Мінування Запорізької АЕС неабияк занепокоїло жителів області. Влада заспокоює: приводів для хвилювання немає, але треба бути готовими до будь-якого перебігу подій. На ускладнення ситуації готові негайно відреагувати рятувальні служби. На цьому наголосила начальник відділу зв’язків із засобами масової інформації та роботи з громадськістю Головного управління ДСНС України в Запорізькій області Юлія Баришева під час тренінгу «Журналістам – про радіаційну безпеку. Що робити у разі радіаційної аварії. Алгоритм дій». Захід відбувся в Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ для журналістів-переселенців, місцевих медійників та журналістів із Нідерландів, Німеччини, Італії, Сполучених Штатів Америки, Франції та Іспанії, які наразі перебувають у відрядженні в Запоріжжі.
На тренінгу йшлося про алгоритм дій у разі радіаційної аварії. В умовах надзвичайних ситуацій рятувальники діють згідно з Кодексом цивільного захисту України. Серед головних завдань ДСНС – запобігання надзвичайним ситуаціям, реагування на них, ліквідація наслідків і захист населення та територій. У випадку виникнення надзвичайних ситуацій люди не повинні піддаватись паніці і діяти згідно з рекомендаціями рятувальних служб, сказав головний фахівець Головного управління ДСНС України в Запорізькій області Кирило Кузьменко. Він продемонстрував журналістам тривожну валізу і її вміст. Подібна має бути в кожній родині. В неї слід покласти документи, запас їжі і води на дві доби, аптечку, радіоприймач, записку з даними малолітніх дітей.
Як убезпечити себе у випадку радіаційного зараження території, учасникам тренінгу розповів методист навчального центру цивільного захисту та безпеки діяльності Головного управління ДСНС України в Запорізькій області Володимир Олійник.
– Ситуація з радіаційному безпекою на Запорізькій АЕС наразі контрольована. Ми проводимо тренінг на випадок непередбачуваних подій. Зокрема, ви повинні знати, що у разі вибуху на ЗАЕС викиду радіоактивного йоду не станеться, оскільки ядерна реакція на станції не відбувається вже 9 місяців. Тож відразу приймати препарати йоду не варто. Якщо сигнал тривоги про ядерну небезпеку застане на відкритій місцевості, потрібно негайно закрити органи дихання шарфом або платком. Добре, якщо при собі є ватно-марлева пов’язка, медична маска або респіратор. Та довго залишатися надворі не можна, слід якомога швидше дістатися домівки чи якогось іншого приміщення. Вдома – щільно закрити вікна і двері, змінити одяг. Із зони ураження треба вибиратися після відповідного повідомлення, – підкреслив Володимир Олійник.
Учасники тренінгу також навчалися виготовляти найпростіші засоби захисту та бавовно-марлеві пов’язки, вивчали вміст тривожної валізи і буклети по безпеці на випадок радіаційної аварії, виготовлені ГУ ДСНС в Запорізькій області для дорослих та дітей.
– Ми стали учасниками дуже корисного і цікавого тренінгу. Журналісти тепер зможуть розповісти українцям у своїх виданнях, як поводитися під час можливого вибуху на ЗАЕС, який можуть вчинити російські загарбницькі війська, – зазначила журналістка німецького радіо Тетяна Ом.
– І теоретична, і практична частини тренінгу були актуальними і зрозумілими. Я, як людина, яка багато років прожила в місті, де розташована Запорізька АЕС, можу оцінити, наскільки важливі та ефективні знання і практичні навички, які ми одержали сьогодні на тренінгу. Вони, як підкреслювали спеціалісти-рятувальники, є профілактичними, і дай Боже, щоб нам не довелося використати їх на практиці. Але володіти цими знаннями ми повинні. Бо ж недарма ж говорять: навчений – значить озброєний, – підтримала зарубіжну колегу енергодарська радіожурналістка Алла Шамрай.
Поради від запорізьких рятувальників:
Головне – не панікувати!
Після сигналу тривоги необхідно діяти за таким алгоритмом:
- увімкнути радіо чи телебачення місцевого мовлення;
- прослухати звернення до населення, яке прозвучить після вимкнення сирени;
- уважно продумати і виконати рекомендації, що пропонуються;
- знайти можливість сповістити про ситуацію сусідів чи знайомих, за необхідності надати їм допомогу.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Ніна Деркач, фото авторки