Забезпечити повну економічну незалежність в умовах війни, напевне, не в змозі жодне українське медіа. Але зберегти частину доходів й певну економічну ефективність можливо, і з цією метою редакції покладаються на обмін досвідом і на навчання.
– Попри війну, редакції українських медіа намагаються «втриматися на плаву», здобуваючи для своїх видань певні кошти від реклами, продажу, передплати, – зазначає голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. – Відповідаючи на запит редакцій медіа, насамперед регіональних, Спілка вирішила провести цикл публічних вебінарів, у яких беруть участь усі охочі, а тренерами виступають досвідчені медійники, які на практиці довели власну компетентність.
Проходить навчання на майданчику ZOOM, а транслюється – на сторінці НСЖУ в фейсбуці.
За словами Сергія Томіленка, ці вебінари стануть продовженням навчально-просвітницького проєкту «Кроки до сталого розвитку», орієнтованого на індивідуальну менторську підтримку друкованих видань із прифронтових та деокупованих територій. Участь у проєкті, який НСЖУ спроваджує за підтримки уряду Японії і ЮНЕСКО, беруть участь 27 друкованих видань.
Програма має три напрямки: досягнення економічної стійкості (ментор – секретар НСЖУ, головний редактор видання «Обрії Ізюмщини» Костянтин Григоренко), контент і журналістська етика, спілкування з дітьми і травмованими людьми (менторка – військова журналістка Юлія Суркова), інтерактивна журналістика та диджиталізація (ментор – медіатренер Академії української преси Андрій Юричко). За цими ж напрямками НСЖУ проводить і публічні вебінари.
– Видавцям друкованої преси не варто обмежувати свої рекламні проєкти друкованою площею, – наголосив під час вебінара 24 травня Костянтин Григоренко. – «Обрії Ізюмщини» пропонують рекламодавцеві комплексні послуги, які включають розміщення інформації не лише в газеті, але й на сайті й у соціальних мережах: фейсбуці, інстаграмі, ютубі, телеграмі, а також на друкованій продукції (плакати, календарі, плани-схеми тощо). Це можуть бути різні види банерів, відео, статті, публікації в сторіз фейсбуку й інстаграму. Цікаво, що основним джерелом надходження доходів для нашого видання досі залишається друкована газета. Але фінансові установи та страхові компанії вже віддають перевагу сайтам і сторінкам у соціальних мережах. Щоразу потрібно шукати нові підходи й інновації. Сьогодні найкращий шлях – поєднання друкованої газети з цифровими платформами.
Нагадаємо, одним із пріоритетів НСЖУ є допомога та підтримка сталості й стабільності місцевих медіа. Наразі завдяки підтримці меценатів уже вдалося надрукувати принаймні по одному номеру (як правило, першого після тривалої перерви) 25 газет для прифронтових і деокупованих територій України.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба НСЖУ