Днями у Дніпровському Центрі журналістської солідарності НСЖУ відбувся тренінг на тему «Фізична та психологічна безпека журналісток і журналістів під час роботи в районі ведення бойових дій». Захід відвідали медійники Дніпропетровщини, студенти та викладачі профільних факультетів. Цього разу своїм досвідом роботи ділилися начальник групи контролю бойового стресу Дніпровської зенітної ракетної бригади капітан Марія Ткаченко та санітарний інструктор старший сержант Олена Борисенко.
«Війна триває і журналісти продовжують тримати інформаційний фронт. Тримають гідно і відповідально. Проте сьогодні журналістська спільнота має не лише висвітлювати події, а й дбати про власну безпеку. Тому проведення безпекових тренінгів є серед пріоритетів у роботі Дніпровського центру журналістської солідарності НСЖУ», – підкреслила координаторка Дніпровського Центру Наталя Назарова.
Під час зустрічі говорили про підготовку до відрядження у зону конфлікту: від морального до практичного аспекту. Експертки звернули увагу, що медійники відповідальніше ставляться до подібних поїздок. Але є низка порад, які допоможуть вести діалог з військовими професійно, а також можуть врятувати життя. Закликаємо дослухатися.
– зважте, що підготовка до відрядження у зону конфлікту займе не один день;
– готуйтеся фізично, опікуватися вами ніхто не буде. Ви самі відповідаєте за своє життя;
– краще вирушати у зону бойових дій з колегами, об’єднайтесь у групи, розподіліть ролі та обов’язки;
– бажано, щоб у групі було кілька осіб, які вміють водити авто;
– вивчіть інформацію про підрозділ та військових, з якими планує спілкуватися;
– не запитуйте у військових про особисте та родину. Такі питання є недоречними;
– продумайте питання завчасно, вони мають бути зрозумілими, коректними та за належністю;
– якщо діалог не виходить, то не піддавайтесь емоціям. Пам’ятайте – військові мають свої традиції, забобони. Їхній настрій, стан може різко змінитися
– подбайте про зручний неяскравий одяг та наплічник, куди можна скласти всі необхідні речі;
– візьміть з собою запасні зарядні станції та картки пам’яті;
– у жодному разі не вирушайте в район ведення бойових дій без аптечки та засобів захисту: бронежилету, каски. Завчасно приміряйте їх і підлаштуйте під своє тіло;
– будьте готові морально до найгіршого розвитку подій: від поранення до полону. У таких випадках порадьтеся щодо «легенди» з прес-офіцерами або відповідальними за відрядження;
– вивчіть призначення всіх засобів у аптечці та потренуйтеся накладати турнікет, пов’язки;
– запам’ятайте головне правило: медичну допомогу надають лише у зеленій зоні. Під час обстрілу ми рятуємо в першу чергу своє життя. Небезпечний героїзм може закінчитися трагедією.
При Дніпровському Центрі журналістської солідарності НСЖУ працює пункт безкоштовного прокату захисного спорядження для працівників медіа, які збираються їхати працювати у гарячі точки. Сертифіковані бронежилети з написом «PRESS» і шоломи Центр отримав від ЮНЕСКО за сприяння Міжнародної федерації журналістів.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контактний телефон Центру журналістської солідарності в Дніпрі – 050 919 84 79 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Центр журналістської солідарності НСЖУ в Дніпрі