Онлайн-прес-конференція, на якій було представлено щорічну доповідь організацій-партнерів Платформи Ради Європи зі сприяння захисту журналістики і безпеці журналістів, відбулася в середу, 29 квітня. Участь у презентації взяла перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.
Протягом 2019 року на платформі зареєстровані 142 серйозні загрози свободі ЗМІ, серед них 33 фізичних напади на журналістів, 17 нових випадків ув’язнення, 43 випадки залякування й переслідування та 2 нових випадки безкарності за вбивство. Ситуації в Україні присвячено окремий розділ. Також окремо подано інформацію про ситуацію в окупованому Криму і на Донбасі.
Загалом протягом минулого року на платформі були зафіксовані 11 кейсів із України, в тому числі – вбивство черкаського журналіста-розслідувача Вадима Комарова, жорстоке побиття харківського телеоператора Вадима Макарюка, відсутність результатів у розслідуванні вбивства Павла Шеремета. «Ніхто із винних у загибелі восьми журналістів, вбитих в Україні починаючи з 1992 року, не був притягнутий до відповідальності», – йдеться у звіті.
Автори доповіді із посиланням на Національну спілку журналістів України зазначили, що за 10 місяців 2019 року скоєно 28 нападів на жінок-журналісток.
«Наша спілка фіксує зростання кількості атак проти жінок-журналісток. Чи приділяє платформа особливу увагу цій категорії випадків?» – поставила міжнародним експертам запитання Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
«Ми справді приділяємо велику увагу нападам на журналісток – як фізичним атакам, так і онлайн-атакам. Онлайн-атаки проти журналістів почастішали, і жінки-журналістки особливо вразливі. Дякуємо за вашу увагу до цього питання, врахуємо це під час підготовки нової доповіді», – зазначила Сара Кларк, керівниця програм для Європи і Центральної Азії організації Article19 – партнера Платформи Ради Європи.
Значну частину запитань було присвячено економічним загрозам для існування медіа в епоху пандемії коронавірусу.
«Пандемія спричинила колапс рекламного ринку в медіа, безробіття, масові звільнення журналістів. Десятки тисяч фрілансерів втратили роботу. COVID-19 глобально вплинув на ринок медіа і на економіку. Якщо нічого не робити, частина локальних медіа зникнуть. Нам потрібні негайні захисні заходи для збереження робочих місць і відновлення роботи медіа. Медіасектор потребує державної підтримки. Прямої підтримки ньюзрумів, субсидування, податкових пільг, податкових канікул – різних форм підтримки», – наголосив генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєррес.
.
Ще одним викликом стали спроби урядів різних країн обмежити свободу слова і права журналістів, виправдовуючи це протиепідемічними заходами. Про такі випадки теж говорили учасники пресконференції, назвавши неприпустимими спроби встановити цензуру чи контроль за роботою медіа. Також учасники дискусії закликали не замовчувати випадки атак проти журналістів, адже публічність є одним із дієвих інструментів протидії таким нападам.
Повний текст річного Звіту Платформи РЄ щодо атак на медіа опубліковано АНГЛІЙСЬКОЮ та РОСІЙСЬКОЮ мовами.