У вихідні в Національному парку Гермія завжди людно. Пів Приштини приїздить сюди з дітьми та численними родичами, аби відпочити на природі. Інколи буваємо тут і ми, українські журналісти, які живуть і працюють за програмою «Резиденція в Косові». Під час прогулянок нас часто вітають незнайомі люди.
Вітається й молодий синьоокий чоловік – продавець солодощів. Щоправда, після підкреслено-співчутливого привітання він раптом починає говорить образливі речі про Україну та її президента. По суті, він повторює наративи, які транслюють кремлівські пропагандисти через мережу численних «фейкнюз», у тому числі на Балканах. Цей торгівець встигає поспілкуватися за день із кількома сотень відвідувачів парку. На жаль, частина з них вірить його казкам про білого бичка, тобто недостовірній, а подекуди і навмисно сфальшованій інформації.
Таку тенденцію засвідчили дослідження Балканської мережі журналістських розслідувань (BIRN) за підтримки Представництва Європейського Союзу. Результати будуть оприлюднені в червні, але попередні дані вказують на відсутність критичного мислення в певної частини суспільства та вплив фейкових новин на громадську думку.
Зокрема, близько 1% з опитаних косоварів довіряють пропагандистським медіа Russia Today та Sputnik. Здавалося б, відсоток невеликий. Але отруйні викиди потрапляють у людські голови з змушують народ вірити і в «розіп’ятого хлопчика», і у «всесвітню змову проти Росії», і в іншу сфабриковану нісенітницю. Наступний момент ще цікавіший. 12,6% респондентів відповіли, що довіряють Інформаційному агентству Косова та 5,6% – London Today. Але підступ у тому, що насправді таких медіа не існує.
Ці та інші дані були оприлюднені під час недавньої конференції до Міжнародного дня перевірки фактів, який відзначається другого квітня. Участь у заході взяли журналісти та представники міжнародних інституцій. Вони обговорили роль ЗМІ у протидії дезінформації, яка вже давно стала складником гібридної війни.
– Ми є свідками того, що навіть у демократичних і розвинутих країнах правда часто стикається з перемогою брехні, змови, дезінформації, які мають на меті розділити суспільство, заплутати й залякати людей для прийняття нерозумних рішень, – наголосила співзасновниця й директорка BIRN Джета Джара.
Посол ЄС у Косово Томас Шуньог назвав боротьбу з дезінформацією колективною відповідальністю.
– Ми маємо досліджувати нові стратегії та партнерства для просування професійної журналістики й медіаграмотності, а також забезпечення доступу до перевіреної інформації, прозорості та підзвітності, – сказав він у вітальному слові.
Учасники конференції зійшлися на думці, що питання іноземних маніпуляцій інформацією стало ще більш актуальним після 24 лютого минулого року. Посол Італії в Косові Антонелло Де Ріу нагадав, що за неправдивими або фейковими новинами часто ховаються стратегії маніпулювання громадською думкою, підриву стабільності держав та їхніх демократичних інституцій.
Наприклад, майже десять відсотків з опитаних косоварів вірять, що в Росії відбулося економічне зростання після того, як вона розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну. Таким чином у свідомість людей вкладають кремлівський наратив про неефективність санкцій, запроваджених проти країни-агресора, а також змушують вірити в міф про російську велич. Таких прикладів більше ніж досить. Лише за минулий рік в інформаційний простір Республіки Косово потрапили 315 неправдивих або оманливих повідомлень.
Прем’єр-міністр Косова Альбін Курті вважає, що Росія є чемпіоном у розповсюдженні пропаганди, і протистояти їй має весь цивілізований світ. Він зазначив, що «свобода косовських ЗМІ є прикладом для країн регіону та за його межами». Як позитивний приклад міжнародної співпраці він назвав програми професійного захисту для українських та афганських журналістів «Резиденція в Косові», які реалізуються за підтримки уряду Косова, Асоціації газетярів Косова, Європейського центру свободи преси й свободи медіа, а також посольства Німеччини.
Ця підтримка допомагає медійникам якомога краще виконувати свою роботу, левова частка якої якраз стосується перевірки фактів, спростування неправдивих меседжів та боротьби з російською пропагандою.
На думку голови Асоціації газетярів Косова Джемайля Реджа, значення програми «Резиденція в Косові» важко переоцінити. В лютому він вперше побував в Україні, де підготував для балканських медіа серію репортажів з Ірпеня, Києва, Бучі, Гостомеля та інших українських міст, які постраждали від російських окупантів. Він також зустрівся з головою Національної спілки журналістів Україні Сергієм Томіленком та першою секретарем НСЖУ Ліною Кущ і був вражений тим, як працюють українські медіа в надзвичайних умовах. Кожен з них на своєму місці виконує свою місію – розповідати правду про війну.
Що стосується учасників програми «Резиденція в Косові», то за час перебування в Приштині вони активно представляють Україну не лише на сторінках своїх медіа, а й на міжнародному рівні. Їх запрошували до парламенту Косова, а також посольств Сполучених Штатів Америки в Косові, Великобританії, Німеччини, Франції. Нещодавно за запрошення посольства Нідерландів у Косові вони разом з афганськими журналістами взяли участь у спільній вечері Іфтар, яка проходить під час священного для мусульман місяця Рамазана.
Ці візити були не лише нагодою подякувати за підтримку України, а й можливістю поділитися думками про майбутнє нашої держави після перемоги. Всі без винятку працівники дипломатичних місій бачать нашу державу повноправним членом Європейського Союзу. До речі, так само як і Косово, бо обидві наші країни майже одночасно подали заявки на вступ до ЄС.
Людмила Макей, Приштина
Фото з фейсбук-сторінки European Union in Kosovo