Українська влада повинна швидко розслідувати нещодавній напад на журналістку Тетяну Цирульник і гарантувати безпеку для представників ЗМІ, заявив американський Комітет захисту журналістів у п’ятницю.
Про це інформує сайт КЗЖ.
Як повідомлялося, у вівторок, 9 травня, Цирульник висвітлювала святкування Дня Перемоги в центрі Полтави, коли один чоловік сказав їй не фотографувати, а потім штовхав і вдарив у обличчя. Про це відомо з повідомлень ЗМІ, відео інциденту та зі слів самої Цирульник, яка спілкувалася з CPJ електронною поштою.
Цирульник, головна редакторка місцевого приватного новинного веб-сайту Kolo.news, повідомила про інцидент в поліцію та написала заяву у відділенні поліції, а також пройшла медичне обстеження на предмет легких ушкоджень лівої сторони обличчя.
Поліція відкрила кримінальне провадження за «погрози або насильство щодо журналіста», повідомляють Цирульник, Національна спілка журналістів України та представник відділу комунікації Полтавської поліції, який спілкувався з CPJ електронною поштою.
«Словесне та фізичне насильство проти журналістів під час їхньої роботи є обурливим і не може залишитися без наслідків, – сказала в Нью-Йорку Гульноза Саїд, координатор програм КЗЖ у Європі та Центральній Азії. – CPJ вітає реакцію української влади на нещодавній напад на журналістку Тетяну Цирульник. Поліція має негайно розслідувати цю справу та притягнути зловмисника до відповідальності».
Поки Цирульник була на меморіалі Солдатської Слави, щоб висвітлити святкування Дня Перемоги, один чоловік назвав її бандерівкою, а потім інший кричав на неї, забороняючи фотографувати.
«Я відповіла, що перебуваю в громадському місці і маю право фотографувати тут, – сказала вона КЗЖ, додавши, що назвалася журналісткою і сказала чоловікові, що поруч її колеги. – На цьому я вважала наш діалог закінченим і продовжила зйомку, не звертаючи на нього уваги».
Потім якийсь чоловік несподівано штовхнув Цирульник ззаду, виштовхнувши її з території меморіалу, обзивав її образливими словами та кричав, що їй потрібно піти. Він уже почав було йти геть, але потім раптово повернувся, сказав: «Я зараз тебе вдарю» і вдарив її по обличчю, сказала вона КЗЖ.
Тоді поліцейські, що стояли поруч, закричали, запитуючи, що він робить, і він зупинився, сказала журналістка КЗЖ. Цирульник розповіла, що поліцейські, які були на місці події, порадили їй офіційно зателефонувати до поліції, що вона і зробила. Поліція приїхала «дуже швидко» і взяла у неї показання. Правоохоронцям чоловік назвався місцевим жителем Віталієм Бурмакою.
Однак група жінок на місці події заперечувала, що будь-який напад мав місце, і сказала Бурмаці мовчати після того, як він зізнався, що вдарив її, сказала Цирульник. Офіцери взяли його під варту, повідомила Цирульник КЗЖ.
«Особу правопорушника встановлено, – повідомив КЗЖ представник поліції Полтави. – До провадження долучено речові докази… Після завершення досудового розслідування кримінальне провадження з обвинувальним актом буде скеровано до суду для вирішення питання про покарання зловмисника».
КЗЖ не вдалося знайти контактну інформацію Бурмаки.
Пізніше інші учасники заходу висміювали Цирульник, применшуючи інцидент і кажучи, що її «не ґвалтували; це був просто удар», – сказала вона. Невідомий почав переслідувати її та запитав її прізвище, на що поліція попросила його піти.
«Я не написала матеріал [про святкування Дня Перемоги], тому що ці два дні я просто спала, і почуваюся не дуже добре», – сказала журналістка КЗЖ.
Крім того, КЗЖ вивчає новинне повідомлення про те, що в середу, 10 травня, поліція та Служба безпеки України (СБУ) провели обшук у будівлі на півдні Одеси, де розміщено місцевий новинний веб-сайт «Думська». Видання заявляло про перешкоджання діяльності його журналістів; прес-офіцер СБУ заявив, що обшук «жодним чином не пов’язаний з журналістською діяльністю» Думської.
КЗЖ надіслав Думській та СБУ електронний лист, але не отримав відповіді.