За підтримки ЮНЕСКО та уряду Японії Національна спілка журналістів України наприкінці травня розпочала навчально-просвітницький проєкт «Кроки до сталого розвитку», спрямований на підтримку локальних медіа з прифронтових і деокупованих територій. Формат навчання – онлайн заходи (семінари, лекції), щодо економічної стабільності друкованих медіа. Мета проєкту – допомогти кожному виданню стати на ноги, осучаснити підходи до створення контенту, здобути знання про цифрові платформи для просування медіа і пошуку нових можливостей.
У навчанні, яке триватиме упродовж трьох місяців, беруть участь 27 друкованих видань, які поділені на групи. Серед них і газета «Трудова слава» (м.Оріхів). Під час спілкування у Запорізькому центрі журналістської солідарності НСЖУ із головною редакторкою видання Світланою Карпенко йшлося про власне навчання та враження від проєкту.
– Тренерами є досвідчені колеги, яким є чим поділитися – Костянтин Григоренко (головний редактор газети «Обрії Ізюмщини»), Юлія Суркова (військова журналістка і представниця інформагенції «Франс Прес»), Андрій Юричко (журналіст, медіатренер Академії української преси), – зауважує Світлана Карпенко.
– Розкажіть, які тренінги вже відвідали?
– Спершу відбулася зустріч з ментором Андрієм Юричком, який ознайомився з можливостями кожної редакції, поцікавився питаннями та проблемами, які б газетярі хотіли вирішити щодо цифровізації. Також проведено лекції на такі теми: «Рекламні проєкти за межами друкованої площі», «Журналістська етика. Особливості роботи з дітьми як героями та травмованими людьми», «Інтерактивна журналістика: оптимізація через диджиталізацію роботи редакції».
– Що для вас було найцікавішим?
– Всі вебінари були змістовними і дуже цікавими. Адже кожен тренер пропонував ті інструменти, якими користується сам. Тобто всі вони відпрацьовані і дають результат.
– Які набуті знання вже вдалося втілити на практиці?
– Маю кілька десятків років роботи в редакції газети. Завжди намагаюся дотримуватися журналістської етики. Зараз це особливо важливо. Адже спілкуємося з людьми, які пережили особисті трагедії. Це нелегко не тільки для респондента, але й для журналіста. Саме тут стають в нагоді поради Юлії Суркової.
– Що вас ще чекає попереду?
– Велика робота. Навчання триває… Настане час і ми повернемося на свою територію – нині там йдуть бойові дії. Нам доведеться заново завойовувати рекламний ринок, повертати довіру читачів, напрацьовувати передплату, шукати додаткові джерела надходження коштів. І тут стане в нагоді досвід Костянтина Григоренка.
«Обрії Ізюмщини» пропонують рекламодавцеві комплексні послуги, які включають розміщення інформації не лише в газеті, але й на сайті й у соціальних мережах: фейсбуці, інстаграмі, ютубі, телеграмі, а також на друкованій продукції (плакати, календарі, плани-схеми тощо).
Щодо цифрової складової нашого видання, то нам доведеться починати з нуля. Тут допоможуть нам підходи Костянтина Григоренка та досвід і поради Андрія Юричка. Сподіваюся, що набуті знання допоможуть редакції нашої місцевої газети відновитися й осучаснити підходи до створення контенту.
Дякую НСЖУ, якій вдалося залучити ЮНЕСКО та уряд Японії, котрі підтримують проєкт «Кроки до сталого розвитку» як дуже важливий та необхідний.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Марія Гончаренко