Сплеск онлайн семінарів і тренінгів, що проводить Національна спілка журналістів і які дають можливість широкій аудиторії з найвіддаленіших куточків України долучатися до участі в них, спостерігався під час ковідної пандемії. Друга хвиля такого сплеску припадає на воєнний час, на 2022-2023 рік. Організатори тренінгів ставлять своїм завданням допомогти журналістам практичними порадами в сфері економіки, з питань психології, роботи у фронтових умовах і на деокупованих територіях, знайомлять з новими технологіями.
Спілкуючись з учасниками вебінару «Як посилювати стійкість локального медіа в умовах війни», голова НСЖУ Сергій Томіленко розповів:
– Ми продовжуємо організовувати навчальні тренінги і семінари на запит наших колег, які працюють в українських медіа в реальному медіа секторі.
За даними досліджень, що проводить Національна спілка журналістів України, головний на сьогодні запит стосується розв’язання проблеми економічної стійкості. Медійники і в такий надскладний воєнний час прагнуть знаходити економічні можливості залишатися в професії, продовжувати свою благородну місію – оперативно давати важливу, перевірену, об’єктивну інформацію українцям і закордонному її споживачеві.
Тенденція, щоб за будь-яких умов не позбавляти українців доступу до якісної інформації, спостерігається на всіх рівнях ЗМІ – від національних до регіональних, локальних, гіперлокальних. І це в нинішній воєнний час – надважливо!
Проводимо вебінари у співпраці і за підтримки швейцарської некомерційної організації Fondation Hirondelle та Інституту регіональної преси та інформації (IRMI, Україна). Ми запрошуємо відомих і досвідчених спікерів – фахівців у своїй галузі ділитися знаннями, порадами про те, як можна посилювати стійкість редакції, як варто проводити певну реорганізацію, використовувати економічну допомогу, що надають українським медіа міжнародні донори. Йдеться про те, як зробити доступнішою до наших регіональних медіа грантову проєктну підтримку, що йде в Україну завдяки солідарності міжнародних медіа організацій з українськими колегами.
Наразі в Україні за підтримки Fondation Hirondelle та IRMI, Україна втілюється проєкт підвищення стійкості українських медіа і відповідно наразі здійснюється потужна підтримка 18 українських медіа зі сходу і півдня України, представлені також медіа із Чернігова, Івано-Франківська, Черкас.
Дуже радіємо, що завдяки такій підтримці друкується бахмутська газета «Вперед», яку редагує Світлана Овчаренко, що відроджена херсонська газета «Новий день», яка сьогодні є головним каналом інформації в Херсонській області, видаються газета «Ворскла» в Сумській області, «Вісті Придніпров’я» в Дніпрі тощо. І ми дуже раді, що наші партнери підтримують реальні медіа, підтримують колег, яких ми їм рекомендуємо. І варто сказати, що колеги своєю чергою відповідально використовують підтримку, щоб протриматися в нинішній найважчий час задля збереження своїх медіа і в подальшому.
Коли говоримо про нинішній час, то розглядаємо медіа не як один з видів бізнесу, це дуже гіркий бізнес. В Україні редакції засобів масової інформації ніколи не говорили про великі гроші, здебільшого йшлося та й тепер йдеться про велику відповідальність. Тому, коли ми говоримо про міжнародну солідарність з українськими медіа, про те як Спілка допомагає журналістам і редакторам, які в контакті з українцями стоять на передовій інформаційної роботи, то втілюємо головну нашу місію – надавати інформацію.
Саме завдяки об’єктивній інформації ЗМІ українці отримують можливість приймали важливі рішення, які завжди, а особливо у воєнний час доволі часто допомагають рятувати життя і здоров’я. Разом з тим, ЗМІ об’єднують і українців на шляху до Перемоги, гуртують на відбудові зруйнованого ворогом.
Хотів би наразі привернути увагу до того, що Національна спілка журналістів України організовує різноманітні навчальні події за підтримки не тільки Fondation Hirondelle та IRMI, Україна, а й інших наших партнерів і донорів з різних країн і різних організацій.
Зокрема, зараз реалізовуємо великий проєкт менторської навчальної підтримки для редакції деокупованих і прифронтових територій за підтримки штаб-квартири ЮНЕСКО і уряду Японії, який координує Ірина Хроменко. Завдяки цьому проєкту 27 редакцій мають прямий доступ до трьох менторів з економічної стійкості та зі стандартів цифровізації. І ми теж проводимо вебінари, які постійно анонсуємо через телеграм-канал «Спілка News», через сайт НСЖУ, Facebook, на сторінці «Журнал «Журналіст України».
Раджу слідкувати за повідомленнями на наших інформаційних майданчиках і користуватися можливістю отримувати і дуже потрібні в повсякденній практиці знання. Під час вебінарів ми обмінюємось досвідом, говоримо про елементи, які можуть бути корисними у вашій роботі. Також ми підсвічуємо фінансові й технічні можливості донорів або НСЖУ, які можуть стати вам у пригоді у вашій практичній роботі.
Вебінар «Як посилювати стійкість локального медіа в умовах війни» НСЖУ провела за підтримки швейцарської некомерційної організації Fondation Hirondelle та Інституту регіональної преси та інформації (IRMI, Україна) в рамках проєкту «Підвищення стійкості українських медіа», що фінансується Swiss Solidarity.
Підготувала Ольга Войцехівська, «Журналіст України»