До центрального офісу Національної спілки журналістів України завітали Лада Сафонова, радниця міністра у справах ветеранів Юлії Лапутіної та Вікторія Сісецька, державний експерт з питань формування громадянської ідентичності Міністерства у справах ветеранів.
Вони розповіли про потребу в розробці нового підходу до проблеми адаптації військових до мирного життя. За словами Лади Сафонової, з 2014 року громадянське суспільство саме народжувало багато форм підтримки ветеранів – ветеранські хаби, простори, центри. Однак часто допомога, яку вони надавали, була нефахова й могла нашкодити.
– Ми хочемо, щоб не було розриву між громадами, тими продуктами, які вони пропонують ветеранам, і самим ветераном. Ми хочемо, щоб ветеран знайшов своє місце, щоб він був здоровий, щасливий в родині, активний у громаді, – сказала вона.
Пані Лада також поінформувала про пілотний проєкт зі створення Центрів ветеранського розвитку у Львові, Дніпрі, Миколаєві та Вінниці. Це своєрідні програми менторів для ветеранів, які допомагатимуть їм вирішувати різні цивільні питання, як наприклад, пошук роботи, перекваліфікація.
Разом з тим, і суспільство потребує підготовки до інтеграції військових. Останній має знати, що його тут поважають і цінують як «звичайну повноцінну людину з унікальним досвідом, а не травмовану людину, яка потребує співчуття», зауважила Вікторія Сісецька.
За її словами, певні некоректні моменти у висвітленні інформації в медіа негативно впливали на соціалізацію ветеранів. Наприклад, коли в повідомленні про правопорушення акцентують, що його скоїв ветеран.
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ запропонувала організовувати тематичні зустрічі з активними ветеранами і журналістами для обговорення проблемних тем на базі Центрів журналістської солідарності НСЖУ. За підсумками цих зустрічей будуть напрацьовані рекомендації для журналістів щодо висвітлення тем ветеранів, зауважила вона.
– Є недобра тенденція висвітлення ветеранів як отримувачів допомоги… Ця категорія людей сприймається як ті, хто потерпів і кого шкода. Журналісти повинні бачити в ветеранах людей самостійних, які беруть відповідальність за власне життя і чогось хочуть досягти, – сказала Ліна Кущ.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба НСЖУ