«Свобода слова є важливою, це для нас є беззаперечним. Журналісти повинні мати свободу донесення інформації. Ніхто й ніщо не можуть обмежувати цю свободу», – переконана міністерка культури та захисту рівноправ’я Норвегії Аннет Треттебергстуен.
– Ми знаємо, що надійні та незалежні засоби масової інформації є життєво важливими для демократії, сталого розвитку та миру. Натомість ми бачимо, що свобода вираження поглядів і свобода преси перебувають під тиском у багатьох країнах. Згідно з останнім звітом «Репортерів без кордонів», ситуація дуже погана в рекордній кількості країн – 28-ми, – сказала пані міністерка в інтерв’ю кореспондентові польського видання Niezalezna.pl, члену НСЖУ Володимирові Бузі.
На думку Аннет Треттебергстуен, міжнародна робота із захисту журналістів та вільних медіа зараз є важливішою, ніж будь-коли. Тому через ЮНЕСКО, яке має мандат ООН, Норвегія підтримує глобальні зусилля щодо свободи вираження поглядів та розвитку засобів масової інформації, художньої свободи та культурної спадщини.
– Серед іншого, ЮНЕСКО проводить важливу роботу задля захисту свободи преси в Україні та підтримує створення центрів солідарності для журналістів у різних частинах країни – в співпраці з Національною спілкою журналістів України, – наголосила Аннет Треттебергстуен. – Норвезька асоціація журналістів спільно з Європейською федерацією журналістів також переймається захистом журналістів в Україні. А Норвезький інститут журналістики провів для журналістів в Україні навчання про підготовку репортажів з використанням мобільних телефонів.
За словами міністерки культури Норвегії, основною метою норвезької медіаполітики є забезпечення свободи слова та плюралізму медіа. Відповідно до конституції країни, уряд сприяє просуванню «відкритого та освіченого публічного дискурсу» – як офлайн, так і онлайн. Свобода медіа та різноманітність засобів масової інформації забезпечуються національними нормами та державним фінансуванням для просування високоякісних ЗМІ по всій Норвегії. У 2020 році набув чинності новий закон, що стосується редакційної незалежності та відповідальності журналістських медіа, контрольованих редакторами (The Media Liability Act). Його метою є «сприяння відкритим та інформованим публічним дебатам шляхом забезпечення редакційної незалежності в управлінні надання підтримки ЗМІ». Норвезьке Управління з питань медіа, яке є регулюючим органом, що діє при Міністерстві культури, відстежує та регулярно звітує про різноманітність у власності, різноманітність медіа-контенту та різноманітність у використанні засобів масової інформації.
Пані міністерка також торкнулася питань підтримки українських біженців у Норвегії, яких нині близько 40 тисяч. Зокрема, Національна бібліотека Норвегії в співпраці з українськими видавництвами та посольством Норвегії закупила українську літературу. Це один із кроків задля підтримки українців, які перебувають у Норвегії. Вони матимуть змогу, будучи далеко від рідного дому, читати українською. Також Норвезька асоціація перекладачів та NORLA (Агентство просування норвезької літератури за кордоном) отримують грант для організації роботи норвезько-української перекладацької майстерні. Тексти, які створять учасники воркшопу, будуть опубліковані у журналі «Меллом» Ukraina-issue 2/2023. Крім того, в Норвегії проводиться серія концертів за участі сучасних українських та польських артистів із акцентом на виконання української музики.
– Наш уряд розробив програму, яка сприяє швидкій інтеграції українців у норвезьке суспільство через вивчення мови та традицій Норвегії, – сказала Аннет Треттебергстуен. – Спілкуючись із українцями, які нині вимушено перебувають у Норвегії, я була вражена, наскільки це сильні духом, цілеспрямовані, відкриті та душевні люди. Вони добре самоорганізуються, гуртуються. Вони мають добру освіту, намагаються якомога швидше опанувати норвезьку, знайти роботу та бути корисними суспільству, яке їх прийняло. Водночас українці прагнуть не забувати свої національні традиції, цікаво розказують про них норвежцям. Це вражає та викликає повагу.
Інформація про автора інтерв’ю. Володимир Буга – український журналіст, член Національної спілки журналістів України. За станом здоров’я він разом із родиною переїхав до Норвегії, працює кореспондентом польського видання Niezależna. У березні 2023 року він став гостем конгресу Національної спілки журналістів Норвегії, участь у роботі якого взяли голова НСЖУ Сергій Томіленко та перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
Інформаційна служба НСЖУ