Загрози, з якими щодня стикаються ЗМІ в Україні, обговорили керівники локальних медіа у Львівському Центрі журналістської солідарності.
На початку зустрічі керівник Центру Андрій Болкун ознайомив присутніх з діяльністю та можливостями ЦЖС. Зокрема, він наголосив, що кожна редакція може отримати засоби захисту для своїх журналістів, які відправляються у відрядження в зону бойових дій: каски, бронежилети й аптечки. Також до послуг медійників – офісне приміщення з резервним генератором, комп’ютерами та Wi-Fi, яким можна скористатися навіть за умов відключення електропостачання.
– Сьогодні мова про журналістську солідарність точно не позбавлена сенсу. Вона допомагає виживати нам, хранителям свободи слова і реальним борцям з корупцією та брехнею. Нині журналісти повинні забути про конкуренцію між своїми виданнями, а творити реальну корпоративну спільноту, що об’єднана спільними цінностями та візією побудови в Україні цивілізованої, демократичної та правової держави. І Центри журналістської солідарності є для цього ідеальним майданчиком, місцем діалогу та дискусій у професійному середовищі, – наголосив Андрій Болкун.
Під час дискусії редактори зазначили, що для побудови справжнього громадянського суспільства в Україні необхідний конструктивний діалог влади та медіа, оскільки мета у них одна – перемога у війні з росією та розбудова європейської та правової держави. Однак досить часто механізми реалізації цих прагнень суттєво відрізняються. Журналісти відчувають певну цензуру, закритість та непрозорість у діяльності органів влади, втручання чиновників у редакційну політику, несприйняття ними критики.
У такій ситуації допомога західних донорів та партнерів українським ЗМІ є надзвичайно важливою, зауважили учасники заходу. На зустрічі вони ділилися побоюваннями щодо можливості використання владою нового закону «Про медіа» для згортання свободи слова та тиску на журналістів. Також редактори висловили здивування ініційованими народними депутатами змінами у законодавство в частині існування т.зв. неідентифікованих акаунтів у соціальних мережах. Керівники місцевих медіа зійшлися на думці, що ця ідея теоретично непогана, але в часи війни шкідлива для інформаційно-пропагандистської роботи.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Львові – 067 370 04 40 (Андрій Болкун, координатор Львівського центру), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Центр журналістської солідарності у Львові