, видання втратило частину передплатників, і зараз має тираж 1000 примірників.
«Газета і зараз лишається недорогою – на півроку вартість передплати всього 200 гривень. Але і ці гроші люди бояться витрачати. Вплинула також і несвоєчасна доставка – у деяких селах газета приходить людям із великою затримкою. Боюся, що на друге півріччя ми можемо не взяти і цю тисячу», – зазначає Ірина Бітімєрова.
Реклама, за її словами, зараз скоротилася вполовину. Лишилися оголошення, проплачені наперед на кілька місяців. Хоча тенденція до зменшення замовлень спостерігалася ще з початку року. Наразі свої оголошення друкує ОТГ в рамках угоди із виданням. Райрада ж, із якою теж угода укладена, практично нічого не розміщує.
«Поки що люди не відмовилися від співчуттів і вітань. Але навіть з вітаннями економлять, просять не давати велику площу, часто називають суми, у які розраховують вкластися», – розповідає редакторка.
Газета має свою сторінку у соцмережі Facebook, але спроби перевести частину реклами в онлайн не мали успіху. Тому сторінка існує більше для популяризації видання.
Ірина Бітімєрова каже: якби на державному рівні були хоча б спроби підтримати місцеві ЗМІ, то виживати було б набагато легше.
«Чому б не зробити соціальну рекламу, ми ж все одно ведемо цю роз’яснювальну роботу на сторінках газети? А якби це робила держава чи обласна адміністрація за якийсь кошт, і щоб це були не просто інфографіки, а коментарі авторитетних місцевих лікарів. Люди б набагато краще сприймали інформацію, бо звикли вірити своїм місцевим фахівцям. Так само, як і місцевим газетам. Наше видання існує з 1931 року, нас люди знають і вірять нам. Але для цього потрібна державницька позиція», – зазначає редакторка.
Нагадуємо, що 22 квітня документ «Антикризова програма підтримки для друкованих та онлайн ЗМІ» разом із офіційними листами з проханням підтримати ініціативу було надіслано НСЖУ керівникам кожної фракції та групи у парламенті, Президентові України, Прем’єр-Міністру України, керівникам профільних парламентських Комітетів.