Національна спілка журналістів України фіксує збільшення випадків, коли працівники приватної охорони застосовують силу проти журналістів. Напади відбуваються під час виконання журналістами професійних обов’язків із висвітлення суспільно важливих тем.
Наприклад, 11 квітня у місті Броварах (Київська область) перешкоджали професійній діяльності журналіста Telegram-каналу «Pavlovsky News», члена НСЖУ Дмитра Ключка. Дмитро висвітлював масштабну пожежу та дії з її ліквідації. Прибувши на місце події пізно ввечері, журналіст розпочав онлайн-стрім та став наближатися до рятувальників. За декілька хвилин до нього підійшов невідомий, який представився охоронцем даної території, та почав перешкоджати роботі журналіста. Охоронець повідомив Дмитру, що підозрює того в навмисному підпалі, та запропонував дочекатися правоохоронців. Журналіст каже, що дуже здивувався таким звинуваченням, однак погодився зачекати патрульних, адже лише в цьому випадку закон – на боці журналіста.
«Тим часом під’їхали ще троє охоронців. Двоє з них схопили мене за руки, а третій викручував пальці, аби забрати телефон. Зрештою чоловік вихопив телефон та видалив із нього стрім, – повідомив Дмитро Ключко у своєму відеозвернені одразу після події. – Хвилин через десять охоронці заспокоїлися, віддали телефон та відпустили».
«Я пред’являв редакційне посвідчення і посвідчення Спілки журналістів, але охоронців це мало цікавило. Вони спочатку вважали, що повністю праві, коли видалили стрім і забрали в мене телефон. Потім, напевне, зрозуміли, що про цей інцидент уже знають у поліції, й відпустили мене», – повідомив постраждалий журналіст прес-службі НСЖУ.
Національна спілка журналістів України наголошує на неприпустимості перешкоджання професійній діяльності журналістів, тим паче – неприпустимості фізичної агресії. За такі дії передбачена кримінальна відповідальність. Закликаємо колег подавати заяви до поліції про таке перешкоджання, аби винні у нападах на журналістів були притягнуті до відповідальності.