Вийшов і розміщений для перегляду на інтернет ресурсах документальний фільм «Крим.Ізоляція» в двох частинах. Стрічка являє собою філософські роздуми про значення для людини, особливо кримчан і кримських татар, свободи в думках і діях, в тому числі і свободи слова.
Фільм знято Громадським об’єднанням «Кримська Медіа Платформа». Це творче об’їдання митців, переважно журналістів, яке виникло в 2017 році. Його учасники поставили за мету збільшення виробництва контенту про Крим, в тому числі кримськотатарською мовою. З 2018 по 2021 рік засновники КМП працювали на телеканал «Суспільне.Крим», а після початку повномасштабної війни заснували проєкт UA: SOUTH (ютуб-канал https://youtube.com/@uasouth372), що висвітлює події на окупованому півдні України, в тому числі про викрадення українських громадян, життя в окупованому Криму і в Туреччині, куди почали переїжджати кримські татари. Наразі пріоритетним напрямком для Кримської Медіа Платформи є документальні фільми про життя на окупованому півострові. Продюсер фільму журналіст Осман Пашаєв, режисер Фатіма Осман, режисер монтажу Юнус Паша, інтерв’юер Лутфіє Зудієва, переклад Адель Хайрутдінова.
Перша частина фільму містить роздуми про свободу людини в зв’язку зі справою журналіста, першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла. На глядача чекають цікаві зйомки сім’ї Нарімана Джеляла, глибокі оцінки ситуації на півострові з уст його дружини Левізи Джелял тощо. Зокрема висновки про те, що сьогодні всі кримські діти виявляються беззахисними перед наступом несвободи, і що «навіть думки твої піддаються жорстокому покаранню, ти не можеш вільно навіть думати…». Слова, винесені в заголовок, про те, що «схоже, що нас схопили за горло і душать», належать також Левізі Джелял.
В другій частині фільму про значення для людини свободи, зокрема свободи слова, аналізують кримські журналісти, зокрема фотожурналістка та культуролог Леньяра Абібулаєва, яка пройшла через обшуки і утиски, Наріман Мемедемінов, громадянський журналіст, який відбув покарання в російських місцях несвободи за журналістську діяльність, головний редактор газети «Авдет» Шевкет Кайбулла, а також вчителька Джанкойської школи Сусанна Безазієва, яка потрапила в жорна російського «перевиховання» та покарання за розмову з учнями, в яких виразила сумнів в тому, що в Україні є нацисти.
Всіх цих і професійних, і громадянських журналістів словом і ділом підтримувала і підтримує Національна спілка журналістів України, деякі з них були також героями фотовиставки «Громадянські журналісти важливі!», яка демонструвалась в НСЖУ та на заходах в кількох країнах Європи.
Прагнення кримчан і кримських татар до свободи судакчанин Рустем Усеїнов пояснює так: «Почуття свободи в народів виробляється століттями. Й усі наші традиції свідчать про те, що ми з глибини століть жили вільно…» Тому поневолити кримчан Росія не в змозі.
Ми вирішили опублікувати цей документальний фільм на сайті НСЖУ, щоб з ним могли познайомитися більше журналістів України, адже це приклад того, як розуміють і як відстоюють свободу слова в окупованому Криму, який, власне, підтверджується і практикою боротьби за свободу в інших регіонах України, які були піддані окупації, і в якій українська журналістика вистояла, відобразила боротьбу за свободу, мобілізувала людей на подвиги заради свободи України і українців.
У вільному доступі фільм можна також переглянути за такими посиланнями:
Інформаційна служба НСЖУ