Російські «сили безпеки» на окупованих територіях Херсонської області в Україні полюють за п’ятьма цивільними категоріями громадян України, – повідомляє сайт Крим.Реалії (проект Радіо Свобода) з посиланням на заяву керівника правління правозахисної організації з прав людини КримSOS Олексія Тільненка.
«Насамперед, вони, звичайно, полюють на нинішніх чи колишніх службовців сектору безпеки та оборони: колишні атовці, військові, правоохоронці та співробітники спеціальних служб. Або нинішні працівники, або, наприклад, люди, які були членами територіальної оборони, а також родичами цих громадян», – сказав він.
Друга категорія, за словами Олексія Тільненка, – це люди з соціальним капіталом: сільські та міські голови, депутати, підприємці, вчителі та лікарі.
Третій – лідери думок: активісти, журналісти, блогери, волонтери та священнослужителі.
Четверта категорія – затримані в результаті фільтрації. Такі люди можуть підозрюватись або звинувачуватись в допомозі Україні.
П’ята категорія заручників – випадкові жертви.
Здебільшого росіяни затримують тих, хто все ще може вплинути на думку місцевих жителів, зазначає Олексій Тільненко. Отже в цій категорії журналісти, робота яких полягає в розповсюдженні правдивої інформації про війну Росії в Україні, – серед перших і головних.
Олексій Тільненко зазначив, що в так званих «нових регіонах» російські спецслужби діють найбільше «по бєспрєдєлу», а тому громадяни України практично нічим не захищені. «Якщо ми порівнюємо ситуацію в «нових регіонах» з ситуацією в тимчасово окупованому Криму, то, звичайно, шанс на юридичний захист є більшим у Криму, де затримані та репресовані громадяни мають шанс пройти через який-неякий «суд», що дає змогу хоча б заявити свої претензії, поскаржитися на тортури, заявити свою позицію. А в Херсонській області або в Запорізькій області нема навіть розмови про юридичний захист. Тобто захисту взагалі немає. Там люди постійно перебувають під катуваннями. Неможливо надати їм юридичну чи іншу допомогу», – стверджує правозахисник.
У Росії та на територіях, які окуповуються нею, продовжуються переслідування проукраїнськи налаштованих жителів. Зокрема, російський кримський блогер Олександр Таліпов у своєму каналі Telegram публікує особисті дані активістів, які підтримують Україну, пише доноси на них в російські органи влади та репресій. Внаслідок скарг Таліпова, наприклад, кримчани притягуються до незаконної «адміністративної та кримінальної відповідальності» за «дискредитацію» російської армії. Українська прокуратура розпочала кримінальне провадження проти Олександра Таліпова згідно зі статтею про розпалювання міжнаціональної ворожнечі.
Інформаційна служба НСЖУ