Екскурсійний сеанс перезавантаження напередодні професійного свята організував Запорізький Центр журналістської солідарності НСЖУ для журналістів-переселенців та місцевих медійників. Журналісти помандрували на територію, яка не окупована ворожими військами – на межу між Запорізькою та Дніпропетровською областями, у мальовниче село Гарбузівку. У вирі нинішніх напружених буднів такі виїзди бувають не часто, тож хочемо і вам розповісти, що цікавого побачили та дізналися.
Село Гарбузівка входить до Михайлівського старостівського округу Томаківської об`єднаної територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області. Михайлівський округ на чолі зі старостою Олександром Козловим об`єднує чотири села – Гарбузівку, Михайлівку, Чайки та Новокатьощине.
Про дату заснування села можна лише здогадуватись, але на топографічних десятиверстних картах 1860-х років село Гарбузівка вже існувало.
За переписом 2001 року, у селі проживали 200 осіб, зараз – більше. Лише переселенців з Нікопольщини та Запорізької області – майже 40 осіб.
На чотирьох вулицях Гарбузівки мало сучасних будинків. В основному – мазанки або цегляні невеликі хати. А ще дуже багато квітів, завдяки яким село постійно змінюється: спочатку – бузкове, тюльпанове, ромашкове, потім волошкове, макове, трояндове…
Перший місцевий житель, з яким познайомились журналісти – Степан Мадай, колишній робітник ЗТЗ, старанно обробляє город і розповідає: «Овочів з городу вистачає на цілий рік. Ось часник, цибуля, квасоля та картопля. А в дворі смачний виноград та фруктові дерева. Онуки поїхали подалі – ховатися від війни. Син на фронті. Буває гучно, та ховатися є куди. Чекаємо на Перемогу».
А ось – хвіртка з майстерно звареним з тонкого металу гербом України. Господар розповідає, що це творчість сина Сергія, який пішов добровольцем в ЗСУ. Сапер. Сам господар, теж Сергій – місцева знаменитість: ремонтує всьому селу від праски до трактора, робить різне механізоване приладдя: електричні газонокосарки, культиватори тощо.
На тій же вулиці в батьківський хаті разом з чоловіком Федотом живе його сестра Алла. У 1992 році вони були учасниками вокального ансамблю «Гарбузівський дивоцвіт», виступали в сільському клубі, їздили на гастролі, тричі виступали в Київському палаці «Україна». Алла Анатоліївна та її сусідка Валентина Сергіївна показують фото та вирізки з газет, де в українських костюмах зі сцени всміхаються хлопці та дівчата.
А потім господиня затишної гарбузівської оселі – кореспондентка нашого сайту «Журналіст» Олена Морозова разом з чоловіком Сергієм запросили медійників до себе в гості.
Звісно, екскурсанти не лише відпочивали, а й працювали: інтерв’ю з жителями Гарбузівки, вочевидь, виллються у цікаві матеріали про життя села, яке чекає на перемогу.
«Це прекрасне емоційне розвантаження, – каже журналістка з Бердянська Вікторія Горбатко. – Я взяла з собою онуку Аліну. Треба всім змалечку знати і любити свій рідний край, спілкуватися з людьми, які працюють на землі. Це наша Батьківщина, яку зараз захищають від ворога наші воїни. Разом – до Перемоги!»
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Світлана КОСТЮК
Фото: Юрій ГАЄВ