У День журналіста України відбулася тепла і невимушена зустріч виконувача обов’язки голови Київської обласної ради Ярослава Добрянського і голови постійної комісії обласної ради з питань ЗМІ та свободи слова Тетяни Самойленко з редакторами газет, радіо, інтернет медіа Київщини.
Згадували, як починалася велика війна для кожного з нас, якими були перші дні, що перетворилися на один суцільний день боротьби з віроломним і жорстоким ворогом. Ярослав Добрянський і Тетяна Самойленко ділилися спогадами, як вражали величезні черги чоловіків біля військкоматів у перші години широкомасштабного вторгнення, як організовували і проводили евакуацію з Бородянки та Ірпеня, як військові і самооборона стримували ворога на підходах до столиці Стоянка і Білогородка.
Розповіли вони про збитки, нанесені російськими зайдами і як Київська область буде з усім цим справлятися.
Вітали редакторів з професійним святом і наголошували, що правдива, неупереджена і оперативна інформація завжди дуже важлива. А сьогодні місцеві газети і радіо стали символом стабільності, віри в те, що попри всі біди, які руйнують життя українців, Перемога над ворогом наближається з кожним днем.
Своєю чергою редактори ділилися своїми спогадами і думками щодо того, як пережили цей рік їхні видання і колективи в умовах окупації та облоги.
Редактор «Трибуни праці» з Іванкова Павло Смовж, який через економічні проблеми видає нині газету сам-один, розповів, як вимушений був двічі припиняти її вихід у світ. Розповів редактор-видавець і про те, як двічі на допомогу у відновлені видання, що залишається єдиним друкованим ЗМІ у всьому великому Вишгородському районі, приходив голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко.
Павло Смовж порушує питання, яке хвилює всі місцеві друковані ЗМІ України. Він каже:
– Нині видання газети – провальний бізнес. Треба невідкладно порушувати питання про внесення змін в Закон про роздержавлення і реформування друкованих засобів масової інформації, дозволити місцевим органам влади підтримувати пресу.
Говорив він і про непартнерське ставлення поштовиків до редакцій газет, про те, що втрачається соціальна функція «Укрпошти» і ніхто не несе за це відповідальності.
Свої спогади у редакторки газети «Панорама» Лариси Мельник. Вона згадує, як у перші дні ворожого наступу було страшно, коли ворог знаходився за десять кілометрів від її рідної Згурівки. Згадує, як люди пішки тікали від росіян із сусідньої окупованої Чернігівщини, знаходили прихисток у згурівчан.
Для колективу «Панорами» це був рік боротьби за збереження газети. Починали відновлення в квітні 2022 року з чотирьох сторінок, перебуванням співробітників на обліку в центрі зайнятості. Поступово, крок за кроком, прийшли до виходу в світ на восьми шпальтах, у кольорі, змогли повернути співробітників у редакцію.
На жаль, виникають проблеми з поштою, яка не те що не допомагає у проведенні передплати, а часто своєю недобросовісною доставкою газети стає причиною зменшення тиражу.
Шеф-редактор і співвласник інтернет-видання «КиївВлада» Ігор Дармостук розповідає про те, як перші дні стали жахливими ще й тим, що кілька співробітників, серед яких був і головний редактор видання, опинилися на окупованих територіях в Маріуполі, Херсоні, на Запоріжжі, в Миколаївці Макарівського району Київщини. Отримувати інформацію з місць було практично неможливо.
– А потім, з квітня, я вперше відчув, що жах має свій запах, коли відразу після звільнення Київщини ми поїхали в Бородянку, Гостомель, Ірпінь. Це був запах знищених будинків, запах пережитого людьми в окупації. А потім був запах жаху в підвалі будинку культури в Макарові, де окупанти тримали до 3000 людей, перетворивши будинок культури в катівню, – ділиться спогадами, що на все життя закарбувалися в пам’яті, шеф-редактор «КиївВлади».
Велика редакція «КиївВлади» працювала і продовжує працювати 24 на 7, перший день війни став для колективу суцільним робочим днем на шляху до Перемоги.
Підкосила російська агресія і роботу Вишгородського радіомовлення, і не в таких умовах його багаторічна директорка Катерина Олексій думала відзначити 50-річний ювілей свого дітища. Після руйнівної окупації трансляцію відновили, але тільки частково, голос радіо Вишгорода тепер чують не у всіх громадах району.
Отже, перейшли на інформування на інтернет платформах. Мають кореспондентів у кількох громадах району, тому інформація видається оперативно, об’єктивно, перевірена на місці.
На завершення зустрічі Ярослав Добрянський і Тетяна Самойленко вручили низці редакторів Почесні грамоти і Подяки за самовіддану працю на шляху до Перемоги.
Цікавим моментом стала презентація бюлетеню обласної ради «Київщина: хроніки війни», а також виданого Міністерством оборони України буклету «30 війн із Zаклятим сусідом». У підготованому на матеріалах історичних досліджень і добре оформленому альбомі прослідковуються віхи боротьби українського народу від Східних походів Святослава Хороброго у 964 – 965 роках до Великої Визвольної війни, що веде наш народ сьогодні.
Ольга Войцехівська, «Журналіст України»