«Ми вже не просимо, а вимагаємо від уряду, щоб вони розробили та запровадили заходи для підтримки журналістів якомога швидше, інакше наслідки будуть катастрофічними», – президент Хорватської асоціації журналістів
Медіасфера Хорватії, яка довгий час перебувала у скрутному становищі, зараз, через кризу коронавірусу, опинилася на межі зникнення. Саме таку тезу намагаються донести до влади та населення Хорватії Профспілка хорватських журналістів та Хорватська асоціація журналістів. Національна спілка журналістів України знайомить із пропозиціями хорватських колег.
«Я відчула наслідки коронавірусної кризи одразу, тому що, як і багато інших фрілансерів, працюю на помісячній основі, в тому числі і на Хорватському суспільному телерадіомовнику. Усі фрілансери та працівники культури можуть витримати ще два-три місяці. Міністерство культури нічого не робить для розв’язання наших проблем і не розробляє жодних планів допомоги. Ми всі віддали б перевагу роботі, а не перебуванню вдома. Зараз незалежні творчі працівники отримують 1600 кун (приблизно 6200 грн) допомоги. Ми не можемо вижити на цю суму», – сказала журналістка, сценарист і режисер Даніела Станоевич, яка залишилася без доходу в розпал пандемії.
Президент Профспілки хорватських журналістів Мая Север нагадала, що журналісти продовжують працювати в розпал пандемії коронавірусу, щоб суспільство мало змогу отримувати об’єктивну та своєчасну інформацію. «Інформація зараз рятує життя, саме тому ми продовжуємо працювати, а важлива роль журналістики беззаперечно визнана в суспільстві», – каже пані Север.
«Наш сектор перший постраждав під час кризи, що триває, і роботодавці екстрено почали жорстку економію, звільнення, розривання угод з фрілансерами, зменшення виплат людям, які щодня ризикують своїм здоров’ям. Ми неодноразово попереджали і просили захистити не лише видавців, а й журналістів, оскільки роботодавці десятиліттями вдаються до практики неповного робочого дня з журналістами та іншими медіа-робітниками, адже це найпростіший спосіб, у разі чого, звільнити цих людей», – додала очільниця Профспілки.
Президент Хорватської асоціації журналістів (CJA) Хрвойо Зовко заявив, що CJA як професійна організація вкрай стурбована цим новим викликом для журналістів Хорватії, а тим більше тому, що уряд та міністр культури явно не переймаються на цей рахунок.
«І хоча Європейська Комісія, Рада Європи під головуванням колишнього міністра Андрія Пленковича, Європейська Федерація Журналістів та інші професійні організації наголошують на важливості збереження журналістики як гарантії того, щоб лад суспільства не перейшов від демократії до самодержавства чи диктатури, наш уряд, схоже, бажає, щоб журналістика зникла», – відзначив пан Зовко, – «Протягом двох місяців уряд Хорватії нічого не робив для журналістів, а ситуація в місцевих ЗМІ викликає особливе занепокоєння — люди без роботи й не мають за що утримувати себе та свої сім’ї».
Мая Север нагадала, що Профспілка хорватських журналістів та Хорватська асоціація журналістів вже запропонували перелік конкретних невідкладних заходів, які необхідні для врятування журналістики. «Вони чіткі, можуть бути швидко запроваджені і не будуть занадто сильно напружувати бюджет, оскільки, після кризи 2008 року та навмисного руйнування галузі, журналістів залишилося небагато».
Ці заходи включають:
- Допомога чи пільги повинні надаватися медіа-організаціям лише після письмової гарантії, що протягом кризи та як мінімум рік після використання державної допомоги, вони не звільнять жодного штатного або позаштатного журналіста. З подальшою перевіркою дотримання цього зобов’язання.
- Збільшити державне фінансування спеціалізованого фонду для підтримки журналістів в умовах кризи (Journalism Crisis Fund). Щонайменше 30 млн кун (116 млн грн) зможуть забезпечити заробітною платою близько 300 працівників місцевих та/чи неприбуткових медіа.
- Надати доступ до програм допомоги від уряду для медіа, засновниками яких є державні чи місцеві органи влади. Обсяг допомоги має бути пропорційним обсягу комерційного доходу ЗМІ.
- Виплачувати допомогу у розмірі 4000 кун (15500 грн) протягом наступних трьох місяців позаштатним журналістам та фрілансерам, які підтвердять відсутність доходів від роботи.
- Розпочати новий дворічний тендер на виділення коштів з Фонду сприяння плюралізму та різноманітності онлайн-ЗМІ (Fund for the Promotion of Pluralism and Diversity of Electronic Media).
- Відродити конкурс серед неприбуткових ЗМІ, який проводило Міністерство культури у 2013-2015 роках, та подвоїти обсяг такого фінансування до 6 млн кун (23 млн грн).
- Негайно виділити кошти, у розмірі 15 млн кун (58 млн грн) на програму підтримки суспільних мовників через Європейський соціальний фонд та почати підготовку до другого етапу цієї програми з таким же обсягом фінансування.
- Створити постійний фонд для публічної журналістики, який видаватиме гранти за критеріями конкурсу з пункту 6.
- Запровадити податкові пільги для громадян, які оформлюють передплату або вносять пожертви на медіа, які зареєстровані у Хорватії.
- Підготувати заходи щодо запровадження та підтримки нової організаційно-правової форми – медіа-кооперативів.
[З повним текстом пропозицій ви можете ознайомитися за цим посилання]
«Відповідно до результатів опитування, проведеного нашою профспілкою та CJA, менше ніж за місяць цієї кризи аж 28 відсотків журналістів-фрілансерів та частково зайнятих журналістів залишилися без замовлень від хорватських медіа, 26% втратили більшість своїх проектів, і 16% зазнали втрати половини замовлень», – зазначає президент Профспілки хорватських журналістів Мая Север.
«Заходи, які вживає уряд та на які посилається Міністерство культури, — це програми допомоги підприємцям, тоді як журналісти-фрілансери залишаються обабіч, а багато місцевих ЗМІ взагалі засновані місцевою владою і не мають права на допомогу від Хорватської служби зайнятості, оскільки вони використовують державне фінансування. Коли ми боремось за спортсменів чи рестораторів, ми боремось і за нашу колегу Даніелу, за оператора, який зараз це знімає, журналістів, які перебувають тут, і за всіх наших колег, які опинилися у складній ситуації», – сказала пані Север.
«Ми вже не просимо, а вимагаємо від уряду, щоб вони розробили та запровадили заходи для підтримки журналістів якомога швидше, інакше наслідки будуть катастрофічними», – попередив президент Хорватської асоціації журналістів Хрвойо Зовко.