Правильно фіксувати воєнні злочини росіян вчили місцевих журналістів та медійників-переселенців під час тренінгу у Запорізькому Центрі журналістської солідарності. Спікером заходу був журналіст, медіа-тренер, професор Олександр Нарбут.
Пан Олександр нагадав, що під воєнними злочинами розуміють правопорушення, вчинені військовослужбовцями країни-агресора. Зокрема, це умисне вбивство, тортури, напад на цивільні об’єкти, взяття заручників. Збиранням фактів про злочини військовослужбовців рф в Україні займаються правоохоронці. Однак допомогти може кожен громадянин, зафіксувавши воєнний злочин в момент скоєння або його наслідки.
– Ми повинні чітко фіксувати всі злочини, щоб потім можна було представити їх у міжнародному суді, – каже Олександр Нарбут. – Одну з головну з ролей у цьому кропіткому процесі повинні зіграти журналісти. Медійники можуть професійно зібрати докази, щоб вони були вагомими та незаперечними.
Для цього, продовжує Олександр Нарбут, при фіксуванні воєнних злочинів журналістові потрібно тяжіти до точності й достовірності. Так, окрім письмових записів, бажано додати фото й відео. Крім того, важливо зафіксувати розповіді свідків або потерпілих. Ці матеріали допоможуть правоохоронним органам розслідувати злочини й притягти воєнних зловмисників до кримінальної відповідальності, наголосив медіа-експерт.
– Усе має значення, – продовжує Нарбут. – Тож кожен факт дублюйте, розкладіть на 4-5 носіях, щоб нічого не загубилося, й оформляйте так, щоб зібрана інформація стала документом.
Захід отримав схвальні відгуки учасників.
– Цей тренінг дуже актуальний, адже допомагає підвищити нашу професійність під час висвітлення війни в Україні, – каже Алла Шамрай, радіожурналістка з Енергодара. – Медійники повинні постійно бути напоготові, щоб жоден злочин рф не пройшов повз уваги, а був правильно зафіксований.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталія Кузьменко, координатор Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дар’я Зирянова, асистентка Запорізького Центру журналістської солідарності
Фото авторки