Навички фактчекінгу в роботі журналіста є необхідністю, оскільки стає дедалі більше сумнівної інформації, яку працівникам медіа доводиться спростовувати. Тому Центр журналістської солідарності НСЖУ в Івано-Франківську провів офлайн-онлайн тренінг «Фактчекінг у роботі журналіста» для студентів першого, третього і четвертого курсів кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Спікерка тренінгу – журналістка 5 каналу, яка упродовж восьми місяців жила й працювала в окупованому Херсоні, членкиня НСЖУ Валентина Пестушко звернула увагу учасників тренінгу, що ми дуже часто споживаємо інформацію, не перевіряючи її.
«Багато неперевіреної інформації може йти і від відомих інформаційних агенцій. Інколи журналісти припускаються помилок, нехтуючи перевіркою будь-якої інформації. Все може виглядати логічно, нібито. Передусім, ми маємо перевіряти джерела. Інформація не виникає нізвідки й у новині мусить бути зазначено, звідки й від кого вона надходить», – каже Валентина Пестушко.
Медійниця має досвід у цьому напрямі журналістики, оскільки кілька місяців працювала на місцевому телеканалі Івано-Франківська «402» над проєктом «Давайте перевіримо FAKE». У програмі Валентина аналізувала місцеві й національні новини на наявність маніпулятивних та неточних даних.
Студенти ділилися зі спікеркою своїми спостереженнями й аналізували підозрілі новини. Майбутні журналісти цікавились, як створюють фейкову інформацію, що поширює росія, чи легко її впізнати, обговорювали новини, що мали багато помилок і те, як уникнути неточностей. Для прикладу Валентина звернула увагу на відомі фейки періоду блекаутів, коли було очевидне використання гугл-перекладача з російської мови на українську, де були грубі смислові помилки.
«Тепер потрібно дуже ретельно перевіряти все, що є в інформаційному полі. Ми мало приділяємо уваги перевірці, бо новин дуже багато і наш простір переповнений інформацією. Та треба пам’ятати всі ті критерії, про які ми сьогодні говорили, оскільки їх можуть замаскувати у будь-яку годину», – порадила Валентина студентам.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба НСЖУ