Понад дев’ять років в окупованому Криму Росія порушує права людини, ігнорує свободу слова і свободу вираження думок. Проти України ведеться також небачена раніше масштабна й підла інформаційна війна.
Про це йдеться у заяві правління та секретаріату НСЖУ, ухваленій під час засідання 6 липня.
Національна спілка журналістів України заявляє про свою професійну солідарність із колегами, яких незаконно переслідує влада Росії через виконання ними своїх професійних обов’язків.
Спецслужби агресора, особливо після повномасштабного нападу Росії на Україну, посилюють з новою силою гоніння на незалежних журналістів. Зокрема, днями формально набрав чинності «вирок» російського «суду» щодо громадянської журналістки Ірини Данилович, тож чином ще одна жертва окупаційного свавілля має поповнити російські місця поневолення.
За весь період окупації у в’язницях Росії та тимчасово окупованого Криму, за даними правозахисних організацій, кількість політв’язнів та переслідуваних у кримінальних справах сягнула 287 громадян України, 195 з них кримські татари. 182 особи тримають за гратами й досі, серед них 116 – кримські татари. Серед політичних в’язнів – понад 20 людей, які виконували журналістську роботу, висвітлюючи події на окупованому півострові, зокрема 17 з них ще й досі перебувають за гратами.
Російські спецслужби незаконно взяли під варту й піддали тортурам фрилансера «Радіо Свобода» Владислава Єсипенка. Грубо сфальсифікована справа заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, журналіста Нарімана Джеляла. Незаконно позбавлено свободи українських журналістів – експертів Центру «Номос» Дмитра Штиблікова, Олексія Бесарабова та Володимира Дудку з Севастополя. Ще й досі після відбуття строку обмежено громадську діяльність для Нарімана Мемедемінова. Терористична влада Росії свавільно переслідує громадянських журналістів, серед яких Сервер Мустафаєв, Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Сейран Салієв, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Осман Арифмеметов, Рустем Шейхалієв, Амет Сулейманов, Асан Ахтемов, Вілен Темерьянов, яким оголошено незаконні обвинувальні вироки.
НСЖУ закликає правозахисні організації взяти під постійне спостереження судові справи проти українських журналістів, медіа – максимально поширювати інформацію про в’язнів-журналістів, владу – докласти зусиль для звільнення бранців кремля шляхом обмінів та переговорів.
Інформаційна служба НСЖУ публікує повний текст заяви.
Журналісти – важливі! Журналістика – не злочин!
Мобілізувати зусилля світової громадськості на визволення незаконно
засуджених журналістів України
Заява Правління та Секретаріату НСЖУ
Понад дев’ять років триває агресія Росії проти України, окупація частини українських територій, не припиняються небачені за масштабами репресії окупаційної влади проти українських патріотів, зокрема журналістів. Понад дев’ять років триває брутальне порушення російською владою міжнародного права на території українського Криму. Попри численні підтвердження міжнародних організацій, визнання Росії та банд Пригожина терористами, надання Міжнародним судом ордеру на арешт Володимира Путіна як міжнародного злочинця, численні вимоги ООН, Ради Європи, ОБСЄ, Європейського суду з прав людини – Росія й далі в окупованому Криму свавільно порушує права людини, ігнорує свободу слова і свободу вираження думок. Проти України ведеться також небачена раніше масштабна й підла інформаційна війна.
На цьому фоні ми з тривогою відзначаємо, що спецслужби агресора, особливо після повномасштабного нападу Росії на Україну посилюють з новою силою гоніння на незалежних журналістів. Днями формально набрав чинності вирок так званого російського «суду» стосовно громадянської журналістки Ірини Данилович і таким чином ще одна жертва окупаційного свавілля має поповнити російські місця поневолення. Росія безжально переслідує волелюбну жінку, медсестру та журналістку, яка вважає своїм кредо гасло «Свобода – наша релігія!» і ще в СІЗО втратила своє здоров’я через жорстокість поневолювачів.
За весь період окупації у в’язницях Росії та тимчасово окупованого Криму, за даними правозахисних організацій, кількість політв’язнів та переслідуваних у кримінальних справах сягнула 287 громадян України, 195 з них кримські татари. 182 з них тримають за ґратами й досі, серед них 116 кримські татари. Серед політичних в’язнів – понад 20 людей, які виконували журналістську роботу, висвітлюючи події на окупованому півострові, зокрема 17 з них ще й досі перебувають за ґратами.
Російські спецслужби незаконно затримали й піддали тортурам фрилансера «Радіо Свобода» Владислава Єсипенка, якого засуджено за фальшивим звинуваченням до 6 років позбавлення волі. Грубо сфальсифікована справа заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, «вина» якого полягала в участі в роботі саміту країн «Кримської платформи» і якого засуджено до 17 років позбавлення волі. Незаконно позбавлені свободи українські журналісти – експерти Центру «Номос» Дмитро Штибліков, Олексій Бесарабов та Володимир Дудка із Севастополя. Ще й досі після відбуття строку обмежено громадську діяльність для Нарімана Мемедемінова. Терористична влада Росії свавільно переслідує громадянських журналістів, серед яких Сервер Мустафаєв, Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Сейран Салієв, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Осман Арифмеметов, Рустем Шейхалієв, Амет Сулейманов, Асан Ахтемов, Вілен Темерьянов, яким оголошено незаконні обвинувальні вироки.
Національна спілка журналістів України заявляє про свою професійну солідарність із колегами, яких незаконно переслідує влада Росії через виконання ними своїх професійних обов’язків. Системний тиск на незалежних професійних та громадянських журналістів у Криму неодноразово засуджували Міжнародна федерація журналістів, Європейська федерація журналістів, Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, Моніторингова місія ООН з прав людини. Ми закликаємо органи влади і громадськість України, міжнародну спільноту вжити всіх можливих заходів для політичного, дипломатичного та громадського тиску на владу Російської Федерації з метою звільнення незаконно засуджених журналістів, припинення порушення права жителів Криму на свободу слова і вільне вираження думок.
Як і інші громадські об’єднання, НСЖУ закликає правозахисні організації України та демократичних країн Європи взяти під постійне спостереження судові справи проти Нарімана Джеляла, Владислава Єсипенка, Ірини Данилович та інших ув’язнених Росією бранців лише за те, що вони поширювали правдиву інформацію про злочини Росії на тимчасово окупованій території.
Ми просимо максимально поширювати власні висновки та оцінки щодо порушення Росією права на свободу слова та вираження думок. Закликаємо незалежні медіа, редакторів та журналістів продемонструвати професійну солідарність та забезпечити поширення правдивої інформації про кримських в’язнів-журналістів.
Ми закликаємо органи державної влади України докласти всіх зусиль для звільнення кримських бранців Кремля шляхом обмінів та переговорів, залученням до справи міжнародних організацій та судів, міжнародних правозахисних організацій.
З огляду на тривалість переслідування та нагальність справи для забезпечення життя та здоров’я багатьох в’язнів закликаємо правоохоронні органі України провести розслідування справ про фальсифікації слідства та судових процесів, незаконного позбавлення волі та переслідування бранців Кремля та притягнути винних до відповідальності. А також накласти персональні санкції на осіб, що причетні до переслідування професійних та громадянських журналістів України.
Схвалено на розширеному засіданні Правління НСЖУ 6 липня 2023 року (за участі голів обласних організацій НСЖУ, членів Секретаріату та Ревізійної комісії Спілки журналістів).