У четвер, 7 травня, відбулися онлайн-консультації членів робочої групи Національної спілки журналістів України з питань реалізації антикризових заходів на підтримку місцевих медіа. Учасники зустрічі – голова НСЖУ Сергій Томіленко, перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, секретарі НСЖУ Олександр Бриж, Гліб Головченко, Степан Курпіль, Ольга Куліш – обговорили можливі напрями реалізації пропозицій, узагальнених в антикризовій програмі НСЖУ.
Голова спілки Сергій Томіленко проінформував учасників консультацій про те, що антикризова програма НСЖУ була спрямована до Президента України, Прем’єр-міністра, до Міністерства культури й інформації, до голів профільних парламентських комітетів та очільників усіх парламентських фракцій.
«Ці пропозиції дуже суттєві, і якби хоча би частина їх буде реалізована, – це стане гарною підтримкою для медіа», – зазначив видавець газети «Високий замок» Степан Курпіль. Він вважає, що потрібно посилити тиск на українську владу з боку європейських інституцій та інших міжнародних організацій для того, аби Україна здійснила державну підтримку ЗМІ, як це зробили інші держави.
Секретар НСЖУ, головний редактор газети «Обрії Ізюмщини» Костянтин Григоренко звернув увагу необхідність послабити податковий тягар для місцевих медіа – зокрема, підвищити загальну суму від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, з 1 000 000 гривень до 3 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
Олександр Бриж підтримав необхідність податкових змін та запропонував визначити ключові пропозиції, важливі для всіх медіа – друкованих, онлайн, телебачення, радіо.
«Головні видатки для регіональних телекомпаній сьогодні – зв’язок, на другому місці – заробітна плата, – розповів секретар НСЖУ, керівник телекомпанії «ТАК-ТV» Гліб Головченко. – Цілком правильно колеги називають серед антикризових заходів укладання угод на висвітлення діяльності органів місцевої влади та на публікацію соціально важливої інформації для протидії епідемії».
Спілці варто шукати союзників у просуванні антикризових пропозицій, зазначила Ліна Кущ. Активісти спілки напрацювали пакет пропозицій із підтримки місцевих телерадіокомпаній, і обидва антикризові документи варто об’єднати та відстоювати інтереси всіх медіа, запропонувала Ольга Куліш.
Оцінюючи підготовлений у парламентському комітеті з питань інформаційної та гуманітарної політики законопроект про підтримку креативних індустрій, Сергій Томіленко зазначив: «Аналіз цього законопроекту, зроблений нашими колегами-редакторами, засвідчив, що вагомої підтримки місцеві медіа не отримають. До Спілки продовжують телефонувати колеги, які розповідають про поглиблення кризової ситуації. Багато медіа опинилися на межі закриття через борги і відсутність надходження коштів».
Учасники консультацій погодилися з необхідністю запустити «гарячу лінію» для редакцій і журналістів, які потерпіли від кризи, викликаної епідемією, створити об’єднану програму підтримки місцевих медіа та розпочати кампанію на захист журналістів і робочих місць у журналістиці.