Перші ефіри івано-франківська телерадіокомпанія РАІ провела із нового, по-сучасному обладнаного приміщення. Це стало можливо завдяки допомозі міжнародних донорів.
Генеральний директор телерадіокомпанії Андрій Русиняк планував організувати мовлення з нової студії зусиллями винятково самої компанії, але, на жаль, повномасштабна російська агресія завадила цим планам.
– Приміщення розташоване нижче рівня землі, тому може слугувати укриттям. Крім того, воно тепле, сухе і доволі затишне, – каже Андрій Русиняк. – Тут є велика студія для прямих ефірів, простора приймальня, великий ньюзрум для 16 журналістів, приміщення для радіостанції (наразі ми майже всю область, крім, поки що, обласного центру, покриваємо FM-радіосигналом).
Телекомпанія РАІ розпочала свою роботу в 1992 році в Бурштині на Прикарпатті. В 2011 році компанія отримала ліцензію на телевізійне мовлення в усій Івано-Франківській області.
– На початку побоювалися, чи прийме Івано-Франківськ наше телебачення із невеличкого Бурштина? – згадує Андрій Русиняк. – Але пройшов час, і ми побачили, що нас приймають. Ми змінюємося, вловлюємо сучасні тенденції, багато уваги приділяємо прямому ефірові, робимо чимало різних включень. Для цього потрібно багато приміщень для роботи редакторів, які допомагали б ведучим здійснювати ці включення.
В обласному центрі було створено невеличку продакшн-студію й студію прямого ефіру, тоді як редакторська група, режисери, які працюють над формуванням 24-годинної сітки мовлення, залишилися в Бурштині. Одночасно компанія працювала над придбанням великого приміщення в Івано-Франківську. За мету ставилося сконцентрувати тут усі підрозділи РАІ.
– Впродовж трьох років ми на 500 метрах нового приміщення самотужки, за власні кошти проводили ремонтні роботи, наповнювали його апаратурою, – розповідає Андрій Русиняк. – Тепер ми сюди поступово заходимо. Ми вдячні Національній спілці журналістів України, її голові Сергієві Томіленку, директору програм Інституту регіональної преси та інформації (IRMI) Олексієві Солдатенку, іноземним партнерам, які допомагають нам придбати обладнання. Сергій Томіленко посприяв у залученні фінансових донорів – швейцарської некомерційної організації Fondation Hirondelle, яка разом із IRMI здійснює проєкт «Підвищення стійкості українських медіа», що фінансується Swiss Solidarity. Закуплено нові роботизовані студійні камери, нові мікрофони, радіомікрофони тощо, які ми собі не могли дозволити купити, тому що зараз робимо все можливе, щоб у тяжких умовах війни гідною зарплатою утримати професійний колектив (нині це близько 40 людей, з них близько 20 працюють на ефірному телебаченні).
Модель, яку розвиває телерадіокомпанія, передбачає створення в Івано-Франківську потужної, технічно добре оснащеної студії, з якої можна буде робити включення хоч із Києвом, хоч із Вашингтоном, а також декілька корпунктів у менших містах Прикарпаття. Зараз уже працює корпункт у Коломиї. У Бурштині залишається знімальна й редакторська група, в Долині працює двоє людей.
– Наша мета – створити обласний телеканал, який міг би повноцінно черпати інформацію з усієї області. Тому що телебачення, яке не говорить про твій населений пункт, не цікаве глядачам, – каже Андрій Русиняк.
Із нової студії вже були перші ефіри. Найперший прямий ефір відбувся з міським головою Івано-Франківська Русланом Марцинківим. Для завершення впорядкування приміщення потрібно ще близько місяця.
– Відкриття телестудії в обласному центрі під час війни, та ще й власними силами телерадіокомпанії, – це унікальна подія, – каже голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Таке досягнення івано-франківських телевізійників викликає захоплення. Зі свого боку Національна спілка журналістів України зробить усе можливе, щоб робота колективу стала стабільнішою. Зокрема, днями за сприяння НСЖУ телерадіокомпанії РАІ було надано зарядну станцію «EcoFlow». Ми дуже раді цій ініціативі скандинавських медіаорганізацій – Норвегії, Швеції, Фінляндії, а також Ісландії, які об’єдналися з Gazeta Wyborcza Foundation, щоб надати технічне обладнання для енергетичної безпеки українських медіа.
Андрій Русиняк, отримуючи подарунок, зазначив, що дуже вдячний за цей нього.
– Наш російський «сусід», на жаль, завжди буде поруч, і ніхто не знає, які плани він будує, тож такі засоби, як зарядна станція, мають велике значення, – сказав Андрій Русиняк. – Стабільна робота – це дуже важливо для нас. Хтось може сказати, що війна – не час для будівництва і розвитку. Але війна закінчиться – і нам треба буде зустрічати гостей, спілкуватися з людьми, давати їм різноманітні роз’яснення. Можливо, колись Україна буде в об’єднаній Європі. Тож ми не повинні зупиняти свій розвиток. Ми вміємо розвиватися і мусимо це робити.
Максим Степанов, інформаційна служба НСЖУ
Фото: РАІ