Медіаграмотність для усіх прошарків суспільства – це найпростіша форма безпечного виживання в інформаційному просторі. Людина, яка володіє бодай азами медіаграмотності, вже може протистояти базовим інформаційним загрозам. На цьому наголосив координатор Чернівецького Центру журналістської солідарності НСЖУ Володимир Бобер під час програми в етері місцевого «Радіо 10», у якій ішлося про медіаграмотність, як для журналістів, так і для пересічних громадян загалом.
Також у програмі йшлося про те, що сьогодні медіаграмотність орієнтує людей на протистояння головній загрозі, а це російські фейки і маніпуляції. І головний спосіб такого протистояння – фільтрування джерел інформації.
Коли розпочалась велика війна, здебільшого люди повелися достатньо медіаграмотно: «споживаючи» на своєму рівні якийсь масив інформації, довіряли тим джерелам, спікерам і медіа, які з найменшою ймовірністю могли бути ретрансляторами рашистських фейків і маніпуляцій.
«Важливим є те, щоб кожен користувався якісними медіа, які працюють за стандартами журналістики. Наразі більшість людей ще неспроможна достеменно аналізувати виступи спікерів, розділяти опубліковані матеріали на правдиві й збалансовані та маніпулятивні. Тож велике значення має підготовка грамотних й соціально відповідальних журналістів. Журналіст, як ніхто інший, має бути медіаобізнаним, уміти вибрати потрібну інформацію, оминати інформаційне «сміття», захищатися від потенційно шкідливої інформації», – підкреслив Володимир Бобер.
Також він зауважив, що підвищення рівня медіаграмотності дорослих – тривала і нелегка праця. А результати навчання дітей основам медіаграмотності очевидно зможемо побачити за десятиліття. Хоча не сумніваємося, що вони будуть в рази стійкішими до різних маніпуляцій, брехні та ворожої пропаганди.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Чернівцях: 068 286 37 06 (Володимир Бобер, координатор Чернівецького центру), адреса: пр. Незалежності; 96.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Чернівецького ЦЖС