«Війна руйнує звичний спосіб життя і плани на майбутнє»
Першою українською тренд-редакторкою Ольга Сметанська стала незадовго до початку повномасштабного вторгнення. Вона встигла взяти інтерв’ю у П’єра Кардена, П’єра Рішара, Моріса Хеннесі, Форда Коппола, Раджендра Пачаурі й Дана Шехтмана. 12 березня 2022 року журналістка планувала провести перший фешн-бранч у одному з провідних ресторанів Києва. Захід широко рекламувався, серед запрошених гостей – вся українська богема, і раптом – війна.
– 24 лютого всі ми прокинулися в жахливій реальності з повітряними тривогами, вибухами, бомбосховищами… Війна прийшла в наше життя, як страшний сон. Але це не був сон. Мені згадувалося моє інтерв’ю з лауреатом Нобелівської премії миру Раджендрою Пачаурі, який під час нашої розмови процитував Махатму Ганді: «У світі все є для потреб кожного, а не для жадібності кожного». Я весь час думала про це, а також про те, як жити далі, адже війна руйнує на своєму шляху все – зокрема, звичний спосіб життя і плани на майбутнє, – розповідає Ольга.
«Я почала розповідати про талановитих співвітчизників, які попри війну продовжують створювати красу»
Для багатьох людей важливим було не впасти у відчай, не опустити руки. Ольга зізнається, що не була винятком. Не падати духом допомагала згадка про те, що вже довелося пройти непросте випробовування пандемією. Чимало медіа тоді опинилися в жорсткій кризі, деякі закрилися. Саме тоді Ольга Сметанська ініціювала у виданні «Факти» проєкт «Світ після пандемії», який був відзначений НСЖУ. Це була дуже резонансна серія інтерв’ю з відомими людьми.
– Після початку повномасштабного вторгнення, я знову, як і тоді, коли почалась пандемія, думала над тим, які актуальні проєкти можу запропонувати читачам. Залишаючись в Україні, я бачила, що люди потребують психологічної допомоги. До речі, ті, хто був змушений покинути рідний дім і виїхати за кордон, – теж. Отож першим моїм проєктом у «Фактах» стала серія професійних психологічних порад. Читачі дякували за них, бо поради реально допомагали. А далі я почала розповідати про талановитих співвітчизників, які попри війну продовжують створювати красу, що знаходить поціновувачів у багатьох країнах світу, – продовжує наша співрозмовниця.
Нещодавно Ольга провела інтерв’ю з відомою чернігівською кондитеркою Оленою Зіберт, яка була відзначена на міжнародному кондитерському конкурсі у Великобританії найвищою нагородою, що прирівнюється до кулінарного «Оскара».
– Олена створює найгарніші у світі пряникові будиночки. Відомо, яка складна ситуація була в Чернігові на початку війни, але кондитерка продовжувала працювати. Головний меседж моїх інтерв’ю: люди повинні створювати красу, а не руйнувати її. Саме талановиті прогресивні особистості визначають вектори розвитку світу, і саме вони створюють нові тренди, про які я пишу, – каже журналістка.
«Усі мої інтерв’ю завжди спрямовані в майбутнє»
Крім трендів у стилі життя, Ольга Сметанська досліджує тренди у медіа. На її думку, нові виклики у світі вплинули і продовжують впливати на журналістику, яка зараз переживає глобальну трансформацію. Нині народжується новий напрям − Future-журналістика.
– Це блок тем, які визначатимуть перспективний розвиток суспільства, що прагне жити у світі без воєн, пандемій та екологічних катастроф. Серед тематичних напрямів – клімат, енергоефективність, інновації в IT, штучний інтелект, – продовжує пані Сметанська. – Тренд-редактор – це ще одна нова і перспективна ніша в журналістиці, і ми не повинні відставати від цього прогресу. Саме тому я залишаюся вірною цій темі, до якої йшла довгі роки, спілкуючись із творцями всесвітньо відомих брендів, тренд-аналітиками, провідними експертами у сферах дизайну, моди, гастрономії. Можливо, мій досвід теж надихне колег залишатися в професії й рухатися вперед навіть під час війни.
Ольга справді не припиняла шукати можливості для самовдосконалення: за минулий рік вона пройшла підвищення кваліфікації в провідних медіа Німеччини під егідою Лейпцігського університету. Нові знання, на її думку, завжди надихають, як і талановиті особистості, з якими їй пощастило спілкуватися.
– Я дуже вдячна Національній спілці журналістів України, а також особисто голові НСЖУ Сергію Томіленку й першому секретареві НСЖУ Ліні Кущ за підтримку журналістів у цей складний час. Це дуже важливо. Всі мої інтерв’ю завжди спрямовані у майбутнє. Кілька років тому мені пощастило поспілкуватися з легендарним Стівом Возняком, який разом зі Стівом Джобсом заснував компанію Apple, і Стів Возняк сказав: «У мене завжди було неймовірне бажання зробити цей світ кращим». Відтоді ці слова стали моїм життєвим і професійним кредо, – наголосила Ольга Сметанська.
«ЖУРНАЛІСТИ ВАЖЛИВІ. Історії життя та роботи в умовах війни» – цикл матеріалів, які готує команда Національної спілки журналістів України за підтримки шведської правозахисної організації Civil Rights Defenders.