На юридичну гарячу лінію для журналістів та ЗМІ надходять запитання не лише локального, а й загального характеру. Оприлюднюємо відповіді фахівців на ті з них, які цікавлять багатьох медійників.
Чи є правові підстави для укладення з фізичною особою, яка дає інтерв’ю чутливого змісту, угоду про поширення наданих нею відомостей? Що в цій угоді має бути враховано?
На запитання відповідає юрист Даніл Сербін, IBC Legal Services:
– Насамперед варто врахувати те, що йдеться про авторські права. Цивільним кодексом України, а саме його ст. 433 визначено, що об’єктом авторського права є, зокрема, письмові, усні, аудіовізуальні тощо, твори. Відповідно до ст.13 ЗУ «Про авторське право і суміжні права», автори, спільною творчою діяльністю яких створено твір (твір, створений у співавторстві), є співавторами. Тож створене інтерв’ю, згідно з приписами законодавства, відноситься до об’єктів авторського права, і такий твір належить на праві співавторства інтерв’юєру та респонденту.
Однак закон не вважає об’єктом авторського права повідомлення про поточні події, що мають характер звичайної прес-інформації.
Законодавством України визначено, що права автора на певний твір чи на інший об’єкт авторського права складаються з немайнових та майнових прав:
- особистими немайновими правами автора, до прикладу, є: право вимагати визнання свого авторства, право вимагати збереження цілісності твору, право протидіяти будь-якому перекрученню, спотворенню чи іншій зміні твору тощо.
Особисті немайнові права належать лише автору та не можуть бути передані (відчужені) іншим особам і не переходять у спадщину.
- Майновими правами автора є право на використання твору та виключне право дозволяти або забороняти використання твору іншими особами. Також майнові права на твір можуть бути передані (відчужені) іншій особі на підставі закону чи правочину повністю або частково.
Співавторам належать майнові права на створений твір в рівних частках, якщо інше не передбачено правочином або законом.
Отже, законодавство уможливлює два варіанти врегулювання питання поширення створеного інтерв’ю:
- отримання усної згоди щодо використання інтерв’ю в періодичних виданнях (газетах, журналах, електронних засобах масової інформації тощо);
- укладання двостороннього письмового правочину (наприклад, договір між співавторами) або одностороннього письмового правочину (наприклад, дозвіл на використання), відповідно до яких респондент надає право на використання твору протягом необмеженого періоду часу, на всій території України (або всіх країн світу), незалежно від способу використання тощо.
Варто врахувати ще одне: якщо інтерв’ю беруть під час прямого теле- або радіоефіру, то момент створення інтерв’ю та момент його оприлюднення збігається. У такому разі, якщо особа погодилася взяти участь у прямоефірному інтерв’ю, вважається, що вона також дала згоду на його розповсюдження.
Однак, навіть коли особа надала згоду на використання твору або передала свої майнові права на твір, у неї залишається повний обсяг особистих немайнових прав автора, які вона може реалізовувати. Зокрема, право протидіяти перекрученню змісту твору, спотворенню, чи іншій його зміні.
Також особа, яка дає інтерв’ю, має право заборонити згадування свого імені, наприклад, якщо вона надає інформацію чутливого характеру, або в її відповідях міститься певна конфіденційна або особиста інформація, яку вона не бажає оприлюднювати. У такому разі, рекомендуємо з’ясувати подібні аспекти перед публікуванням інтерв’ю та включити у договір між інтерв’юером та респондентом (у разі його укладення) обмеження щодо поширення певних відомостей. Якщо ж ідеться не про письмовий договір, а лише про усну згоду (хоча ми рекомендуємо завжди врегульовувати правовідносини між співавторами шляхом укладення письмового правочину), потрібно спочатку дізнатись, чи існують певні обмеження та заборони зі сторони респондента, та діяти у відповідності із заборонами.
Довідково
Юридична гаряча лінія для журналістів та ЗМІ працює під егідою мережі Центрів журналістської солідарності Національної спілки журналістів України за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів. В рамках програми медійники можуть отримати необхідну юридичну підтримку. Консультації надають висококваліфіковані фахівці юридичної компанії «IBC Legal Services» – адвокати, юристи з великим досвідом, які не лише є висококласними фахівцями, а й приємні в спілкуванні люди, які щиро вболівають за свою справу в цілому та за кожного клієнта зокрема. Керуючий партнер компанії – доктор юридичних наук, адвокат Михайло Кочеров.
Для медійників сервіс є безкоштовним та доступним із будь-якого регіону чи країни, де перебувають медійники. Оформити заявку можна, заповнивши спеціальну ФОРМУ. Необхідно вказати контактні дані, назву ЗМІ, в якому працює медійник, регіон проживання, коротко викласти зміст звернення та надати інформацію, яка допоможе юристам розібратися у суті питання та надати допомогу.
Про Національну спілку журналістів України
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) – найбільша журналістська організація України, яка об’єднує 18 тисяч членів та має обласні організації в кожному регіоні. З початком повномасштабної війни росії проти України НСЖУ спрямувала свої дії на допомогу українським журналістам. Зокрема, українські медійники можуть отримати захисне спорядження для роботи в зоні бойових дій, а також фінансову та психологічну допомогу.
Про мережу Центрів журналістської солідарності
Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну та інші види допомоги.
Про компанію «IBC Legal Services»
«IBC Legal Services» – компанія з багаторічним досвідом сильного колективу професіоналів: юристів, адвокатів, аудиторів, бухгалтерів, оцінювачів, судово-економічних експертів. Широка спеціалізація та багаторічні партнерські стосунки із фахівцями різних галузей та напрямів, дозволяють компанії забезпечувати комплексну підтримку клієнтів у будь-яких складних ситуаціях.
Про ЮНЕСКО
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.