В’ячеслав Твердохліб, журналіст маріупольського каналу ТВ7, який нині живе в Запоріжжі, презентував у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ свій творчий доробок. А це – серія знімків з рідного міста В’ячеслава, яке російські загарбники перетворили на руїни і не менш трагічну фотосесію з затоплених Херсона та Антонівки.
У маріупольському циклі – розбомблені вулиці, руїни драматичного театру і пологового будинку. Братські могили з тисячами загиблих – жахливі свідоцтва злочинів російських загарбників у місті, яке до широкомасштабної війни було красивим і затишним. Сьогодні – згарища і руїни. Люди, чиї домівки були зруйновані, зробили дерево жалю, на якому залишили ключі від своїх квартир.
В’ячеслав Твердохліб розповів, як із першого дня війни не тільки виконував свою журналістську роботу, але й волонтерив, допомагав землякам.
– Ми до останнього базувалися у волонтерському центрі «Халабуда». 19 березня в центр зайшли окупанти, нас всіх вигнали на допити. Вони не шукали ЗСУ, вони шукали азовців, дивилися телефони, тату. Зв’язку не було зовсім, навіть їхні рації не завжди працювали. Після допитів я зрозумів – треба з Маріуполя виходити. Я вирішив не йти через Бердянськ та Василівку, тому що там вже була комендатура, і навряд чи мене б випустили. Я пішов манівцями, на північ. Шлях до свободи у мене зайняв три дні, і 25 березня я був у Вільнянську. А вже потім – Запоріжжя, – розповів журналіст-волонтер.
У Запоріжжі В’ячеслав Твердохліб працює як журналіст, вже звідси їздив у відрядження до Херсона. І не тільки вів там зйомки. Але й разом з волонтерами центру «Я – Маріуполь» привіз херсонцям гуманітарну допомогу.
Він показав журналістам-переселенцям та місцевим колегам світлини, на яких зафільмовано наслідки підриву рашистами Каховської ГЕС, незламні херсонці, які під ворожими обстрілами живуть і вірять в перемогу.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Марина Степанюк
Фото Ірини Єгорової